Најдобри растенија за тераси со многу сонце

Растенија на тераса

Јас имам терасен балкон многу голема, на последниот кат на зграда лоцирана на многу сончев агол, без засолниште на соседните згради и дрвја. Идеално место е да имате урбана градина Поради својата дарежлива површина, но понекогаш ми носи проблеми затоа што поради интензитетот на сонцето и ветерот, многу растенија не се спротивставуваат на изложеност.

Познато е дека не сите видови и сорти се спротивставуваат на слабостите на ветрот и сонцето, но ако зборуваме за сончеви тераси, мора да обрнеме многу внимание за да ги избереме правилните растенија, а потоа да преживееме во текот на месеците.

La Америка Роуз е идеален за овие сончеви простори Бидејќи покрај тоа што е отпорен, ни дава убави и шарени цвеќиња. Може да расте во саксија и е идеален за украсување тераси бидејќи достигнува 3 метри во висина. Цвеќиња од лето до есен.

El будистички бор Тој е друг вид за сончево отворено и е зимзелено дрво со многу густо зеленило кое нуди зелено ќебе и е идеално за приватност. Од друга страна, тоа бара мала грижа, тешко повеќе сонце од просечните и топли температури.

Потоа, тука е корална орли помине, растение кое го должи своето име на нејзината интензивна боја. Тоа е зимзелена билка чии цвеќиња се слатки и витални. Може да расте во тенџере и важно е да го исечете за да го контролирате растот и да го поставите на место со мала сенка.

Конечно, ако имате тераса со многу сонце можете да се одлучите за небесен бамбус, позната и како домашна Нандина. Во овој случај, ние зборуваме за зимзелена грмушка чии лисја се зелени во лето и црвени во есен. Иако се спротивставува на полно сонце, најдобро е делумно да ја покриете оваа грмушка во текот на денот.

Повеќе информации - Предностите на зелениот простор II

Фотографија и извор - Вкупно домаќинство


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.