Соберете семе од цвеќе

тагета

Купивме растенија од сезоната но знаеме дека кога ќе дојде зимата тие повеќе нема да бидат таму. Кога тоа ќе се случи, имаме две опции, нека изгубат и треба да купат семе повторно следното лето или да ги соберат семето на растенијата што ги имаме.

Втората опција изгледа поизводлива, затоа, во оваа статија ќе видиме како соберат некои семиња на растенија како што се Тагетата или кинеската каранфила, Зиниас, лдо Бела од ден и Портулака.

Семето на Кинески каранфил тие се наоѓаат во внатрешноста на цветот. Тие се издолжени, со црн врв, а остатокот бел. Штом ќе помине летото, цветовите Тагети венеат и паѓаат, оставајќи го на нивно место чашата полна со овие семиња што ќе ги отстраниме и чуваме.

зиннија

на Зиниас Има цвеќиња во форма на маргаритка, иако постои и можност наместо ред ливчиња, да има две и да биде двојно. Во секој случај, неговите семиња се наоѓаат на крајот од нејзините ливчиња и се во форма на цевка. Неговата ртење е многу едноставна и секој цвет произведува многу семиња.

Конволвулус

La Убава по ден и воопшто на сите Конволувули, имаат семе во капсули кои се појавуваат кога ќе се исушат цветовите. Тие имаат црна или кафеава боја и произведуваат околу три или четири семиња, многу лесно се 'ртат.

Портулака

La Портулака Тоа е растение со многу убави цвеќиња од сите бои со пет ливчиња кои изгледаат многу елегантно. Цветовите се кријат ноќе и се завиткуваат. Кога цвеќињата ќе се исушат, се појавува мала капсула, во форма на пирамида и внатре има семе од подигната и многу мала боја. Секој цвет произведува многу семиња.

Сите овие семиња можеме чувар Во стаклени тегли или хартиени коверти, следната година ќе треба да ги посееме само директно на земја.

Повеќе информации - Конволвулус и неговата грижа.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.