Најдобри електрични косилки

Да се ​​има добро чувана градина е потребно време. Дури и ако имате тревник со ниско одржување, совршено прилагоден на живеење со условите на вашата парцела, од време на време ќе треба да се средува за да не расте премногу голем, на пример електрична косилка за трева.

Овие типови машини се генерално многу тивки и бидејќи имаат прилагодлив рез на различни нивоа, нема да ви биде тешко да ја добиете тревата што навистина ја сакате. Но, Како да се избере најдобриот модел?

Најдобра електрична косилка за трева според нас

Ако требаше да избереме еден, не би размислувале многу за тоа. Овој модел е оној што го најдовме најинтересен:

Предност

 • Со ширина на сечење од 32 сантиметри, за кратко време можете да го подготвите тревникот.
 • Висината на краткиот дел е прилагодлива на три нивоа: 20, 40 и 60мм, така што треба да изберете само ако сакате повисок или понизок зелен тепих.
 • Резервоарот има капацитет од 31 литар; доволно за работата на празнење да не биде непријатна.
 • Работи со електричен мотор од 1200W. Интересна моќ да ја исечете тревата онака како што сакате и за кратко време.
 • Има тежина од 6,8 кг; Тоа е, можете да го однесете од едно до друго место, дури и ако немате многу сила во вашите раце.
 • Погоден е за површини од 250 квадратни метри.
 • Вредноста за парите е многу добра.
 • Може да се чува скоро насекаде бидејќи има компактен дизајн.

Недостатоци

 • Не е погоден за големи градини.
 • Депозитот може да стане мал ако тревата не е исечена подолго време.

Избор на други препорачани електрични косилки

Продажба
Ајнхел косилка ...
1.048 прегледи
Ајнхел косилка ...
 • Прилагодување на висината на сечењето со едно тркало во 3 нивоа
 • Склопувачката шина овозможува складирање на заштеда на простор
 • Кутија за собирање трева исечена 30л
Дом и градина Бош ...
609 прегледи
Дом и градина Бош ...
 • Косилка за трева ARM 3200: моќна универзална косилка
 • Нуди три поставки за висина на сечење (20-40-60 mm), додека иновативниот чешел за трева овозможува сечење блиску до рабовите покрај ѕидовите и оградите
 • Големата корпа за трева од 31 литри бара помалку празнење, додека моќниот мотор од 1200 W обезбедува косење без напор, дури и при висока трева
Ајнхел GC-EM 1743 HW -...
2.723 прегледи
Ајнхел GC-EM 1743 HW -...
 • Моќен јаглероден мотор со висок вртежен момент. Централизирано прилагодување на висината на сечењето со 6 позиции.
 • Рачка со преклопна лента. Вградена рачка за носење за лесен транспорт.
 • Клип за ублажување на напнатоста на кабелот. Високи и широки тркала за заштита на тревникот.
Goodyear - Косилка за трева...
59 прегледи
Goodyear - Косилка за трева...
 • ✅ РАБОТАТА СЕ ЗАПОЧНУВА СО ПРИТИСКАЊЕ НА 1 КОПЧЕ: Оваа електрична и рачна бензинска косилка за трева Goodyear е навистина удобна за употреба. Со опцијата за електричен старт, само треба да го притиснете копчето за вклучување, на удобен начин, и тој почнува да работи. Има и можност за рачно стартување.
 • ✅ СЕ ЧИСТИ СО 1 ЦРЕВО И ЌЕСЕТА СЕ ОТСТРАНУВА СО 2 ГЕСТ: Ова е самоодна бензинска косилка за трева, со широка ширина на сечење од 53 см, 7 прилагодливи висини на сечење помеѓу 25 и 75 мм за прецизно сечење, за градина до твојата мерка. Сеченото место може да се исчисти само со поминување на цревото. Чантата може да се отстрани со 2 едноставни гестови, благодарение на системот за кликање. Нуди многу едноставно чистење, преку неговиот довод на вода во шасијата за пристаниште за чистење вода.
 • ✅ GOODYEAR ТРКАЛА СО ДВОЈНО ЛЕЖЕЊЕ ЗА ПОВЕЌЕ УДОБНОСТ: Со преклопен кормило, оваа самоодна бензинска косилка за трева е многу лесна за складирање. Тој е дизајниран да даде приоритет на удобноста и лесното ракување. Нуди систем со двојни лежишта на тркалата, кој гарантира многу помазно возење, како и попрецизна и конзистентна работа. Има резервоар за гориво од 1.2 литри кој може да обезбеди автономија на косење до 2 часа.
Зелените ...
54 прегледи
Зелените ...
 • Коса многу големи тревници ДО 480 m² БЕЗ ПОЛНЕЊЕ - направена со издржлива челична палуба, косилката ја нуди целата моќ и перформанси на бензинска косилка без неред, бучава и влијание врз животната средина
 • НЕМА ПОТРЕБА ДА СЕ ТРИКА И ТОЛКУ ЛЕСЕН ЗА КОРИСТЕЊЕ - самоодниот дизајн значи дека големите задни тркала од 25 сантиметри се вртат сами, плус има удобна рачка за лесно маневрирање што се преклопува за лесно складирање кога не се користи
 • 7 ВИСИНИ ЗА СЕЧЕЊЕ И ПОКРИВАЊЕ, СТРАНИЧНО празнење ИЛИ СОБИРАЊЕ 3 ВО 1 - сечилата лесно се подигнуваат од 25 mm до 80 mm, исечоците може да се соберат во големата кеса од 55 L, да се исфрлат на страна или како покривка за да се додадат хранливи материи на тревникот
Косилка за трева BRAST...
214 прегледи
Косилка за трева BRAST...
 • Моќен: Многу моќен 4-тактен мотор од брендот OHV со зафатнина од 224 кубика и извонредна моќност од 5,2 kW (7 КС). Благодарение на големата ширина на сечењето од 46 см, големите тревници се косат за кратко време.
 • Удобен почеток: рачно со кабел или електронски со користење на функцијата за електрично стартување со копчето за стартување. Многу добри карактеристики за стартување благодарение на технологијата за автоматско пригушување и регулаторот на брзината на моторот. Вашата косилка е опремена со технологија за автоматско пригушување, систем за стартување кој автоматски го регулира процесот на стартување на вашата косилка и овозможува стартување без проблеми.
 • Четири различни функции за избор: косење, мулчирање, собирање или странично празнење за да се понуди совршена нега на тревникот во текот на целата година. Нашиот излез за испуштање од страна на челичната шасија е поголем од многу конкуренти, обезбедувајќи подобро отстранување на тревата

Наши препораки

Ајнхел GC-EM 1030/1

Ако имате мал тревник со средна големина до 250 квадратни метри и не сакате или не можете да потрошите многу пари, не мора да се откажувате од висококвалитетна косилка. Ова е модел со ширина на сечење од 30cm и прилагодлива висина на сечење бидејќи има 3 нивоа, од 25 до 60 mm. И со торба чиј капацитет е 28л, вашата градина ќе биде совршена.

Како да не е доволно, тој има брз стартер мотор со моќност од 1000W, а тежи само 6,18 кг!

Црна + Декер BEMW451BH-QS

Со ширина на сечење од 32 сантиметри, прилагодлива висина од 20 до 60 мм и резервоар од 35 литри, ќе можете да имате тревник токму онака како што сакате; И не само тоа, туку и да се задржи на тој начин нема да бара многу напор со овој модел дизајниран да работи на тревници чијашто површина е до 300 квадратни метри.

Неговата тежина е 7,4 кг, така што носењето ќе биде многу лесно.

Tacklife GLM11B

Ова е прилагодлива косилка, и висината на сечењето (од 35 до 75 мм) и рачката. Ширината е 33 сантиметри, а има резервоар со капацитет од 40 литри, што ви овозможува да работите многу широка површина без да мора често да ја празнувате. Има моќност од 1300W, а погоден е за градини до 400 квадратни метри.

Неговата тежина е 8 кг, така што работата со него ќе биде како да се шетате.

Не се пронајдени производи

МАКИТА ЕЛМ3800

Кога имате тревник што може да се смета за доста голем, со површина од околу 500 квадратни метри, треба да барате електрична косилка за трева што е соодветна. Овој модел на Макита има ширина на сечење од 38 сантиметри и прилагодлива висина од 25 до 75 мм. Неговата моќност е 1400W, што гарантира дека неговите перформанси ќе бидат она што се очекува од него, бидејќи има и резервоар со голем капацитет од 40 литри.

Неговата тежина е само 13 килограми.

Блаупункт GX7000

Ова е многу препорачан модел за повеќе или помалку широки тревници, до 500 квадратни метри и за оние луѓе кои не сакаат да трошат премногу време на неговото одржување. Ширината на сечењето е 42 сантиметри, а висината се прилагодува од 20 до 65 мм. И резервоарот и моќноста се многу интересни, бидејќи може да собере 50 литри трева, а работи со мотор од 1800W.

Бидејќи не сите луѓе мерат исто, нејзината рачка е прилагодлива. И тоа тежи само 10 кг.

Bosch Advanced Rotak 770

Дали имате тревник од 770 квадратни метри? Тогаш ќе ви треба косилка што работи најдобро што работи без да создава многу бучава и без тоа да биде голем напор за вас. Овој модел има прилагодлива висина на сечење од 20 до 80 mm, и ширина на сечење од 46 сантиметри.

Неговиот резервоар е 50 литри, а моќноста е 1800W. Тешко е 16 килограми, што можеби изгледа многу, но лесно е да се носи благодарение на неговите четири тркала.

Водич за купување електрична косилка

Најдобар водич за купување електрична косилка

Гледањето многу модели може да покрене многу сомнежи: има толку многу! Некои се поевтини, други поскапи; со повеќе или помалку голема моќност. Земајќи го ова предвид, изборот на еден обично трае неколку минути, па дури и можеби еден час или повеќе, ако сте личност која сака да биде добро информирана за сите компоненти што ги има електричната косилка.

Но, се надеваме дека со овој водич ќе ви биде лесно да изберете:

Површина на тревникот

Секој модел на електрична косилка е дизајниран за одредена површина на тревникот. Иако можете да користите модел означен за, на пример, за помала површина од вашата градина, за нејзината изведба додека ја користите, ќе видите дека се намалува. Покрај тоа, малите градинарски модели имаат резервоар со помал капацитет од големите градинарски модели.

Ширина на сечење

Ова тоа ќе зависи од површината на вашиот тревник: ако е 300 квадратни метри или помалку, се препорачува ширината да биде околу 30 см, но ако е поголема, се претпочита да биде поголема од 30 см и може да достигне до 50 см ако е навистина многу голема.

Моќност на моторот

Силата на моторот е количина на работа што ја извршува по единица време, но не мора косилка со многу голема моќност да биде вистинската за вас, бидејќи може да се појави многу бучава што е сосема нормално кај многу моќните мотори освен ако немаат некаков придушувач. Освен тоа, ако имате мал тревник, модел на косилка со повеќе или помалку мала моќност, 1000-1200W, ќе биде доволен.

буџет

Денес електричните косилки не се премногу скапи, иако е точно дека има модели што може да нè изненадат. Но, за домашна употреба, да се задржи тревникот на мала или средна градина добро исечен, да се добие модел по добра цена не е тешко. Како и да е, Пред да одлучите, споредете различни модели, цени и прочитајте ако е можно мислење од други купувачи па нема изненадувања.

Кое е одржувањето на електричната косилка за трева?

Одржувањето на електричната косилка е многу лесно. Треба да ја отстраните преостанатата трева што ја има, и на тркалата и на сечилата и секако во вреќата. Направете го ова со кабелот од струја и со сува крпа или четка за меки влакна. Кога ќе завршите, исушете го добро, темелно.

Малку подмачкајте ги тркалата, како и механизмот за прилагодување на висината на сечењето, така што тој останува 100% ефикасен. И не заборавајте да ги носите ножевите да се изоструваат секоја година.

Ако зборуваме за тоа како да го чуваме, тој мора да биде поддржан на неговите четири тркала, со кабелот завиткан и зачуван на суво место, заштитено од сонцето.

Каде да ја купите најдобрата електрична косилка за трева?

Каде да ја купите најдобрата електрична косилка за трева

Можете да купите електрична косилка за трева на која било од овие страници:

Амазон

Во овој голем онлајн трговски центар тие имаат широк каталог на електрични косилки, многу од нив со мислења од други купувачи. Значи само треба да го пронајдете оној што ви се допаѓа, да го купите и да почекате да го добиете 🙂.

Аки

Аки имаат интересна разновидност на модели за косилки по разни цени, а некои се електрични. Квалитетот е многу добар, бидејќи тие продаваат само признати брендови како Гарланд или Б & Д. Да навистина, Ако сакате, ќе мора да одите во физичка продавница бидејќи тие немаат своја онлајн продавница (Но, нивните производи ќе ги најдете во Лерој Мерлин).

Брикодепот

Во овој трговски центар специјализиран за градинарски алат и машини, тие продаваат неколку електрични косилки за трева по различни цени. Секој лист со производ е многу комплетен, па сигурен сум дека тука можете да најдете добар модел. Единственото нешто што треба да го имате во предвид е дека тие продаваат само во физички продавници.

пресекот

Истата работа се случува со Карфур како и со Аки; односно продаваат неколку косилки, но малку електрични. Предноста е во тоа можете да го купите од која било физичка продавница или преку Интернет.

Се надеваме дека успеавте да ја пронајдете најдобрата електрична косилка за вас n.

И ако сакате да продолжите со истрагата помеѓу различните модели на косилка што постојат, ние исто така имаме водичи за:

Од друга страна, за да добиете уште повеќе сомнежи, можете да ја посетите нашата Водич за купување косилка. Се надеваме дека ова ќе ви помогне.