Дизајн на градина: украсување градини и патеки

Градинарски патеки

Постојат многу причини за тоа дизајн патеки во градината и едно од најважните се однесува на можноста за создавање области во градината, нешто што работи многу добро кога вкупната површина не е премногу голема. Секторите помагаат градината да изгледа поголема сè додека не ги злоупотребувате триковите. Премногу предмети или премногу патеки може да завршат со создавање на спротивна оптичка илузија.

Видови патеки и патишта

Опсегот на патеки и патеки во градината широк е со оглед на материјалите што можете да ги користите. Ако сакате патека за која е лесно да се грижите и за која не е потребно многу одржување, можеби е најдобро да помислите на камен. Во зависност од видот на каменот, вкупната цена. Постојат големи и рустикални камења кои се скапи, додека знаменцето е поевтино. Камчето е лесна и ефтина алтернатива, која исто така не бара скоро никаква грижа.

Ако имате градина Зен, можете да помислите на дрвена патека. Во овој случај, можете да играте со дизајнот со можност да направите различни модели на патеката, во зависност од тоа дали користите дрвени летви, рустикална граѓа или кружни трупци се сече на листови. Овие патеки се навистина пријатни и пријатни, иако бараат поголема грижа бидејќи дрвото мора да се одржува од година во година за да не се влоши.

Градина патека
Во последно време, исто така, видов многу патеки од тули и многу ми се допаѓаат бидејќи има доблест да ја комбинира практичноста на материјалот што не бара премногу внимание со одреден природен воздух.

Многу опции

Можете исто така да помислите на создадете патеки со чакал, калдрма, плева, вулкански карпи и бетон кога размислува за него дизајн на патека и патека. Постојат бесконечни опции во зависност од стилот на градината што сакате да ја дизајнирате и, исто така, времето што треба да го дадете потребната грижа за да ја одржите во добра состојба. Материјалите како дрво бараат поголема грижа отколку другите како чакал. Покрај тоа, треба да размислите за буџетот што го имате пред да започнете со работа.

Градинарски патеки


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.