Што да сее во есен

Што да сее во есен

Знајте ги зеленчуците и цвеќињата што можете да ги посеете наесен, како и главните проблеми што можат да настанат од сеидбата во овој период.

Семињата се дел од плодот и даваат потполно ново растение

Што се семиња

Можете ли да кажете што се семиња? Овде ви го објаснуваме детално и зборуваме за неговата важност и како да ги натерате да 'ртат.

Семињата 'ртат ако се остварливи

Што е ртење?

Внесете за да дознаете што е ртење, процес со кој растението го започнува својот живот. Покрај тоа, ќе знаете што да направите за наскоро да никне.

Постојат многу видови мешунки

Видови мешунки

Внесете ги и познајте ги осумте видови мешунки најмногу консумирани во светот, како и нивните фантастични својства.

Урмите се одгледуваат во лето или есен

Како се одгледува урми?

Дали сакате да одгледувате датуми? Ако сакате да имате пазар за датуми без да мора да купувате растение, влезете и ние ќе ви кажеме како да го набавите.

Семето што 'ртат има тенденција да го стори тоа брзо

Како знаете дали семето ќе 'ртат?

Дали сакате да сеете, но дали сакате да знаете колку семиња ќе никнат? Поставете го овој едноставен тест за изводливост и дознајте.

Постојат многу видови семе

Видови семиња

Дали знаевте дека растенијата произведуваат широк спектар на видови семе? Внесете ги и познајте ги неговите карактеристики, предности и многу повеќе.

Краставицата е растение кое се сее на пролет

Како да сее краставица

Не сте сигурни како да садите краставица? Ставете лек и влезете за да научите чекор по чекор на садење на овој извонреден и здрав плод.

Самарите се суво овошје со крило

Што се самара и како се сее?

Самара е вид на суво овошје што се произведува од многу посебни растенија. Внесете за да дознаете кои се тие и како треба да се сеат.

како да сеете совети за памучно семе

Како се сее семето од памук

Дали сакате да знаете како се сее памучно семе? Ако сакате да имате растение толку curубопитно и убаво како оваа, влезете и дознајте.

Семето од глуварче се распрснува на ветрот

Што е анемокорија?

Откријте што е анемокорија и кои растенија се оние кои го користат овој метод на распрснување на семето.

Семето на зелена салата брзо ртат

3 методи на ртење на семето

Дали сакате да знаете кои методи можете да ги користите за семето да 'ртат што е можно побрзо? Тогаш не двоумете се: влезете и дознајте.

Садници се корисни за сеидба

Како да се направат рабници?

Дали сакате да знаете како да направите семе за семе чекор по чекор? Ако обожавате да сеете, влезете и ние ќе ви кажеме сè што ви треба за да ги 'ртете семето.

Садници ви овозможуваат да одгледувате многу видови растенија и може да се чуваат дома

Полниците

Дали сакате да сеете? Ако е така, постојат многу видови на расадник за кои треба да знаете. Внесете и ние ќе ви кажеме за сите нив и за нивните неверојатни предности.

Дрвјата изникнати во дивината потешко преживуваат

Раѓање на дрво, дел I

Историја на животот на едно дрво, од кога е семе, сè додека не достигне старост. Знајте кои се тешкотиите што треба да ги надминете за да преживеете.

Натерајте ги вашите деца да уживаат во сеидбата

7 брзо растечки семиња за деца

Дали сакате малите во семејството да уживаат во градинарството? Внесете и ние ќе ви кажеме кои се најинтересните семиња што растат брзо.

Лешници, овошје од лешник

Како да сее овошје од лешник?

Дали сакате лешници? Ако сакате да можете да го вкусите вашиот, влезете и ние ќе ви кажеме како да го засадите овошјето од лешник.

Семето од фламбојан треба да се скарифицира

Што е лузна на семето?

Дали сакате да знаете од што се состои скарификацијата на семето? Ова е многу лесен прегеминативен третман за да се направи. Влезете и ние ќе ви објасниме.

Бели орхидеи

Множење на орхидеи со семиња

Дали сакате да знаете како да размножите орхидеи со семиња? Ако е така, не двоумете се да влезете и ние ќе ви кажеме сè што треба да направите за да ги натераат да 'ртат.

Со леќа создадете органски ауксини

Еколошки ауксини за раст

Домашни органски ауксини со леќа, и со други работи што ќе ги најдете во кујната;). Следете ги нашите чекор по чекор за да ги добиете.

Зеле морков

Како да се засади морков?

Откријте како да засадувате моркови чекор по чекор и што ви треба за да го искористите сезоната. Не го пропуштај.

Какао

Кога и како да сее зрна какао?

Внесете и ние ќе ви кажеме кога и како да сеете зрна какао чекор по чекор. Откријте сè што ви треба за да ги натерате добро да 'ртат.

Леќата никнува во стаклена тегла

Зеле леќа

Дали сакате да ги научите различните начини што постојат за да направите зеле на леќата дома и кога да го направите тоа? Влезете, ќе видите колку е лесно.

Семиња од тиква

Како да сее семе од тиква?

Дали сакате да знаете сè за садење семе од тиква? Ако е така, не двоумете се да влезете и да ги следите чекорите што ќе ви овозможат да уживате во растењето.

Овошје од папата од Карика

Како да одгледувате папаја

Дали сакате да имате копија од папаја на Карица? Внесете и ние ќе ви ги кажеме сите чекори што мора да ги следите. Откријте како да одгледувате папаја.

Семе во дрвена кутија

Зошто да се прават расадници?

Дали се прашувате зошто да направите семе за семе, наместо да го сеете семето директно во земјата? Ако е така, влезете и ние ќе го решиме вашиот сомнеж.

Смоква отворена

Како да 'ртат семе од смоква

Како да 'ртате семе од смоква? Ако сакате да имате смоква во вашата овоштарник или градина, влезете и ние ќе ви кажеме како можете да ја набавите.

Бразилски орев

Бразилски орев (Bertholletia excelsa)

Бразилскиот орев (Bertholletia excelsa) е одлична храна што дава големи придобивки за нашето здравје. Дали сакате да знаете кои се тие?

Јагоди на растението

Како да се засадат јагоди?

Внесете и откријте како да садите јагоди чекор по чекор за да добиете здрави и квалитетни растенија. Не пропуштајте ја можноста да уживате во неговиот автентичен вкус.

Семе од ким

Како се сее семе од ким?

Семето од ким е многу интересно бидејќи може да стане наш најдобар сојузник за здравјето. Внесете и откријте како се сеат.

Никнувани семиња во стакло од јогурт

Кое е најдоброто време за сеење?

Дали сакате да сеете? Чекајќи Прво на сите, ве покануваме да ја прочитате оваа статија за да знаете кога е најдобро време да го направите тоа.

Фстаци

Што е орев и како се одгледува?

Дали знаете што е суво овошје? Веројатно да, но ... и дали знаете како се сее? Ако се сомневате, не двоумете се: влезете и ќе објаснам како да натерам да 'ртат.

Вакциниум коримбозум

Како е сеидбата на боровинка?

Дали сакате да имате лековита грмушка во вашиот двор или градина? Внесете и ние ќе ви кажеме како е сеидбата на боровинка, растение кое ќе го заштити и ќе се грижи за вашето здравје.

Семиња

Како да 'ртат семето на хартија?

Дали сакате да знаете како да 'ртат семето на хартија? Ако е така, не двоумете се: влезете и ќе објасниме како да ги натераат да 'ртат.

Семиња од Delonix regia

Како да се лузни семето?

Како да се лузни семето? Ако сте добиле некои многу тешки и немате идеја како да ги натерате да 'ртат, влезете и ние ќе ви помогнеме.

Никнувани семиња во стакло од јогурт

Како да сее во чаша јогурт

Дали итно ви треба расад? Јадете десерт и одете внатре за да дознаете како да сеете во чаша јогурт. Многу лесно! ;)

семе што е извлечено од растението познато како Салвија Хиспаника

Chia и нејзините многубројни намени

Дали знаевте дека чиа е храна со повеќе својства? Дали сакате да ги знаете нивните повеќекратни употреби пред да ги купите? Влезете и дознајте.

Семиња од невен

Како да чувате семе дома

Како да ги чувате семето дома и да направите да траат многу подолго? Ако треба да знаете, дојдовте на вистинското место. Влегува. ;)

Семиња Moringa oleifera

Како да одгледувате моринка дома

Ние ви кажуваме како да одгледувате моринка дома за да имате убаво дрво во вашата градина. Внесете и дознајте како можете да набавите.

Мандарини, плодови на Citrus reticulata

Како да сее мандарини дома

Дали сакате да имате мало овошно дрво дома? Ако е така, влезете и ќе објасниме како да одгледувате мандарини дома чекор по чекор.

Пченицата е култура отпорна на суша

Како да расте микроб од пченица

Дали сакате да знаете како да одгледувате пченични никулци? Ако сакате да имате своја жетва, купете ги семето и посејте ги следејќи го овој едноставен чекор по чекор.

Семиња на сагуаро 'ртење

Кога да се засадат кактуси?

Дали сакате да знаете кога да садите кактуси и како да успеете? Ако е така, влезете и следете го нашиот совет да имате убав кактус.

Семиња Moringa oleifera

Како успешно да 'ртат семето?

Дали долго време се обидувате да 'ртате семе, но немате многу успех? Не се грижи. Следете ги нашите совети и ќе видите како се менува вашата ситуација. ;)

Сад за садници со садници

Кога да се направат расадници?

Ако сакате да набавите нови растенија по ниска цена, купете им ги семето. Ние се грижиме да ви кажеме кога да направите расадник. Влегува. ;)

Семиња од јаболкница

Кои се деловите на семето?

Дознајте за различните делови на семето и зошто е толку неверојатно. Благодарение на неа, светот е покриен со прекрасни и прекрасни растенија.

Тревен пејзаж

Како да сее трева?

Ако копнеете да имате зелен тепих во вашиот мал рај, следете ги нашите упатства за сеење трева и ќе видите колку наскоро ќе имате прекрасен тревник.

Семиња од астрокариум

Како да се засадат палми

Ако не сакате да потрошите многу пари на овие прекрасни растенија, што е подобар начин отколку да ги купите нивните семиња и да ги гледате како растат. Научете како да садите палми.

Полуица со рукола

Што да сее во април

Со експлозијата на пролетта има многу растенија што можат да се посеат. Откријте што да сеете во април и во овоштарникот и во градината.

проблеми со влажни семиња

Проблеми со влажни семиња

Научете како да го решите проблемот со некои семиња кои поради наша грешка станаа бескорисни затоа што се лесно влажни.

Садници од сончоглед

Трикови за ртење на семето

Не можете да ги натерате семето да 'ртат? Не се грижи. Користете ги нашите совети за ртење на семето и уживајте во растењето на растенијата.

Дабови желади

Како да 'ртат желади?

Ние ви кажуваме чекор по чекор како можете да 'ртат желади и да добиете прекрасен примерок од даб без да потрошите многу пари. Влегува;).

Жариште

Што да сее во февруари

Вториот месец од годината е обично студен на многу места; сепак е најдобро време да се започне сезоната. Влезете и ние ќе ви кажеме што да посеете во февруари.

баобаб

Како да се репродуцира баобаб

Дали сакате да знаете како да репродуцирате баобаб? Внесете и ние ќе ви кажеме чекор по чекор што треба да направите за да добиете неколку копии од ова дрво.

Семиња

Кои се прегерманивните третмани?

Постојат многу растенија кои не можат да 'ртат веднаш по сеидбата, па затоа се прибегнува кон тоа да се подложи на предгерминативни третмани.

Семиња Acer ginnala

Што е раслојување на семето?

Раслојувањето на семето е идеален метод на сеење што ќе им помогне на многу видови да 'ртат. Ние ви кажуваме како да го направите тоа.

Растенија млади коријандер

Како да сее коријандер

Тоа е растение кое е широко користено во кујната за ароматизирање јадења. Влезете и ќе ви објаснам како се засадува коријандер на едноставен начин.

Жариште

Идеална подлога за рабници

Која е идеалната подлога за садници? Не сите растенија ќе 'ртат на ист начин во еден вид подлога. Не двоумете се да влезете и да дознаете.

Семе од сакерум Acer

Што е раслојување на семето?

Раслојувањето на семето е многу корисен метод на сеење за оние од нас кои сакаат да 'ртат семе од дрвја во постудена клима.

Семиња

Засадување дрвја во семиња

Денес во оваа статија ќе ви кажеме чекор по чекор на садење дрвја во расади, како и неколку трикови за нивно правилно развивање во иднина.

Osteospermum ecklonis

Семиња на семе ... во лето?

Можете ли да направите семе за лето? Одговорот е да. Во оваа статија ќе ви кажеме за некои растенија што можат да се сеат во потоплата сезона.

Запален

Како се грижите за младо дрво?

Информации за грижата за младо дрво, во текот на првите години од животот. Сè што треба да знаете за да ви помогне да достигнете зрелост.

Wallиден цвет

Соберете семе од цвеќе II

Learnе научиме да собираме семе од календула, космос, flowиден цвет и сина птица. Тие се сезонско семе од цвеќе.

тагета

Соберете семе од цвеќе

За да продолжиме да уживаме во сезонските растенија секоја година, мора да ги собираме семето. Оваа статија зборува за собирање на некои семиња.

Лук во саксии

Лук во саксии

Барања и потреби за сеидба и одгледување лук во саксии

растение од пиперки

Календар за јануари

Календар за сеење, пресадување и берба за зеленчук во саксии што одговара на месец јануари.

Герминатор

Зеле семе

Соја, луцерка, леќа, црвена зелка, ротквица, наут, брокула, грашок ... Зелето ни нуди огромна разновидност на вкусни зеле, кои исто така имаат корисни здравствени својства. Во декември, кога активноста на градината забавува, добро време е да направите зеле дома.

Саксии

Мерења на саксиите според културата

Ориентативна табела со барања за секој зеленчук за саксии или урбани градини. Ги означува обемот и мерењата на садовите според културата, потребата или не за туторство, растојанието на сеење или пресадување и видот на коренот на секој вид

расад од црвена зелка

Зелки: сеење и ртење

Есента и зимата е сезона на зелка. Бидејќи е еден од зеленчуците многу отпорен на студ, неговиот календар ...

Ароматични растенија во саксии

Ароматични во октомври

Која ароматика можете да ја садите во октомври? Каков вид тенџере ви треба за да ги засадите дома? Кога ќе пораснат? Како треба да се грижите за нив? Овој краток календар за земјоделски култури ви дава брз одговор.

Iffифис: Пресаден саден тресет

Iffифис: Пресаден саден тресет

Iffифи се мали, висококвалитетни набиени тресетски дискови, наредени со мрежа. Предноста е во тоа што не треба да пресадувате, ги воведувате директно, откако семето ќе 'ртат во последниот сад, бидејќи тие самите ја сочинуваат подлогата.

Расте растение со широк грав

Грав во саксии

На есен е време да сее грав. Можеме да ги одгледуваме во саксии и да уживаме во нашите саксии.

Моркови

Моркови во саксии

Одгледувањето моркови дома е лесно ако ги знаете нивните барања. Сеидбата на овој зеленчук треба да ги избегне студените температури и ќе донесе род во текот на целата година.

Садници во чаши со јогурт

Да сееме! Алатки и додатоци

Од сеидба до берба, за време на различните фази низ кои поминуваат нашите култури, ќе ни требаат специфични додатоци и алатки. Во мала градина, како што е дома, овие алатки се различни од оние што се користат во почвените градини.

Швајцарско урда

Саксиска блитва

Блитвата е лесна култура за нашата урбана градина. Во саксија или трпеза, таа достигнува значителна големина и може да ја снабди нашата семејна потрошувачка неколку месеци. Големите саксии и топлите температури се единствените услови за садење и пресадување.

расад од зелена салата

Зелена салата во саксии

Одгледувањето зелена салата е брзо и лесно. Совети за сеидба, клима, наводнување и развој за добивање зелена салата во зеленчукова градина.

Модри патлиџани од Хансел

Семиња да растат во март (I)

Со доаѓањето на март ќе најдеме голема разновидност на семе од затворен простор за да започнеме со сеидбата, покрај тоа ...