Како да имате совршени растенија со лилјак гуано?

Лилјак гуано

Слика - Notesdehumo.com

Долго пред синтетичките ѓубрива да започнат да се продаваат на масивен начин во расадници и градинарски центри, земјоделците и градинарите се грижеа само за своите растенија и исклучиво со природни производи. И не смее да има ништо лошо за нив, особено кога тие користеле лилјак гуано.

Со него, сите земјоделски култури имаа се што им требаше, и секако, имаа завиден раст и развој. За среќа, се чини дека малку по малку се враќаме на користење природни работи, и ова ѓубриво повторно го зазема својот простор на полицата. Но, Што го прави толку ефикасен?

Содржина на статијата

Што е тоа гуано?

Лилјак за возрасни

Лилјаците се цицачи кои живеат во пештери, на покриви на стари куќи и на места каде што можат да се засолнат од сонцето и лошите временски услови. Како поминуваат деновите масивни количини измет завршуваат на дното на нивните домови. Ова соединение во изметот се нарекува гуано, што е моќно ѓубриво за растенијата.

Хранливите материи што ги содржи варираат во зависност од тоа што голтал животното и од возраста на изметот. Најстарите отпадоци од животни кои јаделе особено инсекти имаат висока содржина на азот, додека оние што доаѓаат од оние кои јаделе овошје пред се содржат повеќе фосфор. Но, тие не ги содржат само овие две основни хранливи материи.

Гуано лилјак е исто така составен од калиум, аминокиселини, микроелементи, а исто така и габи, бактерии и актиномицети кои имаат многу корисни ефекти врз почвата и врз коренскиот систем на растенијата, чувајќи ги заштитени од оние микроорганизми кои предизвикуваат болести. И, ако се чини дека ова не е доволно, треба да знаете дека ја стабилизира pH на почвата и подлогите и го подобрува задржувањето на водата.

Како се користи?

Manубриво гуано во прав

Денес е лесно да се најде на продажба, или во прав или во течна форма. Првиот е идеален за нанесување директно на земја, додека вториот е идеален за саксии. Бидејќи е толку богато со хранливи материи, само треба да додадете истовремено многу мала количина. Како и обично, две или три лажици се доволни за сад со седум литри, но оваа количина може да биде поголема ако се работи за големи растенија што се наоѓаат во градината.

Секогаш читајте ја етикетата на контејнерот и следете ги неговите упатства Па, дури и ако е природен производ, ако ја надминеме дозата, може да се појават проблеми.

Дали сте чуле за лилјак гуано?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Луис dijo

  Сметам дека компостот за живи лилјаци е интересен во перуанската џунгла и го истражувам овој прекрасен производ во руралните училишта каде што живеам.

 2.   Jordорди Гомез dijo

  Пазете се од лилјакот гуано, тој носи опасен вирус за човекот. Мора да го лекувате. Поздрав

  1.    Моника Санчез dijo

   Здраво Jordорди.
   Дали знаете некои студии што го потврдуваат тоа?
   Честитка.