Најдобри косилки за бензин

Да се ​​има тревник значи да се троши време да се грижи за него. Јас не зборувам само за спречување на штетници и болести, туку и за одржување на посакуваната висина со цел да се спречи тоа да стане област на градината без контрола и ред.

За тоа, важно е да се набави машина што ќе ви помогне да ја направите таа работа што е можно попријатна, како на пр косилка за бензин. Дури и ако мислите поинаку, нивното одржување е едноставно, затоа не двоумете се да ги погледнете најдобрите модели.

Според нас, најдобрата косилка за бензин

Оние што ги видовме досега се многу препорачани, но поради нивниот одличен квалитет и ниска цена, дефинитивно би го избрале овој:

Предност

 • Таа е идеална за градини до 1400 квадратни метри.
 • Ширината на сечењето е 46 см, а висината се прилагодува на 5 нивоа од 32 до 70 мм, така што работата ќе биде многу пријатна.
 • Неговиот резервоар за билки има капацитет од 55 литри, па ако немате компостер во близина ... тоа не е проблем.
 • Моторот е бензински и има моќност од 2,17kW. Ова значи дека штом резервоарите за гориво и масло се полнат, нема да се грижите за ништо друго за да работи правилно.
 • Тешко е 31,4 кг. Може да има многу, но бидејќи има тркала и многу ергономска рачка, ќе биде лесно да се носи од едно до друго место.

Недостатоци

 • За малите градини ова е модел кој се покажа дека е преголем.
 • Може да потрае малку за да се одвива ако немате многу сила на раката.

Која е најдобрата косилка за бензин?

Продажба
Бензинска косилка за трева...
1.602 прегледи
Бензинска косилка за трева...
 • Најдобрата бензинска косилка за трева FUXTEC со одлични резултати од тестот. Најдобрата косилка за трева за почетници што можете да ја купите.
 • Цврст челичен лим со врска EasyClean, странично празнење и централно прилагодување на висината на сечењето 25-75 mm.
 • Многу лесна косилка, со тежина од само 27 кг, затоа е погодна и за области со мал наклон. Моќен мотор од 146cc 2,6kW и преден браник со интегрирана рачка за носење
GRENCUT GLM660X -...
1.620 прегледи
GRENCUT GLM660X -...
 • Моќен 4-тактен бензински мотор OHV со воздушно ладење од 139cc 5 КС со рачна влечна сила
 • Нож со две острици со дијаметар од 390мм погоден за средни и мали градини
 • Торба за собирање од 35 литри
Продажба
Ајнхел косилка ...
150 прегледи
Ајнхел косилка ...
 • Моќност - 4-тактниот мотор на бензинската косилка за трева Einhell GC-PM 40/2 S обезбедува моќност од 2 kW и брзина на мирување од 2900 вртежи во минута
 • За големи градини - бензинската косилка исто така коси големи зелени површини благодарение на ширината на сечењето од 40 cm за кратко време; Се препорачува до големи површини од 1000 m2
 • Променлива висина на сечење - висината на сечењето на бензинската косилка за трева може централно да се прилагоди во 7 чекори помеѓу 25 mm и 75 mm и индивидуално да се прилагоди на секој тревник
FUXTEC FX-RM5196...
536 прегледи
FUXTEC FX-RM5196...
 • Екстремно моќен мотор од 196 кубика со моќност од 4,4 kW и преден браник со интегрирана рачка
 • Цврст челичен лим со поврзување EasyClean, странично празнење и централно прилагодување на висината на сечењето 25-75 mm
 • Има систем за автономно возење со оригинален GT менувач
Косилка за трева Кесер...
315 прегледи
Косилка за трева Кесер...
 • Лесен за употреба: сече, зароби, гранки и зеленило. Нашата косилка за трева не може да се замисли во ниедна градина. Во својата разновидност, бензинската косилка се покажува како незаменлива помош за оптимална нега на тревникот. Со поместените рачки можете да уредувате и големи парцели. Висината на сечењето исто така се прилагодува по желба благодарение на приспособливоста на 7 нивоа. Моторот лесно може да се запали со кабел и копчето за ладно стартување.
 • Лесен за ракување: Благодарение на висококвалитетните ножеви за сечење и дарежливата корпа од 50 литри, големите површини со тревник до 1000 m² не само што може брзо да се решат со големи површини со тревник до 1000 m², бидејќи потрошувачката на моќните 2 kW моторот е исто така исклучително економичен. Сем. На овој начин не само што ќе заштедите многу време, туку и многу пари. Со зафатените профилирани тркала ќе имате најдобар стисок на тревата.
 • Моќниот мускулен пакет Masko од 2 kW ја прави особено високата трева вистинско задоволство благодарение на 2800 вртежи во минута. Материјалот за сечење може да се исфрли во големи количини преку задното исфрлање и затоа на многу големи површини повеќе нема да мора постојано и досадно да ја празните корпата. Нема потреба да го кревате или да ја превртувате тревата. Косилката за трева без напор ќе се справи со малите гранки и гранки.
Goodyear - Косилка за трева...
11 прегледи
Goodyear - Косилка за трева...
 • ✅ САМООДНО КОСЕЊЕ СО ОДЛИЧНИ РЕЗУЛТАТИ: бензинската самоодна косилка за трева Goodyear работи со моќен мотор од 161cc и 3.000W. Тоа е самоодна косилка која гарантира ефикасни резултати и одлични карактеристики за удобност. Идеален е за работа на големи површини до 2.000м2.
 • ✅ СЕ ЧИСТИ СО 1 ЦРЕВО И ЌЕСЕТА СЕ ОТСТРАНУВА СО 2 ГЕСТИРАЊА: Ова е самоодна бензинска косилка, со широка ширина на сечење од 46 cm, 7 прилагодливи висини на сечење помеѓу 2,5 и 7,5 mm за прецизно сечење, за градина прилагодени на вашите потреби. Може да се исчисти само со вклучување на цревото. Благодарение на системот за кликање, чантата се отстранува со 2 едноставни гестови. Челичната шасија е заштитена од корозија и вклучува удобен довод за вода за чистење.
 • ✅ СКЛОЧЕН РАЧЕН И ЕРГОНОМСКИ ДИЗАЈН КОЈ ИМА ПРИОРИТЕТ НА КОМОДОТ: Со преклопливите рачки, оваа самоодна бензинска косилка е многу лесна за складирање. Тој е дизајниран да даде приоритет на удобноста и лесното ракување. Со системот со двојно лежиште на Goodyear, возењето е многу помазно и поудобно. Обезбедува прецизна и доследна работа. Има резервоар за гас кој нуди 2 часа автономија на сечење.

Наш избор

Ајнхел GH-PM 40 П.

Ако барате робусна косилка за бензин, со резервоар чиј капацитет е висок, но не премногу, овој модел ќе ви донесе многу радости. Висината на сечењето може да се прилагоди на три нивоа, од 32 до 62 мм, и има ширина на сечење од 40 см, со што можете да го подготвите тревникот за кратко време.

Работи со бензински мотор кој има моќност од 1600 волти, доволно за да има тревник до 800 квадратни метри додека се допира. И неговата тежина е 23 кг.

Greencut GLM690SX

Ова е косилка за работа големи градини, од околу 1000 квадратни метри, и за оние кои бараат модел со добра вредност на парите. Неговата ширина на сечење е 40 см, а висината се прилагодува од 25 до 75 мм. Вклучува резервоар со капацитет од 40 литри.

Неговиот мотор е бензин, со моќност од 3600 волти. Има тежина од 28,5 кг.

Градина XL 16L-123-M3

Косилка со поголема моќност треба да биде робусна, да има дизајн способен да трае со години со соодветна грижа и не е тежок за одржување. GartenXL 16L-123-M3 е таков. Со ширина на сечење од 40 см, и прилагодлива висина од 25 до 75 мм, навистина нема да ви биде тешко да уживате уште повеќе во вашиот тревник.

Неговиот мотор е самоодни со бензин, со моќност од околу 2250 волти. Тежи вкупно 26,9 кг.

Алпина 295492044 / A19 BL

Тоа е косилка за оние кои имаат доста големи градини, од 1000 до 1500 квадратни метри. Има ширина на сечење од 46 см, и висина што може да се прилагоди од 27 до 80 мм. Бидејќи има резервоар од 55 литри, можете да работите повеќе или помалку широки области без да мора често да го празнувате.

Работи со бензински мотор од 2,20kW моќност, а тежи 28,1 kg.

Мареј EQ700X

Косачот за бензин „Мареј EQ700X“ е специјално дизајниран за работа во големи градини, од околу 1000 квадратни метри без да биде тежок. Има ширина на сечење од 53 см, и прилагодлива висина од 28 до 92 мм. Има и резервоар од 70 литри.

Се напојува со самооден бензински мотор, а тежи 37 кг.

Не се пронајдени производи

Водич за купување косилка за бензин

Најдобра косилка за бензин

Веќе се одлучивте. Имате или ќе имате прекрасен тревник и сакате да го задржите на тој начин со помош на косилка за бензин. Но, тогаш почнувате да гледате, да истражувате ... и сфаќате дека има многу модели. Премногу. Како да се избере најдобриот? 

Тивко. Подолу ќе ви дадеме неколку совети за кои се надеваме дека ќе ви бидат корисни, така што вашата набавка е најуспешна:

Површина на вашиот тревник

Првото нешто што треба да направите е да знаете колку зафаќа вашиот тревник. Откако ќе го знаете, држете се до таа мерка, бидејќи кога одите да ја купите вашата косилка, ќе видите дека секоја има своја препорачана површина; тоа е Тие се машини направени да ги изведуваат максимално во градините со одредена површина.

Ширина и висина на сечење

Косилки за бензин генерално Тие имаат ширина на сечење од околу 40 см, бидејќи се дизајнирани да сечат големи тревници. Но, ако имате или ќе имате поскромна, со модел од ширина на сечење од околу 30-35 см и прилагодлива висина до 70мм, сигурно ќе имате повеќе од доволно.

Моќност на моторот

Колку е поголема моќноста, толку се поголеми нејзините перформанси, ... но и бучавата Што да направите освен ако немате придушувач на звук. Освен ако немате тревник на многу голема површина, мотор од 2000 волти е идеален за вас.

буџет

Исто така е многу важно. Некои се многу ефтини, а некои поскапи, но сметаат дека квалитетот не е во спротивност со цената. Ако можете, прочитајте ги мислењата на другите купувачи, споредете ги цените, ... и ќе видите како го наоѓате оној што го барате.

Кое е одржувањето на косилката за бензин?

Одржување на косилка за бензин

Резервоари за гориво

Косилката за бензин трева бара одржување кое е сосема различно од електричното, на пример. Моторот е различен, бидејќи за работа му треба бензин и специфично масло. Секоја од овие течности има свој резервоар, кој ќе има ограничен капацитет наведен во упатството.

По секои X часа (тие исто така ќе бидат наведени во упатството) ќе мора да го исчистите резервоарот за масло, едноставно со извлекување на онаа внатре со отворање на излезната дупка што веројатно ќе ја има на страна.

Воздушен филтер

Филтерот за воздух не е ништо повеќе од парче гума од пена што се наоѓа во метална кутија, а која е прицврстена на карбураторот со завртка. Овој дел, како и секогаш, е влажен со моторно масло, треба да се мие од време на време со малку детергент.

Откако ќе се исчисти, навлажнете го со масло и потоа ставете го на место.

Ножеви

Ножеви мора да ги земате за да ги изоструваат толку често (во зависност од фреквенцијата на употреба, може да биде на секои три месеци или повеќе). Ако забележите дека почнуваат да сечат лошо, не двоумете се да ги земете или да ги промените.

Каде да ја купите најдобрата косилка за бензин?

Косилка за бензин

Вашата косилка за бензин може да ја купите на кое било од овие места:

Брикодепот

Во овој трговски центар, специјализиран за градинарски алат и машини, тие немаат многу модели, но нивните листови со производи се многу комплетни. Можете да ги купите вашите од физичка продавница, бидејќи тие не продаваат преку Интернет.

пресекот

Во Карфур продаваат неколку модели на косилки за бензин по многу привлечни цени можете да купите од нивната веб-страница или од која било физичка продавница.

Wallapop

Во Wallapop наоѓате користени косилки за трева за бензин кои се добри. Но, пазете се прочитајте ги огласите во целост и поставете ги прашањата што ги имате до купувачот. Исто така, погледнете ги повратните информации што ги добил за да не се појават проблеми.

Се надеваме дека сега ви е лесно да изберете косилка за бензин n.

Ако сакате, можете исто така да погледнете во најдобри модели на рачна косилка за трева, електрична косилка, најдобра косилка за треваили роботска косилка.

Само во случај да сте заборавиле, ве потсетуваме дека имаме огромна сума избор на најдобри косилки, за да ви помогнеме да одлучите во процесот на купување.