Како да изберете садови од глина?

Глинени садови се идеални за одгледување на растенијаЦврст, многу издржлив, мало одржување и, како врв, тие се прекрасни. Иако цената е повисока од онаа на пластичните, квалитетот е поголем, а тоа е нешто што брзо го забележувате.

Но, иако сите се слични, има и такви кои се помали, други поголеми, некои имаат посветла боја,, На кратко, може да биде малку тешко да се избере една. За да можете да го изберете вистинскиот за вас, еве многу совети.

Избор на садови од глина

Малку

Големите

Емајлирани

 

Нашиот врвен 1

Доколку сакате да купите соодветно садче со теракота, со одлична вредност на парите, ви го препорачуваме следново:

Мало тенџере со теракота

Добрите

 • Тоа е пакет од 12 саксии со дијаметар од 8 сантиметри за иста висина.
 • Тие се совршени за сечи, мали сукуленти, ароматични производи итн.
 • Неговиот дизајн е едноставен, така што може да се обои ако сакате.

Contras

 • Неговата големина не е најсоодветна за палми или дрвја на пример. Заради карактеристиките на овие растенија, садовите со дијаметар од 8 сантиметри брзо би станале премногу мали за нив.
 • Цената може да биде висока.

Голем сад за теракота

Добрите

 • Мери 17 сантиметри во дијаметар со 19 сантиметри во висина.
 • Многу е интересно да се засадат луковици, цвеќиња, па дури и (млади) дрвја или дланки во нив и да се чуваат таму неколку години.
 • На дното има дупка, па кога ќе ја полевате водата ќе излезе низ неа. Покрај тоа, вклучена е и чинија.

Contras

 • Неговите димензии може да се покажат мали за композициите.
 • Не бара одржување, но важно е да бидете внимателни за да не падне.

Емајлиран сад од глина

Добрите

 • Неговите мерења се 18 х 18 сантиметри, така што има капацитет од 4,5 литри.
 • Во својата основа има дупка за водата да не остане стагнација. Вклучува и чинија.
 • Идеално е и да имате надвор и внатре во домот.

Contras

 • Големината на садот е добра за многу растенија, но ако сакате да одгледувате големи видови во неа, можеби нема да можете да го користите долго време.
 • Вредноста за парите е одлична, иако е можно да се најдат поевтини.

Како да изберете саксија од теракота?

Не е лесно, и сè ќе зависи во голема мера од растението што сакаме да го засадиме во него. И нема да го избереме истото за мал кактус отколку за дрво со одредена големина, бидејќи првиот во голем контејнер ќе изгние, а вториот во мал контејнер ... добро, едноставно не би одговарал.

Значи, имајќи го ова предвид, соодветниот сад е оној што:

 • Тоа ќе им овозможи на растението да расте за некое време; тоа е, нивните корени ќе имаат доволно простор да растат без проблеми најмалку една година до следната трансплантација.
  Како општо правило, новите саксии треба да имаат дијаметар од околу 2-3 см и длабочина од околу 5 см поголема од оние на „старите“.
 • Itsе има барем една дупка во својата основа што ќе служи така што водата за наводнување што останува може да излезе таму. Идеално, треба да имате неколку мали наместо една голема.

Водич за купување

Глинените садови изгледаат одлично надвор

Дали избирам големо или мало тенџере од теракота?

Ако растението што сакате да го ставите е мало и има површен корен систем, како што се сукуленти (вклучително и кактуси), несомнено ќе се здобие со мал. Но, ако напротив, тоа е растение кое веќе има одредена големина и за кое знаете дека ќе порасне многу или дека ќе му треба простор, како што се дрвја, палми или винова лоза, одете по голема.

Застаклен или нормален?

на емајлирани глинени садови Тие се убави, имаат боја што привлекува големо внимание, па дури се и оригинални, бидејќи обично не се гледаат многу во патио или балкон, кога реалноста е дека тие се одлични за да се ставаат во агли каде сончевата светлина не достигнува многу Но нормално тие често имаат некои украсни детали што ги прави многу убави; Покрај тоа, тие обично траат подолго.

Ефтин или скап?

Ниту едното ниту другото: оној што го сакате. Постојат скапи глинени садови кои не се многу добри, а има и ефтини глинени садови кои напротив ве изненадуваат, и за добро. Нивно е, пред да купите, информирајте се, и ако е можно, прочитајте ги мислењата на луѓето што го купиле истото што сакате да го стекнете.

Како да направите домашна саксија од теракота?

Многу едноставен начин да се направи саксија од теракота е следејќи го ова чекор по чекор:

 1. Земете околу 400 грама глина и навлажнете ја со вода.
 2. Сега, месете го со рацете за да излезат воздушните меури. Ова го прави пофлексибилен и полесен за работа. Не виткајте го и не пикајте го: секој внес на воздух може да предизвика да експлодира во рерната.
 3. Оставете го да остане барем еден ден на сонце да се исуши.
 4. После тоа време, обликувајте го парчето глина во тенџере работејќи ги страните со палецот и показалецот. Израмнете ја основата и не заборавајте да направите дупка за да може водата да излезе.
 5. Потоа, ставете го во рерна околу 350 степени користејќи лист за колачиња и оставете го таму 30 до 60 минути. Проверете на секои 15 минути дали има пукнатини.
 6. На крај, извадете го од рерна и оставете го да се излади целосно.

Единствено што ви преостанува да направите, ако сакате, би било да го обоите и / или да го декорирате.

Каде да купите садови од глина?

Глинените саксии се одлични за растенијата

Амазон

Тука тие имаат одличен каталог на глинени садови за продажба, со навистина интересни цени. Што повеќе, добрата работа кај Амазон е што купувачите го оставаат своето мислење за производите, со кое е лесно да не се биде во ред. Како да не е доволно, од нејзината мобилна апликација можете да бидете свесни за вашата нарачка.

Лерој Мерлин

На Лерој Мерлин тие продаваат широк спектар на садови од глина, кои можете да ги купите со одење во физичка продавница или од нивната веб-страница. Се разбира, во второто ќе видите дека не можете да оставите никакви повратни информации, така во случај на сомневање ќе мора да контактирате директно со нив.

Расадници и специјализирани продавници

И во расадници - особено во градинарски центри - и во грнчарија ќе најдете широк спектар на модели. Да навистина, цените можеби не се оние што ги очекува некој, но квалитетот е висок.

Се надеваме дека научивте многу за овој вид саксии и дека отсега ќе ви биде многу лесно да ги најдете омилените.