Фаја (Мирика фаја)

Лисја и плодови од Myrica faya

La Мирика фаја Тоа е многу карактеристично дрво на ловоровите шуми на Атлантикот. Има прилично брза стапка на раст и е многу прилагодлива, толку многу што се наоѓа во влажни региони, како и во оние најсушните и ветровито.

Но, токму поради оваа причина се смета за инвазивен вид. Всушност, надвор од своето живеалиште е вклучено во списокот на 100 најштетни инвазивни туѓи видови во светот на Меѓународната унија за зачувување на природата. Научете да го препознавате.

Потекло и карактеристики

La Мирика фаја, популарно познат како Фаја, Фаја де лас Ислас, Фајеро или Хеј де Канаријас, Тоа е дрво кое достигнува висина помеѓу 3 и 18 метри. Тоа е ендемично во регионот на Макаронија, се наоѓа во Ловор на Канарскиот остров. Неговите лисја се зимзелени, долги 1-4 см со ширина од 1-3 см, темно зелена боја.

Цветовите се појавуваат во зима и пролет, во издолжени јата. Овошјето е црна бобинка со груб, топчест изглед и со дијаметар од околу 5мм, позната како раст или фито. Ова може да се јаде, иако го остава вашиот јазик малку груб.

Кои употреби ги има?

Поглед на грмушката Myrica faya

Слика - Викимедија / Jamesејмс Стикли

Во нивното живеалиште, Се користи за производство на вилушки, столпчиња, јаловини и вилушки. Исто така е популарен како кревет за животни, а неговото дрво е добро за изградба на мали прибор за домаќинство.

Но, како што рековме, во остатокот од светот се смета за инвазивен вид; Понатаму, на островите Ла Гомера, Ла Палма и Ел Хиеро (Канарски острови), тој лесно се хибридизира со Мирика ривас-мартинези, што е ендемично за овие области и е во опасност од истребување.

Дали сте чуле за ова растение? За да имате здрава и згрижена градина потребно е да знаете кои се инвазивните растенија, бидејќи во спротивно би можеле да имаме сериозни проблеми.

Ви ја оставаме врската до списокот на 100 најштетни видови: кликнете.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.