месести лисни растенија

Echeveria се месести лисни растенија

Колку месести лисни растенија има во светот? Краткиот одговор е: толку многу, толку многу што би било тешко да се даде точен број. А токму во оваа група се сите оние сукуленти кои обично се продаваат во расадници, но и други кои не се толку познати.

Па тоа, Овде ќе ви го кажам името на десет од овие растенија па можете да изберете кој да го ставите во вашата градина или на вашиот двор.

алое вера

Алое вера се сее во пролет

Слика - Викимедија / Дејвид St

El алое вера Штета е тоа расте формирајќи розети од лисја долги околу 40 сантиметри и зелена боја. Цветовите никнуваат од цветно стебленце во пролет и се жолти. Нашироко се одгледува во саксија, како и во градината, бидејќи не зазема многу простор и не е тешко да се одржува.

Потребна е заштитена изложеност од директно сонце, но важно е да е во област каде што има многу светлина. Не мора многу да го полевате, бидејќи Се спротивставува на сушата, а исто така и на благи мразови.

Dudleya brittonii

Dudleya britonii е сочно растение кое го поддржува сонцето

Слика - Викимедија / YPLeroux

La Dudleya brittonii тоа е сукулент кој расте формирајќи розета од зелени листови покриени со еден вид бел прав. Расте до висина од околу 15 сантиметри и дијаметар од 25 сантиметри.. А цветовите се во форма на ѕвезда, а произлегуваат од стебло до 1 метар високо.

Станува збор за вид кој не се гледа многу на продажба, но е лесен за нега како и секој друг сукулент. Потребно е директно сонце и малку вода. Освен тоа, поддржува до -7ºС.

ечеверија јоргованот

Echeveria lilacina е сукулент кој се спротивставува на директното сонце

Слика - Викимедија / Стен Шебс

La ечеверија јоргованот Тоа е не-кактозно сочно или сочно растение кое расте формирајќи розети од месести, глаукозни лисја. Овие розети имаат дијаметар од околу 20 сантиметри и висина од околу 15 сантиметри.. Нејзините цвеќиња никнуваат од стебло кое излегува од центарот на растението во пролет.

Расте полека но добро издржува суша и високи температури (35ºC или нешто повеќе), како и кул (до -2ºC). Затоа е идеално растение за давање на оние кои немаат многу време или искуство во грижата за сочните растенија.

Euphorbia umbellata

Euphorbia umbellata е грмушка со месести лисја

Слика - Викимедија / Венголис

La Euphorbia umbellata Тоа е зимзелена грмушка или мало дрво достигнува 10 метри во висина. Стеблото е тенко и се разгранува на кратко растојание од земјата. Исто така, мора да знаете дека има сивкаста кора и мазна текстура. Гранките се цилиндрични и голи и од нив никнуваат малку месести листови. Цветовите му се мали и розови, а произлегуваат од врвот на некои гранки.

Тоа е растение кое може да се чува надвор во текот на целата година, но само ако зимите се благи или топли. Не поддржува силни мразови, само до -3ºC доколку се краткотрајни.

Гастерија дистича

Гастериите се сочни растенија

Слика - Викимедија / Запион

La Гастерија дистича тоа е мал вкусен, со месести лисја во облик на копје кои се темнозелени во боја со многу мали зелени дамки. Достигнува ширина од околу 20 сантиметри, а висока приближно 10 сантиметри.. Цветот е сличен на оној на алоето, бидејќи тие исто така никнуваат од високо стебло, се во форма на ѕвонче и имаат црвена боја.

Се разбира, ова растение расте во сенка, или ако не успее во полусенка. Ако се стави на директна сончева светлина, гори. Во спротивно, се спротивставува на сушата, па дури и на благиот мраз.

Хоја месести

Восочниот цвет е алпинист во затворен простор

La Хоја месести Станува збор за качувачко растение кое го знаеме по името восочен цвет. Достигнува 6 метри во должина и развива сочни, елипсовидни листови, долги до 13 сантиметри.. Нејзините цвеќиња се во облик на ѕвезда и се бели или розови; Исто така, тие мирисаат одлично.

Но, да, обично се одгледува во затворени простории од многу едноставна причина: не може да го издржи студот. Значи, ако температурата падне под 0 степени во вашата област, чувајте ја дома за да не страда.

Каланхое тиризифлора

Kalanchoe thyrsiflora умира по цветни

Слика - Викимедија / Форест и Ким Стар

El Каланхое тиризифлора Тоа е сукулент кој има месести, заоблени лисја. Во висина достигнува околу 40 сантиметри. Кога цвета, нешто што го прави само еднаш во животот, а потоа умира, произведува цветно стебло до 1 метар високо со бројни цветови на врвот.

Куриозитет за ова растение е тоа што колку повеќе е изложено на директна сончева светлина, толку ќе стане поцрвено. Поради оваа причина, препорачувам да го ставите на сончево место за да ја добие таа црвеникава боја, бидејќи е прекрасно. Отпорува до -3ºС.

Pachyphytum oviferum

Pachyphytum oviferum е мал сукулент

Слика - Викимедија / Питер А. Мансфелд

El Pachyphytum oviferum Станува збор за мал сукулент кој достигнува 20 сантиметри во висина.. Има месести листови, долги околу 5 сантиметри и широки 3 сантиметри, и се глаукозно зелени, како и месести. Цветовите никнуваат од долго стебло високо до 10 сантиметри, со црвена боја.

Тоа не е сукулент што треба многу да се полева; всушност, бидејќи многу добро се спротивставува на сушата, најлошото нешто што можеме да го направиме би било да ја одржуваме почвата секогаш влажна. Отпорува до -3ºС, можеби и до -5ºC ако е многу заштитен.

Пеперомија гроболенс

Peperomia graveolens е месесто растение

Слика - Викимедија / Раимонд Спекинг

La Пеперомија гроболенс Тоа е растение со месести листови кои исто така се ланцетни. Тие имаат светло зелена горна површина и црвеникава долна страна. Вкупната висина е околу 30 сантиметри, па може да се чува во тенџере доживотно без тешкотии.

Треба да се стави на сончево место, а исто така малку да се полева, само кога почвата е целосно сува. Исто така, важно е да се знае тоа не може да го издржи студот.

Sedum pachyphyllum

Има многу растенија со месести лисја

Слика - Викимедија / Илустратиран

El Sedum pachyphyllum тоа е сукулент чии листови личат на прсти. Овие се месести, зелени со црвеникав врв. Висината на растението е максимум околу 30 сантиметри, па затоа е многу мала грмушка, совршена за саксии и композиции.

Толерира топлина и ладно, но Ако температурата во вашата област падне под -3ºC во секое време, најдобро е да ја заштитите.

Што мислите за овие месести лисни растенија?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.