Quercus robur, даб од коњи

Quercus robur

Ако сте од северот на Шпанија или ако живеете во умерено ладна клима, многу е можно да сте го виделе Quercus robur. Тоа е роден шпански вид, кој достигнува импресивна висина: 35 метри. Покрај тоа, тој дава многу добра сенка, што несомнено е ценето во лето.

Ornеладите што ги произведува се јадат, па ако сакате да јадете нешто здраво и слатко додека сте во вашата градина, можете да ги вкусите на есен.

Дабови цвеќиња

El Quercus robur, познат како Roble, Carballo или Pedunculado Oak, е листопадно дрво (т.е. сите ги испушта на есен), кое има бавна стапка на раст. Нејзините лисја се закачени, темно зелена од горната страна и глауцент од долната страна. Стеблото расте исправено или малку закосено, а на почетокот има мазна кора, но како што старее пука. Овошјето, желадиот, кое може да биде долго до 3-4 см, зрее кон крајот на летото или раната есен.

Расте од 0 до 1000 метри надморска височина надморска височина, имајќи можност да достигне 3000м. Покрај тоа, постојат некои сорти, како што сеAtropurpurea','Пендула'или'Fastigata".

Багажникот на Quercus robur

Дабот од јаглен е дрво што сака блага клима, без екстремно високи температури во лето. Од оваа причина, препорачливо е да го имате во градините само доколку температурата остане над -17ºС во зима, а под 35ºС во лето. Исто така, почвата мора да биде свежа, длабока и со малку кисела pH вредност (5-6'5).

Потребна е висока влажност за да расте, така треба да се напои често: околу 3 пати неделно во лето и на секои 4-5 дена во остатокот од годината. За време на жешките месеци може да се плати со органски ѓубрива, како што е гуано.

За остатокот, не му треба градинарски и е многу отпорен на штетници. Единственото нешто што можев да го имам ќе биде хлороза на железо во многу варовнички почви, кои можат да се третираат со додавање на железни хелати или со оплодување со ѓубрива за кисели растенија.

Ако барате украсно растение кое дава добра сенка, ставете даб во животот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.