Како да се засадат градинарски грмушки

растителни грмушки

Грмушките се добри сојузници за да додадат зелена боја во вашата градина. Затоа треба да ги земете предвид при дизајнирање на вашиот зелен простор. Иако некои грмушки Тие доаѓаат со гол корен, повеќето од нив се купуваат во пластични саксии, во зависност од местото или расадникот каде што се стекнуваат. Во времето на засади ја твојата грмушка, мора да ископате дупка пропорционална на големината на коренот или садот. Колку е поголем, толку подобро.

Треба да се напомене дека е важно да се земе предвид растојанието што мора да биде помеѓу една и друга грмушка. Ова ќе зависи од големината на грмушката, како и од густината што сакаме да и ја дадеме на плантажата. Општо, групите на грмушки се засадени поставувајќи ги помеѓу 1, 1,5 или 2 метри едни од други.

Следниот чекор е да се измеша почвата што беше извадена од дупката многу добро со 1 или 2 килограми ѓубриво прекривка, тресет или друг органски компост. Со оваа техника, повеќе не е потребно да се прави минерално ѓубриво за време на сеидбата, но подоцна, ако е потребно да се користи ѓубриво со бавно ослободување или друго за земјоделска употреба, така што грмушката ќе расте здрава и силна.

Конечно, потребно е добро решете ја почвата збогатена со органски компост со ногата или со рачката на мотиката, така што е добро притиснат на корените и го поддржува трупот на растението. Од друга страна мора изобилно напојувај гоДури и ако е можно, мора да направите малку за да има вода неколку минути.

Повеќе информации - Предности на украсни грмушки

Извор - Инфојардин

Фото - Водич за градинарство


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.