Si të zgjidhni enët prej balte?

Tenxheret prej balte janë ideale për rritjen e bimëveTë guximshëm, shumë të qëndrueshëm, mirëmbajtje të ulët dhe, nëse kjo nuk do të mjaftonte, ato janë të mrekullueshme. Edhe pse çmimi është më i lartë se ai i plastikës, cilësia është më e lartë, dhe kjo është diçka që e vëreni shpejt.

Por megjithëse janë të gjithë të ngjashëm, ka disa që janë më të vegjël, të tjerë më të mëdhenj, disa janë me ngjyra më të lehta, short Shkurtimisht, mund të jetë pak e vështirë të zgjedhësh një. Kështu që ju mund të zgjidhni atë të duhur për ju, këtu janë shumë këshilla.

Përzgjedhja e tenxhereve prej balte

Pak

Të mëdhenjtë

E smaltuar

 

1 e jona kryesore

Nëse dëshironi të blini një tenxhere të përshtatshme terrakote, me një vlerë të shkëlqyeshme për para, ne ju rekomandojmë sa më poshtë:

Tenxhere e vogël terrakote

rekuizitë

 • Isshtë një paketë me 12 tenxhere me diametër 8 centimetra për të njëjtën lartësi.
 • Ato janë perfekte për prerjet, succulents të vogla, aromatike, etj.
 • Dizajni i saj është i thjeshtë, kështu që mund të pikturohet nëse dëshironi.

Contras

 • Madhësia e tij nuk është më e përshtatshme për palma ose pemë për shembull. Për shkak të karakteristikave të këtyre bimëve, vazot me diametër 8 centimetra shpejt do të bëhen shumë të vogla për to.
 • Çmimi mund të jetë i lartë.

Tenxhere e madhe terrakote

rekuizitë

 • Ajo mat 17 centimetra në diametër nga 19 centimetra në lartësi.
 • Veryshtë shumë interesante të mbillni llamba, lule, apo edhe pemë ose palma (të reja) dhe t'i mbani atje për disa vjet.
 • Ajo ka një vrimë në bazën e saj, kështu që kur loton ujin do të dalë përmes saj. Përveç kësaj, përfshihet një pllakë.

Contras

 • Dimensionet e tij mund të rezultojnë të vogla për kompozimet.
 • Nuk kërkon mirëmbajtje, por është e rëndësishme të jesh i kujdesshëm që të mos bjerë.

Tenxhere prej argjile të smaltuar

rekuizitë

 • Matjet e tij janë 18 x 18 centimetra, pra ka një kapacitet prej 4,5 litra.
 • Ka një vrimë në bazën e saj në mënyrë që uji të mos mbetet i ndenjur. Përfshin gjithashtu një pjatë.
 • Idealshtë ideale si të keni jashtë ashtu edhe brenda shtëpisë.

Contras

 • Madhësia e tenxhere është e mirë për shumë bimë, por nëse doni të rritni specie të mëdha në të, mund të mos jeni në gjendje ta përdorni atë për një kohë të gjatë.
 • Vlera për para është e shkëlqyeshme, megjithëse është e mundur të gjesh më të lira.

Si të zgjidhni një tenxhere terrakote?

Nuk është e lehtë, dhe gjithçka do të varet kryesisht nga bima që duam të mbjellim në të. Dhe ne nuk do të zgjedhim të njëjtën gjë për një kaktus të vogël sesa për një pemë të një madhësie të caktuar, sepse e para në një enë të madhe do të kalbet, dhe e dyta në një enë të vogël ... mirë, thjesht nuk do të përshtatej.

Pra, duke marrë parasysh këtë, vazoja e duhur është ajo që:

 • Kjo do të lejojë që bima të rritet për një kohë; domethënë rrënjët e tyre do të kenë hapësirë ​​të mjaftueshme për tu rritur pa probleme për të paktën një vit deri në transplantimin tjetër.
  Si rregull i përgjithshëm, vazot e reja duhet të kenë një diametër rreth 2-3 cm dhe një thellësi rreth 5 cm më të madhe se ato të 'të vjetrave'.
 • Do të ketë të paktën një vrimë në bazën e saj që do të shërbejë në mënyrë që uji i ujitjes që ka mbetur të mund të dalë atje. Në mënyrë ideale, duhet të keni disa të vogla në vend të një të madhe.

Udhëzues për blerje

Tenxheret prej balte duken shumë mirë jashtë

A zgjedh një tenxhere terrakote të madhe apo të vogël?

Nëse bima që dëshironi të vendosni është e vogël dhe ka një sistem rrënjor sipërfaqësor, siç janë succulents (përfshirë kaktusët), pa dyshim që do të fitojë një të vogël. Por nëse, përkundrazi, është një bimë që tashmë ka një madhësi të caktuar dhe që ju e dini se do të rritet shumë ose do t'ju duhet hapësirë, të tilla si pemë, pëllëmbë ose hardhi, shkoni për një të madhe.

Xham apo normal?

L vazo prej argjile të smaltuar Ata janë të bukur, kanë një ngjyrë që tërheq shumë vëmendje dhe madje janë origjinale, pasi ato zakonisht nuk shihen shumë në patio ose ballkone, kur realiteti është se ato janë të shkëlqyera për t'u vendosur në cepat ku rrezet e diellit nuk arrijnë shumë. Por normal ato shpesh kanë disa detaje zbukuruese që i bëjnë ata shumë të bukur; Përveç kësaj, ato zakonisht zgjasin më shumë.

Lirë apo e shtrenjtë?

As njëri dhe as tjetri: ai që ju pëlqen. Ka enë balte të shtrenjta që nuk janë shumë të mira, dhe ka tenxhere të lirë argjile që përkundrazi ju befasojnë, dhe për të mirë. E tyre është, para se të blini një, informoni veten, dhe nëse është e mundur, lexoni mendimet e njerëzve që kanë blerë të njëjtën gjë që dëshironi të përvetësoni.

Si të bëni një tenxhere terrakote të bërë në shtëpi?

Një mënyrë shumë e thjeshtë për të bërë një tenxhere terrakote është duke e ndjekur këtë hap pas hapi:

 1. Merrni rreth 400 gram argjilë dhe lagni atë me ujë.
 2. Tani, gatuajeni me duar në mënyrë që të dalin flluska ajri. Kjo e bën atë më fleksibël dhe më të lehtë për të punuar me të. Mos e përkulni dhe mos e thithni: çdo marrje e ajrit mund të shkaktojë që ajo të shpërthejë në furrë.
 3. Lëreni të qëndrojë të paktën një ditë në diell që të thahet.
 4. Pas kësaj kohe, formoni copën e argjilës në një tenxhere duke punuar anët me gishtin e madh dhe gishtin tregues. Rrafshoni bazën dhe mos harroni të bëni një vrimë në mënyrë që uji të dalë.
 5. Pastaj, futeni në furrë në rreth 350 gradë duke përdorur një fletë biskota, dhe lëreni aty për 30 deri në 60 minuta. Kontrolloni çdo 15 minuta për çarje.
 6. Së fundmi, nxirreni nga furra dhe lëreni të ftohet plotësisht.

E vetmja gjë që mbetet për të bërë, nëse dëshironi, do të ishte ngjyrosja dhe / ose dekorimi i tij.

Ku të blini enë balte?

Tenxheret prej argjile janë të shkëlqyera për bimët

Amazona

Këtu keni një katalog të shkëlqyeshëm të enëve prej balte për shitje, me çmime vërtet interesante. Cfare ka me shume, e mira për Amazon është që blerësit të lënë mendimin e tyre për produktet, kështu që është e lehtë të mos gabosh. Sikur të mos mjaftonte, nga aplikacioni i tij celular mund të jeni të vetëdijshëm për porosinë tuaj.

Leroy Merlin

Në Leroy Merlin ata shesin një larmi të madhe enësh prej balte, të cilat mund t'i blini duke shkuar në një dyqan fizik ose nga faqja e tyre e internetit. Sigurisht, në këtë të fundit do të shihni se nuk mund të lini asnjë feedback, kështu që në rast dyshimi do të duhet të kontaktoni direkt me ta.

Çerdhe dhe dyqane të specializuara

Si në çerdhe - posaçërisht në qendrat e kopshtit - ashtu edhe në qeramikë do të gjeni një larmi modelesh. Po me të vërtetë, çmimet mund të mos jenë ato që pret, por cilësia është e lartë.

Shpresojmë që të keni mësuar shumë rreth këtyre llojeve të tenxhereve dhe që tani e tutje do të jetë shumë e lehtë për ju të gjeni të preferuarat tuaja.