Јука елатата расте во пустините

Јука елата

Јука елата е многу убаво повеќегодишно растение кое издржува на суша и високи температури како малку други. Влезете и запознајте се.

Бидвилијата Брахишитом е мало дрво

8 мали дрвја отпорни на сонце

Внесете и ние ќе ви покажеме избор на мали дрвја отпорни на сонце што можете да ги одгледувате во сите видови градини, без оглед на нивната големина.

Баобаб е бавно растечко дрво

Баобаб (Adansonia digitata)

Баобаб е едно од ендемичните дрвја на јужната Сахара, карактеризирано со огромно стебло во форма на шише. Запознајте се.

Морски ананас или Attraylis preauxiana

Морски ананас (Attraylis preauxiana)

Како што е познато Attraylis preauxiana или ананас на морето, е растение во опасност од истребување. Внесете тука за да ги знаете сите детали !!

Trema orientalis е зимзелено дрво

Трема

Трема се колекција на зимзелени дрвја и грмушки кои се грижат лесно. Внесете и знајте кои се главните видови и нивното одржување.

три отворени и едно отворено цвеќе на Piper methysticum

Кава кава (Piper methysticum)

Кава кава е една од растенијата слични на грмушки која има неверојатни корисни својства за консумирање. Внесете и откријте колку е одлично растението.

грмушка со жолти цветови

Бела метла (Genista florida)

Дали сакате да знаете зошто Genista florida е едно од најдобрите украсни растенија што можете да ги поставите во вашата градина? Внесете тука за да дознаете.

Цветовите на багремот во Цариград се розеви

Прекрасната багрем од Цариград

Багремот од Константинопол, чие научно име е Албизија јулибрисин, е идеално дрво за сите видови градини за да им даде тропски допир.

Цвеќиња од Spathodea campanulata

+12 имиња на зимзелени дрвја

Дознајте повеќе од 12 имиња на зимзелени дрвја што можете да ги имате во вашата градина. Внесете и откријте со кои би сакале да го дизајнирате вашиот посебен рај.

Kкумкватот или Фортунела е зимзелено дрво

7 украсни дрвја за патио

Ако барате украсни патио дрвја, листопадни и зимзелени, влезете и откријте го нашиот избор од седум видови што ќе ги обожавате.

грмушка на цветни растенија што растат покрај морето

Морска гасеница (Cakile maritima)

Морската гасеница или Cakile maritima е малку позната фабрика во Шпанија, но има одлични својства за организмот. Влезете и откријте го!

Лисјата на ликвидабар стануваат црвени на есен

Ликвидабар, дрвото со црвени лисја

Ликвидамбар е едно од најубавите дрвја таму со своите прекрасни црвеникави лисја. Внесете ги и познајте ги неговите карактеристики, како и нејзината грижа.

Acacia tortilis е дрво на африканската савана

7 дрвја савана

Внесете и откријте 7 дрвја на саваната: каде растат, кои се нивните главни карактеристики и што мора да се земат предвид ако сакате да ги одгледувате.

Хибискус се големи цветни грмушки

8 типа на хибискус

Откријте ги најубавите видови на хибискус што постојат. Дознајте за неговите карактеристики, потеклото и прекрасната боја на нејзините цвеќиња. Влегува.

Баухинија блејкана

Цветни дрвја

Откријте го нашиот избор на цветни дрвја, за да можете да го изберете оној кој најмногу ви се допаѓа и да можете да уживате во него во вашата градина без компликации.

Видови дрво

Ние ви кажуваме кои се главните видови дрво што се користат денес. Дознајте сè за неговите главни карактеристики.

Памукот е широко култивирана фабрика

Одгледување памук

Памукот е растение кое припаѓа на родот Госипиум. Покрај тоа што има различни намени во текстилниот свет, тоа е многу украсно растение.

Adansonia grandidieri е бавно растечко дрво

Баобаб (Адансонија)

Адансонија или баобаб се многу бавно растечки дрвја, но со животен век од илјадници години. Внесете ги и откријте ги сите типови што ги има.

Улмус глабра е листопадно дрво

Елми во градината

Елмите се дрвја со извонредна убавина кои можат да ја разубават градината на неверојатен начин. Влезете и запознајте ги.

жолти цвеќиња наречени Kerria japonica

Јапонска роза (Kerria japonica)

Дали сакате да ја засадите Kerria japonica или вообичаено наречена јапонска роза во вашата градина? Овде ќе ги најдете информациите сите информации, откријте ги.

Црвените дрва се многу големи четинари

Црвено дрво

Црвеното дрво е најголемото дрво што постои. Внесете и знаете сè за овој неверојатен четинар, способен да живее повеќе од 3000 години.

Nandina domestica е украсно растение

Како да се грижиме за растението Нандина

Барате растенија за украсување на вашата тераса или градина? Набавете Нандина и покажете го вашиот рај;). Внесете и откријте како да се грижите за растението Нандина.

цвеќиња на растението наречено стапало на лавот или Алхемила

Лавско стапало (Алхемила)

Ако сакате да засадите грмушка во вашата градина што е лесна за одржување и не страда од болести и штетници. Внесете и откријте ја Алхемилата.

Дрвјата изникнати во дивината потешко преживуваат

Раѓање на дрво, дел I

Историја на животот на едно дрво, од кога е семе, сè додека не достигне старост. Знајте кои се тешкотиите што треба да ги надминете за да преживеете.

Дрвјата од топола се брзорастечки дрвја

Видови тополи

Дознајте за најубавите и најотпорни видови тополи во светот за да можете да изберете оној кој најмногу ви се допаѓа за вашата градина.

Питангас, овошје за јадење

Грижа за Питанга

Питанга е грмушка или мало дрво, кое и покрај тропското потекло, е способно да издржи благи мразови, давајќи одлични плодови. Запознајте се.

Euphorbia candelabrum наречен мексикански канделабрум

Канделабра кактус (Euphorbia candelabrum)

Внесете и откријте го дрвото наречено Euphorbia candelabrum или candelabrum, ова е идеално за поставување во паркови и градини. Не го пропуштај!

Цветаат магнолија elвездичка

Главни сорти на магнолија

Дали сакате да ги знаете главните сорти на магнолија? Внесете и зашеметете се од нејзините големи и убави цвеќиња.

грмушка со мали бели цвеќиња

Црна степа (Cistus monspeliensis)

Дали размислувате да поставите грмушка во вашата градина, исполнета со мали и прилично бели цвеќиња? Потоа влезете и откријте ја црната степа.

Јакарандата е дрво познато како розово дрво

Розово дрво

Розово дрво е збор што се однесува на три различни навистина скапоцени дрвја. Внесете и ние ќе ви кажеме кои се тие.

Црвено-лиснато грмушка Фотинија се користи за украсување на градини

Црвено-лиснато фотонија (Photonia glabra)

Внесете и откријте ги најважните работи што треба да ги знаете за Photonia glabra, без разлика дали размислувате да ја украсите вашата градина или влез.

Actinidia chinensis е растение за качување

Актинидија

Актинидијата е род на грмушки и винова лоза што произведува популарни киви. Дали сакате да знаете како да се грижите за нив? Влегува.

Цветни Malus floribunda или јапонско јаболкница

Јапонско јаболкница (Malus floribunda)

Дали размислувате да поставите дрво во вашата градина што е целосно украсно заради бојата што ја има? Внесете и потоа откријте ја Malor floribunda.

дрво со мало стебло наречено Саманеа саман

Дождливо дрво (Samanea saman)

Дали сакате да имате дрво во вашата градина што нуди многу сенка? Потоа треба да засадите саманска саманја. Влезете и дознајте!

градина со јапонски црн бор

Јапонски црн бор (Pinus thunbergii)

Дали сте голем fanубител на бонсаи? Тогаш треба да знаете дека има дрвја, како што е јапонскиот црн бор, кои се идеални за да бидат мали.

Златна труба (Текома станови)

Дали сакате да уживате во влез или градина која е полна со бои? Потоа мора да ги откриете малите станови на Текома, грмушка со многу намени.

овошје наречено Меми Колорадо виси од дрво

Меми Колорадо (Pouteria sapota)

Ако сакате да уживате во едно дрво во вашата градина кое нуди големи и вкусни плодови, и што освен што имам и други намени, ова е саута Pouteria.

Магнолија се кастри на есен

Кога да се исече магнолијата

Дали сакате да знаете како и кога да ја исечете магнолијата? Ако имате прекрасно дрво во вашата градина и сакате тоа да остане совршено, не двоумете се да влезете.

Јаворов шеќер (Acer сахарум)

Ако сакате листопадни дрвја и грмушки кои стануваат убави на есен, не двоумете се да влезете и да ја сретнете сакерумот Acer. Loveе го сакаш;)

стора цвет

Сторакс (Styrax officinalis)

Ние детално ви ги кажуваме сите карактеристики, употреби и грижа за Estoraque (Styrax officinalis). Дознајте повеќе за тоа овде.

Ixora casei е тропска грмушка

Иксора

Ixora е една од грмушките растенија со кои можете да ја разубавите вашата градина или двор. Не расте многу, ...

диво растение наречено Plantago albicans

Бел хлебните (Plantago albicans)

Внесете и откријте го Plantago albicans, диво растение, многу лесно се грижи и има одлична употреба за здравјето. Не го пропуштај!

слика на канадскиот бор што ја опкружува целата река

Канадски бор (Pinus strobus)

Дали сакате да дознаете малку повеќе за канадскиот бор или Pibus strobus, како што се карактеристики, употреба и штетници? Влезете и дознајте.

грмушка со интензивно и убаво зеленило

Еулалија (Мискантус)

Дали сакате да ја декорирате вашата градина со растение за кое е лесно да се грижи и нема многу проблеми со болести и штетници? Внесете и откријте го Мискантус.

Тотумо е тропско дрво

Тотумо (Crescentia cujete)

Тотумо е многу интересно дрво или мало дрво, со кое може да имате градина или многу добро украсен двор. Влезете и запознајте го темелно.

цвеќиња и гранки на дрвото наречено Eucalyptus gunnii

Јаболков еукалиптус (Eucalyptus gunnii)

Дали сакате да ги знаете карактеристиките, одгледувањето и грижата за еукалиптус gunnii за да можете да го поставите во вашата градина? Влезете и дознајте.

Чемпресот е повеќегодишен четинар

Нега на чемпрес

Тоа е отпорна и многу украсна фабрика што ќе ви овозможи да уживате во градината без проблеми. Внесете и знајте каква е грижата за чемпресот.

Азалејата е украсна грмушка

Како да ги исечете азалеите

Откријте кога и како да ги исечете азалеите, прекрасни цветни грмушки што можете да ги одгледувате и во градината и во саксија.

црни бобинки кои излегуваат од грмушка

Привет (Ligustrum vulgare)

Дали сакате да ја декорирате вашата градина или влезот во вашата куќа, но не знаете што да поставите? Влезете и откријте го Ligustrum vulgare, многу украсен грмушка.

грмушка среде градина со бели цвеќиња

Абелија (Abelia grandiflora)

Abelia grandiflora е прекрасна зимзелена грмушка со која нема да биде тешко да имате весела градина. Влезете и запознајте се. :)

одблизу слика на неколку розови цвеќиња

Сосана (гераниум ротундифолиум)

Дали сакате да садите во вашата градина или во саксија дома растение кое го украсува местото и е лесно да се грижи? Внесете и откријте го здравецот ротундифолиум.

кружни цвеќиња кои се движат од бело до розово

Прекрасен тепих (Lippia repens)

Ако има билка која може лесно да се одгледува и брзо да се прошири без никакви недостатоци, тоа е Липиа Репенс, затоа влезете и откријте ги сите нејзини придобивки.

Фикус Алии е дрво со тесни лисја

Ficus 'Alii' (Ficus maclellandii cv 'Alii')

Запознајте го Ficus 'Alii', прекрасно зимзелено дрво што можете да го одгледувате во затворени простории или во вашата градина ако времето е топло. Влезете и дознајте.

шарена грмушка на влезот од куќа

Фотонија (Фотинија Ред Робин)

Дали барате украсно растение што ќе ја исполни вашата градина со боја и живост? Внесете и откријте ја Фотинија Ред Робин и бидете изненадени.

Leucophyllum frutescens

Пепел (Leucophyllum frutescens)

Во оваа статија ќе ви ги кажеме сите карактеристики, употреба и грижа што и требаат на пепелта. Научете тука како да се грижите за ова растение.

Цветовите на Цитисус можат да бидат жолти

Цитисус

Ако имате градина или внатрешен двор со мало одржување и барате растенија кои се многу тешки, влезете и сретнете го Цитисус. Itsе се за inубите во нејзините цвеќиња! ;)

Плодовите на Crataegus се кружни

Crataegus

Влезете и запознајте ги Crataegus, растенија толку прилагодливи што можете да ги одгледувате насекаде. Погледни ги ;)

импресивна грмушка со мали лежишта и розацеа

Восок цвет (Chamelaucium uncinatum)

Дали размислувате да ја уредите вашата градина и да поставите растенија кои се лесни за нега и кои го осветлуваат просторот? Внесете и откријте го Chamelaucium uncinatum.

Белата црница е дрво со бели плодови

Зошто да имаш црница во градината?

Црницата е брзо растечко дрво идеално за сите видови градини. Дава добра сенка и добро се спротивставува на мразот. Внесете и ние ќе ви кажеме како да се грижите за тоа.

грмушка што излегува од земјата со розови цвеќиња

Колеја (Силене колората)

Дали барате растение лесно да се грижите и ви нуди убаво обоени цвеќиња? Тогаш ова е Silene colorata willе ве изненади!

Bombax ceiba е тропско дрво

8 тропски градинарски дрвја

Тропските дрвја се вистинско чудо. Ако имате топла клима цела година и не знаете која да ја носите, откријте го нашиот избор.

Магнолија има големи цвеќиња

Избор на дрвја со големи цвеќиња

Ако сакате да ја разубавите вашата градина со пречек на пролетта со најдобрите дрвја со големи цвеќиња, влезете и откријте кои се тие. Е ги сакате.

Овошје од икако

Икако (Chrysobalanus icaco)

Ако живеете во област каде што не се појавува мраз и сакате грмушка што дава овошје за јадење, влезете и сретнете го икако. Loveе го сакаш;)

Поглед на полигала миртифолија

Што е грмушка и какви видови има?

Грмушка е идеално дрвенесто растение да се има во градините. Се издвојува по тоа што има навистина спектакуларни лисја и / или цвеќиња, но какви видови има таму? Влегува.

Бадемовото дрво е убаво и отпорно дрво

7 дрвја со малку вода и многу сонце

Ако немате идеја кои се најдобрите дрвја со малку вода и многу сонце што можете да ги ставите во вашата градина, не двоумете се да влезете;)

Цветовите на жакарандата се виолетови

Грижа за дрвото Jacакаранда

Тоа е многу убаво, исполнето со јорговански цвеќиња во пролет. Но, како да го имате тоа скапоцено? Внесете и ние ќе ви кажеме каква е грижата за дрвото жакаранда.

Со фотосинтеза, дрвјата исфрлаат кислород

Како дрвјата се фотосинтезираат

Дали некогаш сте се запрашале како дрвјата фотосинтезираат? Благодарение на овој процес, животот може да постои, но што се случува кога немаат лисја?

Даб од Холм

Како е кастрењето на дабовите од холм?

Ние ќе ви кажеме сè за градинарски дабови холм: работа што треба да ја направите за да ја подобрите нивната продуктивност и, патем, да ја зголемите нивната убавина. Влегува.

Младиот Фикус

Како да исечете Ficus?

Дали го имате ова прекрасно дрво во вашата куќа и ви треба фризерска сесија? Откријте кога и како да исечете Ficus за да изгледа совршено.

див цвет наречен Poa bulbosa

Луковична ливада (Poa bulbosa)

Ако сакате да засадите вид трева на која може да се користат многу повеќе и во парковите и во градините, влезете и откријте ја Poa bulbosa!

Дрвото Јупитер е мало дрво

8 дрвја со розови цвеќиња за градина

Дали сакате дрвја со розови цвеќиња? Дали би сакале да имате во вашата градина, но не знаете која да ја ставите? Внесете и откријте го нашиот избор;)

дрво полно со јорговански цвеќиња

Павлонија богатство

Ако сакате да ја наполните вашата градина со растенија и цвеќиња кои се полни со боја, дрвото наречено Павлонија фортунеи е едно. Влезете и дознајте!

грмушка со многу привлечни портокалови цвеќиња

Опашка на лавот (Leonotis leonurus)

Ако сакате да засадите билка во вашата градина која освен што дава многу убави портокалови цвеќиња има многу својства, уживајте во Leonotis leonurus.

Плодовите на смреките се стробили

Picea

Спрусите се четинари кои се убави во големите градини, а може да се чуваат и во саксии за време на нивната младост. Внесете и откријте ги.

затворете ги гранките на огненото дрво

Огнено дрво (Brachychiton acerifolius)

Ако сакате да уживате во вашата градина во дрво кое има гранки и црвени цвеќиња како оган, ова е огненото дрво. Влезете и дознајте!

Лисјата на Betula pubescens се зелени

Даунска бреза (Betula pubescens)

Ако живеете во област каде што има тенденција да смрзнува и да врне снег секоја година, влезете и сретнете се со Betula pubescens, дрво кое може да издржи до -20 степени Целзиусови.

грмушка полна со кружни цвеќиња

Бела Хедер (Ерика umbellata)

Белата Хедер (Ерика umbellata) е грмушка со прилично впечатливи цвеќиња кои се користат за украсување на нашата градина. Влезете и научете како да се грижите за нив.

грмушка со јорговански цвеќиња

Роза на Богородица (Fagonia cretica)  

Дали сакате да засадите некои цвеќиња што се лесни за одржување и кои се ситни и имаат убава јоргована боја? Откријте ја креотичката фагонија, тоа ќе ве изненади !!

Камелија е украсна грмушка

Камелија (Камелија)

Откријте сè за Камелија: најпопуларните видови, грижата, штетниците ... и многу, многу повеќе. Влезете и оставете се да бидете изненадени;)

дрвја наречени Зелкова серата на есен

Јапонска Зелкова (Zelkova serrata)

Внесете и откријте ги карактеристиките и употребите на Зелкова серата, неверојатно дрво што ќе ве изненади !! Проверете.

Примерок од жолт цвет од олеандер

Кога се кројат олеандрите?

Дали треба да им направите фризура на вашите грмушки? Откријте кога се кројат олеандрите и какви мерки на претпазливост треба да преземете за да избегнете проблеми.

црни сапутни плодови внатре во дрвена чинија

Црна сапота (Diospyros nigra)

Дали сакате да ги знаете карактеристиките и својствата на црниот сапут за да можете да го засадите во вашата градина? Влезете и дознајте.

холихок со црвени бобинки

Ацебињо (Ilex canariensis)

Ако имате градина или двор и сакате дрво што дава разнобојни плодови и кое не расте премногу, влезете и сретнете го Ilex canariensis.

гранка со розови цвеќиња со форма на срце

Срце кое крвари (Lamprocapnos spectabilis)

Дали сакате да засадите во вашата градина еден вид растенија со прекрасни цвеќиња во форма на срце? Внесете и откријте повеќе за срцето што крвари !!

Поглед на јапонски јавор

Јавор (Acer)

Ако сакате листопадни дрвја и грмушки кои стануваат убави на есен, слободно влезете и запознајте јавор. Loveе го сакаш;)

Рута Чалепенсис грмушка со жолти цветови

Руж маж (Рута Чалепенсис)   

Дознајте сè за патот Chalepensis, растение со повеќекратни намени што можете да го уживате во вашата градина или патио, обезбедувајќи минимална грижа.

Dracaena е прекрасна градина и затворено растение

7 типа на дракаена за вашиот дом

Осмелете се да откриете ниту повеќе ниту помалку од 7 вида на дракаена во кои можете да уживате во вашиот дом или во вашата прекрасна градина. Влегува;)

табаско чили за оброци

Табиско чили (Capsicum frutescens)

Дали сакате да им давате на оброците онаа точка на зачини што ги прави различни? Внесете и откријте Capsicum frutescens, чили со одличен вкус !!

Видови Османтус со бели цветови

Османтус

Дали сакате да уживате во еден вид грмушка со голем број цвеќиња и кои имаат многу мирис? Влезете и откријте го Османтус, тоа ќе ве изненади!

грмушка со жолти цветови на суво тло

Лажна цикорија (Crepis vesicaria)

Ако сакате да уживате во градината со растенија за кои е лесно да се грижите и со многу цвеќиња, ова е Crepis vesicaria. Внесете и дознајте !!

лаванда

Француска лаванда (Lavandula pedunculata)

Youивеете во област каде врне дожд прилично малку? Внесете и знаете сè за Lavandula pedunculata, растение под грмушки што ќе ви донесе многу радости !!

arenaria grandiflora

Камена трева (Arenaria grandiflora)

Дали сакате да создадете карпа градина која привлекува внимание? Arenaria grandiflora е грмушка со прекрасни цвеќиња и лесна за нега. Внесете и дознајте !!

Табебуја роза во цвет

Грижа за Лапачо

Лапачо е тропско дрво кое произведува прекрасни цвеќиња во бои кои се движат од бело до црвено. Влезете и дознајте.

Зелкова е големо дрво

Zelkova

Зелкова се одлични листопадни дрвја и грмушки за градини со мало одржување. Внесете и знаете сè за нив.

Изберете рустикални дрвја за вашата градина со мраз

13 дрвја отпорни на мраз

Ако живеете во клима со многу сурови зими и не знаете кое дрво да го ставите во вашата градина, во оваа статија ќе ви кажеме за некои што можат да издржат интензивни мразови.

Поглед на розовиот лапачо

Лапачо (Handroanthus impetiginosus)

Ако сакате тропски дрвја со убави цвеќиња, влезете и ќе го сретнете лапачо, растение кое се исполнува со прекрасни цвеќиња на пролет.

грмушка со розови цвеќиња наречена Цистус Криспос

Кадрава рокроза (Cistus crispus)

Ако барате да ја украсите вашата градина или друг простор во вашата куќа, ништо подобро од тоа да го направите со грмушка лесно за нега, како Cistus crispus. Пронајди !!

Лавандата е под-грмушка

Кога цвета лавандата?

Лавандата е убава грмушка што ќе ви донесе големо задоволство: многу е лесна за нега и одржување, а исто така и се спротивставува на сушата! Влегува.

Џиновска туја (Thuja plicata)

Дознајте сè за Thuja plicata, многу рустикално дрво идеално за големи градини и со кое можете да имате импресивни високи жива ограда.

лиснато дрво наречено Quercus cerris

Даб од мисирка (Quercus cerris)

Дали сакате да засадите дрво кое е високо и нуди одлична сенка? Внесете и откријте го Quercus cerris, тоа ќе ве изненади !!

Bauhinia variegata произведува прекрасни цвеќиња

Дрво орхидеи (Bauhinia variegata)

Дознајте сè за Bauhinia variegata, прекрасно дрво што можете да го одгледувате во градини од секаков вид, и што дури ќе ви донесе многу радости во саксија.

целосно зелени гранки на џуџестиот бор

Pineуџе бор (Пинус муго)

Дали сакате да засадите грмушка што не е многу висока и дека е декоративна и лесна за нега? Внесете и откријте го Пинус Муго !!

грмушка полна со бели цвеќиња

Ротквица (Raphanus raphanistrum)

Дали барате грмушка што може да се постави во вашата градина и за која не е потребно многу одржување? Ова е Рафанус рафаниструм, влезете и дознајте!

засадени дрвја пред зграда

Нијаули (Melaleuca quinquenervia)

Дали сакате да засадите дрвја што даваат добра сенка и од кои можете да ги искористите и трупот, лисјата и плодовите? Откријте ја quinquenervia Melaleuca !!

аламо тремлон, дрво со прекрасни бои

Аспен (Populus tremuloides)

Дали сакате да засадите дрво кое расте многу високо и полно со боја? Тогаш мора да ги сретнете трепетниците на Aspen или Populus. Што чекаш?

Слатка слива (Sageretia theezans)

Sagerethia theezans е мала грмушка идеална за украсување тераси и градини. Исто така, тој е многу популарен во светот на бонсаи. Откријте го.

дрво со високи гранки полни со persimmons

Див persimmon (Diospyros Lotus)

Дали сакате да засадите дрво во вашата градина или во вашата овоштарник што, истовремено со украсувањето, ви нуди вкусно овошје? Внесете и откријте го Лотусот Диоспирос !!

Pinus pinea, камениот бор

Pinus pinea, камениот бор

Камениот бор произведува вкусни борови ореви. Покрај тоа, таа обезбедува одлична сенка, па што чекате да ја сретнете? ;)

Пинус пумила во градината

Pineуџе бор (Pinus pumila)

Дали сакате мала четинар во вашата градина или патио? Внесете и откријте џуџест бор, прекрасно растение и многу лесно за нега.

црвени плодови на гранките на Taxus brevifolia

Тихо Пацифик (Taxus brevifolia)

Ако размислувате да засадите дрво во вашата градина или поле од кое може да се извлече неговото стебло за разни намени, внесете и откријте го Taxus brevifolia!

Кипарис

Видови чемпреси за градина

Дали барате видови чемпреси кои се лесни за нега, многу украсни и кои исто така добро се спротивставуваат на студот? Не двоумете се да влезете. ;)

грмушка наречена Хипекум прокумбенс

Задорија (Хипекум прокумбенс)

Ако сакате да уживате во вашата градина со растение кое многу ретко може да се најде, ова може да биде Hypecoum procumbens. Влезете и откријте го !!

грмушка расте диво

Дрвена куркума (Berberis aristata)

Berberis aristata е листопадна грмушка која, покрај тоа што е многу лесна за нега и одржување, може да се користи и како заштитна жива ограда. Пронајди !!

Pieris japonica е повеќегодишна грмушка

Андромеда (Pieris japonica)

Откријте ја Pieris japonica, растение отпорно на умерени мразови со кое можете да имате прекрасна градина или балкон.

грмушка со жолти цвеќиња што многу добро ја толерира топлината

Кари (Helichrysum italicum)

Ако сакате да уживате во прекрасна грмушка исполнета со многу привлечни жолти цвеќиња и со одлична употреба, откријте го Helichrysum italicum!

ново засадено мало дрво

Бела бреза (Betula papyrifera)

Ако сакате да засадите дрво во вашата градина, кое освен убаво, ви нуди различни намени, ова е Betula papyrifera. Знајте сè за него тука !!

Поглед на Саликс салвиифолија

Бел орев (Salix salviifolia)

Запознајте ја саликс салвиифолија, грмушка што достигнува само шест метри висина и е способна да издржи мраз и поплавување. Влегува.

жолти цветови од дива трева

Билка од Сантијаго (Jacobaea vulgaris)

Ако сакате да засадите дива грмушка во вашата градина, со прекрасни жолти цвеќиња и медицинска употреба, ова е Jacobaea vulgaris. Откријте го !!

Boswellia sacra, прекрасна цветна грмушка

Boswellia

Дали живеете во многу жешка и сува област? Запознајте ја Босвелија, дрвја кои се спротивставуваат на сушата и исто така можат да бидат корисни за здравјето.

робусно дрво

Кршлив плетен (кревко саликс) 

Ако сакате да поставите дрво во вашата градина што ви нуди обилна нијанса со текот на годините, ова е Salix fragilis. Внесете и дознајте !!

дрво со убава црвена боја што нуди многу сенка

Кинеска фстаци (Pistacia chinensis)

Дали барате дрво за засадување во вашата градина што има многу добра сенка и има убава црвеникава боја? Откријте Pistacia chinensis!

грмушка полна со виолетови цвеќиња и именувана како Делфиниум грацил

Ларкспур (делфиниум грацил)

Ако барате да поставите растение во вашата градина со многу убави и украсни цвеќиња, ова е делфиниум грацил. Внесете и откријте го !!

Поглед на возрасна Ficus microcarpa

7 типа на Ficus за големи градини

Дали сакате да ги знаете различните видови на Ficus што можете да ги засадите во вашата голема градина? Па, не двоумете се: внесете и ние ќе ви кажеме кои се најпопуларните.

Јункус буфониус

Крастава жаба Junунко (Juncus bufonius)

Размислувате да засадите во вашата градина растение кое е силно, тешко се разболува и на кое не му треба многу грижа? Откријте го Juncus bufonius.

Цветовите на Лантана монтевидензис се виолетови

Притаен лантана (Lantana montevidensis)

Ако треба да покриете која било област од вашата градина со растенија што лесно се грижат, не двоумете се и влезете за да се сретнете со Lantana montevidensis. Loveе го сакаш;)

грмушка или лоза со розови цвеќиња

Розово ellвонче (Convolvulus althaeoides)

Ако сакате да поставите лоза полна со боја и лесна за грижа каде било во вашата градина, ова е Convolvulus althaeoides. Откријте го!

Црвена Хедер (Ерика Австралис)

Ако сакате да уживате во градината полна со грмушки и кои за возврат се полни со мали цвеќиња, откријте ја Ерика австралис!

Поглед на

Таража (Tamarix canariensis)

Без разлика дали живеете во близина на плажа или подалеку од копно и сакате погон што е со многу мало одржување, влезете и запознајте го Tamarix canariensis.

Мимоза хостилис

Ако сакате тропски растенија кои се грижат лесно, влезете и откријте го Mimosa hostilis. Тоа е прекрасно мало дрво што можете да го имате во тенџере! Запознајте се.

Цвет Drimys winteri

Цимет (Drimys winteri)

Циметот е совршено зимзелено дрво за одгледување во умерените региони на светот. Влезете и запознајте го темелно. Не го пропуштај.

Фино гума (Хевеа)

Запознајте ги Хевеа, тропски дрвја со одлична убавина кои ќе ви овозможат пријатна сенка во замена за минимум грижа.

досадна грмушка што изгледа суво

Елен (Nardus stricta)

Откријте го строгиот Нардус, инвазивна грмушка што ги убива сите растенија околу него. Научете да го отстраните од вашата градина!

Цветовите на гуамата се бели

Гуама (Инга едулис)

Гуамата е фантастично дрво што ќе ви даде многу пријатна нијанса во замена за малку грижа. Влезете и запознајте се;)

Болдо е лековито дрво

Растете болдо за здравје

Откријте како се одгледува болдо, дрво со бројни лековити својства, способно да одолее на мразови со одреден интензитет.

Поглед на Prunus lusitanica во градината

Португалски ловор (Prunus lusitanica)

Откријте Prunus lusitanica, зимзелено дрво идеално за сите видови градини што можете да ги одгледувате како изолиран примерок или како жива ограда. Влегува.

Поглед на Ilex crenata во градина

Јапонска светилка (Ilex crenata)

Ако имате градина или патио и сакате зимзелена фабрика што не расте премногу голема, влезете и сретнете ја Ilex crenata.

бледо розови цвеќиња и долго стебло

Змиски лук (Allium roseaum)

Ако сакате да уживате во растение што можете да го замените со лук во оброците, ова е Allium roseaum. Внесете и откријте ги неговите карактеристики !!

Поглед на врбата во градина

Врба (Саликс)

Саликс се многу украсни дрвја и грмушки. Внесете ги и откријте ги главните видови и како тие се грижат за да можат да размислуваат за нив во сиот свој сјај.

коприви со бели цвеќиња

Бела коприва (албум Ламиум)

Ако сакате да засадите грмушка или градина во грмушка, која е полна со својства и придобивки, ова е албумот Ламиум. Влезете и откријте го !!

Берберис

Дали ви требаат грмушки од голема украсна вредност за да направите жива ограда или да дадете живот на неколку саксии? Внесете и откријте ги Берберис, многу рустични растенија.

грмушка полна со мали жолти цвеќиња

Златни ellsвона (Forsythia intermedia)

Ако размислувате да ја украсите вашата градина или вашата тераса со грмушка полна со цвеќиња и бои, откријте го Forsythia intermedia, нема да жалам за тоа!

Хибискус мутабилис

Меј Роуз (Хибискус мутабилис)

Дали сакате да засадите грмушка со големи и убави цвеќиња дома? Внесете и откријте го Хибискус мутабилис, нема да бидете разочарани !!

Цвеќиња Ulex europaeus

Горс (Улекс)

Улекс се зимзелени грмушки кои во зима даваат многу впечатливи цвеќиња. Дознајте за неговите карактеристики, главните видови и многу повеќе.

Cercis canadensis е многу впечатлив заради изобилството и нежните розови цвеќиња. Во текот на месеците април и мај нуди прекрасно пролетно шоу кое наликува на илустрација од бајка. Овие дрвја кои лесно се растат и одржуваат нудат одлично уредување на просторот. Да се ​​биде грмушка или мало дрво, лесно се грижи и е многу благородно. Структурата на гранките и обликот на лисјата го прави совршено комбиниран со умерена клима. Ова мало дрво е идеално за растење северно од екваторот. Потекло и карактеристики на Cercis Canadensis Cercis canadensis е вид дрво од фамилијата Fabaceae. Местото на потекло на овој вид е Исток од Северна Америка. Се движи од Онтарио во Канада до Флорида во САД и видот е познат дури источно од Мексико. Ова дрво е познато и под имињата на црвената бура од Канада, црвената источна црвена и дрвото на Јуда. Зборот Церцис потекнува од старогрчки јазик, чие значење е црвена бура. Канаденсис е епитетот што очигледно се однесува на тоа од каде потекнува, Канада. Карактеристики Ова е мало дрво или голема грмушка што може да порасне на висина од 6 до 9 метри. Неговите гранки се шират помеѓу 8 и 10 метри и на десетгодишна возраст може да биде висок приближно пет метри со стебло со изопачени карактеристики и темна кора. Гранките се шират во цик-цак и имаат тенка црна боја. Стеблото и гранките поминуваат низ низа костени, црвеникави, кафеави и црни бои во зависност од созревањето на растението. Лисјата се во форма на срце, ширина од 7 до 12 см. Текстурата е тенка хартија со влакнести, додека се млади, кога се целосно развиени, тие се мазни темно зелени. На есен, бојата на лисјата е светло жолта и светла. Цветовите на ова дрво се многу привлечни, нивната боја е розова магента и има дури и бела, виолетова и лаванда. Тие се појавуваат во форма на гроздови од четири или осум цвеќиња помеѓу март и мај. Цветовите имаат пет ливчиња со темно црвена чашка во форма на ellвонче. Има десет стебла, а пестилот е супериорен јајник кој го опрашуваат пчели со долг јазик. Овошјето е мало и рамно што содржи мали елипсовидни кафеави семиња од 6 мм кои созреваат помеѓу август и октомври. Одгледување Cercis canadensis е едноставно дрво или грмушка за садење и одржување. Првото нешто што треба да направите е да пронајдете добра локација за нив. Неговата прилагодливост му овозможува да толерира директно сонце особено во текот на зимата и светлата сенка е многу добра во лето. Колку е помладо дрвото, толку полесно ќе биде да се трансплантира. Пожелно е да се набави во расадник лоциран во истата област каде што ќе се сади, бидејќи ќе се прилагоди на условите. Cercis претпочита лабави, добро исцедени почви, така што може да се додаде песок или груби зрна. Fубриво не е потребно. Следниот чекор е да се ископа дупка четири пати поголема од дијаметарот на коренот, чија длабочина е еднаква на висината на коренот. Потоа, дрвото треба да се постави што е можно исправено, додавајќи малку земја, а потоа и многу вода, откако почвата ја апсорбира водата, се става остатокот од почвата. Конечно, повторно се напои и се става прекривка што може да биде чипс од кора за да ја задржи влагата. Одржување Важно е да се осигура дека корените се чуваат влажни и исцедени. Може да толерира суши, но за многу кратки периоди. Сечењето се врши кон крајот на есента или доцна пролет кога веќе немате цвеќиња. Боленото дрво, старите гранки и оние што растат преплетени или премногу свиткани, се елиминираат. Никогаш не кастри повеќе од 25% од дрвото. Дрвото Јуда не бара ѓубрива, бидејќи ова дрво може самостојно да апсорбира азот.

Дрво Јуда (Cercis canadensis)

Ако сакате да засадите дрво во вашата градина кое се издвојува по убавината на цвеќето и бојата, ова е Cercis canadensis. Влезете и дознајте !!

Кипарис е четинар

Кипарис (Cupressus)

Кипарис е една од најпопуларните четинари, и тоа со добра причина! Тој се спротивставува на мраз, може да се исече ... Откријте како се грижи за себе и останува здрав.

Род Селтис

Селтис

Во овој пост ви ги покажуваме карактеристиките и грижата за Celtis australis и Celtis occidentalis. Не го пропуштај!

Поглед на кластер во живеалиштата

Араклан (Франгула алнус)

Запознајте го arraclán или Frangula alnus, дрво без трње чија убавина лесно ќе се истакне во вашата градина, двор или тераса;).

Поглед на багремот фарнезијана

Вајтхед (багрем фарнезијана)

Откријте ја багремот фарнезијана, совршено дрво за одгледување во области каде има мал дожд што ќе ви овозможи пријатна нијанса без да се грижите за тоа;

Барберис (Berberis thunbergii)

Berberis thunbergii е прекрасна градинарска грмушка (и саксии;)). Откријте ја оваа прекрасна билка која е во состојба да издржи на интензивни мразови.

Црн лавиринт (Phillyrea latifolia)

Запознајте ја Phillyrea latifolia, зимзелено дрво многу отпорно на суша и високи температури што ќе ви донесат многу радости;)

многу лиснати дрвја кои даваат многу сенка

Сребрена липа (Tilia tomentosa)

Tilia тортоса е многу често дрво во Европа и има многу намени, затоа продолжете и запознајте го и уживајте во вашата градина. Влегува.

ред грмушки или мали дрвја

Плетен (Саликс виминалис)

Ако сакате да засадите дрво што не расте многу, лесно се грижи и каде може да се користат неговите гранки, ова е Salix viminalis. Пронајди !!

Чилеанска араукарија (Araucaria araucana)

Araucaria araucana е многу отпорен четинар, способен да издржи интензивни мразови, и кој исто така може да живее 1000 години. Осмелете се да го откриете;)

Кинескиот брест е листопадно дрво

Кинески брест (Ulmus parvifolia)

Кинескиот брест или Ulmus parvifolia е брзо растечко дрво на кое не му треба многу грижа за да биде здраво. Влезете и запознајте се.

прекрасни бели цвеќиња што излегуваат од грмушка

Целинда шила (Дојција)

Ако сакате да поставите во вашата градина грмушка со цвеќиња што ја осветлуваат вашата градина во текот на месеците мај и јуни, ова е Дојција. Внесете и откријте го !!

Лептоспермумот има мали цвеќиња

Лептоспермум

Дали имате мала градина или балкон? Украсете го со неколку растенија од Лептоспермум - за нив е лесно да се грижат! Запознајте ги.

грмушка со мали бели цвеќиња

Бела карпа роза (Helianthemum apenninum)

Ако сакате да уживате во вашата градина грмушка со мали бели цвеќиња со одличен мирис, мора да влезете и да се сретнете со Helianthemum apenninum.

Крушата е овошно дрво

Круша (Пир)

Дрвјата Пирус или круша се идеални растенија за градини и саксии. Внесете и ќе откриете кои се главните видови, нивната грижа и многу повеќе.

Цедрус либани е четинар

Кедар од Либан (Седрус либани)

Кедарот од Либан е четинар со голема убавина, кој исто така се спротивставува на мраз и варовнички почви. Осмелете се да го знаете.

# градинарство # мед

Седрела одората (црвен кедар)

Ако барате дрво високо ценето за неговото дрво, ова е црвениот кедар. Откријте ги неговите карактеристики и грижа што ви требаат за да го засадите.

Поглед на лоницера нитида

Лисна орли помине (Lonicera nitida)

Lonicera nitida е грмушка што ќе ви донесе многу радости: таа е рустикална, може да се обликува на кој било начин на кој сакате, и лесна е за неа. Запознајте се.

украсна грмушка со жолти цветови

Цитисус (Cytisus maderensis)

Ако барате грмушка која е многу отпорна и изгледа одлично во градините или терасите, од познавањето на карактеристиките на Cytissus Maderensis.

Пепелта е многу украсно дрво

Пепел (Fraxinus)

Пепелта е многу брзорастечко дрво, кое со минимална грижа, сигурно ќе ви донесе многу радост. Влезете и дознајте.

Цветната круша е средно дрво

Цветна круша (Pyrus calleryana)

Пирус калеријана е едно од најтешките украсни дрвја. Осмелете се да го знаете тоа во длабочина. Сигурно ќе ве изненади (за добро;)).

дрво со еден вид овошје слично на капини

Црвена црница (Morus rubra)

Ако сакате капини и би сакале да засадите дрво во вашата градина или градина што ви ги нуди овие вкусни плодови, откријте ја Morus rubra.

Улмус

Улмус

Ние објаснуваме сè што треба да знаете за родот Улмус. Внесете тука за да дознаете повеќе за неговите карактеристики и грижа.

Плодовите на шумата може да се одгледуваат во градина

Како да растат бобинки во градина?

Кои се плодовите на шумата? Ако сте curубопитни и исто така сакате да научите како да ги одгледувате во вашата градина или тераса, не двоумете се да влезете.

Senecio rowleyanus во виси тенџере

11 растенија што висат на отворено

Откријте ја нашата листа на растенија што висат на отворено, како и нивната основна грижа за да можете да уживате во спектакуларна градина или тераса.

розови и бели цвеќиња наречени Пинк Пиони

Розови пиони

Ако сакате да уживате во шарена градина, откријте розови пиони, растение кое комбинира совршенство, убавина и мирис. Што чекаш?

Поглед на Teucrium fruticans

Теукриум

Теукриумите се идеални растенија за градини и саксии: тие се многу прилагодливи! Не двоумете се да влезете и да научите како да се грижите за нив;).

Мудрец (Salvia lavandulifolia)

Дали сакате да засадите ароматична, декоративна и лековита грмушка како Salvia lavandulifolia во вашата градина? Не чекајте повеќе и откријте го.

лековити цвеќиња кои растат на грмушки

Руса псилиум (Plantago ovata)

Ако сакате да засадите растение со лековити ефекти во вашата градина, русиот псилиум е оној. Внесете и откријте го!

морињата и океаните

Euonymus

Во оваа статија ви кажуваме сè што треба да знаете за родот Еуонимус. Внесете тука за да дознаете за главните видови и нивната грижа.

Белиот брест е многу големо дрво

Бело брест (Ulmus laevis)

Внесете и научете сè за Ulmus laevis или белиот брест, едно од најголемите листопадни дрвја во Европа. Youе ве воодушеви.

дива грмушка со еден вид црвени јата

Храна од змија (Arum maculatum)

Дали сакате да ги знаете карактеристиките, потеклото, грижата, употребата, апликациите и токсичноста на растението Arum maculatum. Внесете и дознајте !!

високи гранки на дрвото наречени евкулиптус азотни

Азот на еукалиптус

Откријте го дрвото наречено еукалиптус нитен, дрво полно со лисја со одличен мирис, освен неговите карактеристики, грижа, одгледување и употреба.

цвеќиња од глог или Crataegus

Глог (Crataegus oxyacantha)

Дали сакате да ги знаете карактеристиките, потеклото, одгледувањето, грижата и употребата на грмушката наречена Crataegus oxyacantha или глог? Влезете и дознајте.

Лисјата на шефлерата можат да бидат зелени или шарени

Шефлера (шефлера)

Шефлера се идеални растенија да ги имате дома или во градините. Тие се толку лесни за грижа, што сигурно нема да зажалите за нив. Запознајте ги.

Цеибо е дрво од тропско потекло

Ceibo (еритрина криста-гали)

Еритрина криста-гали е брзо растечко дрво кое произведува убави цвеќиња секоја пролет. Покрај тоа, тој дава добра сенка. Дали сакате да го знаете тоа? Влегува!

Каталпа произведува бели цвеќиња

Каталпа (каталпа бињониоид)

Catalpa bignonioides е совршено дрво за да се обезбеди сенка, а исто така е многу лесно да се грижи. Дали сакате да знаете како? Влегува!

Пистациа

Пистациа

Ние детално ги објаснуваме карактеристиките и грижата што им се потребни на главните видови од родот Пистација. Искористете ја можноста да ги имате во вашата градина.

Пиека глаука

Picea glauca

Ние ве учиме на основната нега и барања што и се потребни на Пицеа глауката. Ако сакате да го имате во вашата градина или ги знаете нејзините карактеристики, внесете тука.

Црн бор

Црн бор (Pinus uncinata)

Во оваа статија објаснуваме сè што е поврзано со црниот бор (Pinus uncinata). Дознајте повеќе за нејзините карактеристики, дистрибуција и главни намени тука.

Дрвјата се големи растенија

Какви видови дрвја има во светот?

Дали некогаш сте се запрашале колку видови дрвја има? Внесете и откријте кој е повеќе или помалку точен број и карактеристиките на овие растенија.

мали круши кои се диви

Дива круша (Pyrus cordata)

Дали сакате да ги знаете карактеристиките, потеклото, употребата, одгледувањето, грижата за дивата круша или Pyrus cordata? Влезете и дознајте.

Кимпрес на Лоусон (Chamaecyparis lawsonsa)

Во овој пост можете да најдете детални информации за карактеристиките и грижата што и е потребна на Chamaecyparis lawoniana. Влезете и запознајте се.