Beetle patate (Leptinotarsa ​​decemlineata)

imazhi i brumbullit të patates zmadhuar

Midis të gjithë dëmtuesve të ndryshëm që mund të gjenden në kulturat barishtore kopshtarie, të cilat përfshijnë lloje të ndryshme të bimëve, të tilla si patate, domate dhe patëllxhanë, si dhe lakër, lulelakër dhe rrepë ndër shumë të tjerë, është i famshmi brumbulli i patates.

Brumbulli i patates është një brumbull i fuqishëm dhe një nga brumbujt më agresivë në gjethet e plantacioneve të patates. Shkaku është zhvillimi dhe sulmi i shpejtë i tij, i cili mund të përfundojë përfundimisht të korrat e këtyre zhardhokëve.

Çfarë është brumbulli i patates?

larvat e brumbullit të patates që hanë gjethe

Është quajtur brumbulli i patates dhe dihet shkencërisht si Leptinotarsa ​​decemlineata, tek një insekt shumë karakteristik si dëmtues në plantacione të ndryshme të patates, duke i sulmuar ato dhe në disa raste edhe duke i dhënë fund jetës së bimës.

Isshtë një brumbull që është pjesë e familjes së krizomelideve dhe kjo mund të shihet në çdo pjesë të botës ku rriten të mbjellat e patates, për të cilat përveç se vepron si dëmtues, ajo ka një shpërndarje shumë të gjerë në të gjithë planetin.

Zona e origjinës së kësaj brumbulli kuriozisht nuk ka asnjë lidhje me zonën në të cilën ajo ka origjinën pataten, përsëri në Perun e Epërm, në Amerikën e Jugut, por këto i janë përshtatur në një mënyrë shumë të shpejtë dhe të veçantë kësaj bime ushqyese, e cila ishte ai që zëvendësoi bimën natyrore ushqyese të këtyre insekteve, e cila ishte më zonale. Kjo është ajo që ka shkaktuar përhapjen e saj në vende të ndryshme të planetit ku ka të korra zhardhokësh.

karakteristika të

Karakteristika e parë me të cilën zakonisht dihet që bimët tona të patates i kanë këto brumbuj, është ajo do të shohim një insekt me trup të mbuluar plotësisht me vija.

Këto mund të kenë rreth 10 vija të verdha dhe të zeza në pjesën e sipërme të tyre, ndërsa në fund të guaskës së tyre do të shohim kokën e tyre të dalë, nga një hije pak e kuqërremtë në të çelët dhe me disa njolla me ngjyrë të errët në pjesën e sipërme. Lidhur me matjet e tij, ajo mund të ketë një gjatësi që nuk do të kalojë 10 milimetra.

Kjo brumbull që përdor të korra zhardhokësh u përshkrua për herë të parë nga një studiues, natyralist dhe entomolog i Amerikës së Veriut Thomas Thuaj, përmes shkrepjeve që bëri nga ekzemplarët e gjetur në malet e famshme Shkëmbore, të cilat shtrihen nga Alaska në veri të Shteteve të Bashkuara.

riprodhim

Ajo që karakterizon më shumë këtë lloj brumbulli dhe ajo që merret më shumë parasysh si shqetësim për ata që prodhojnë patate në të gjithë botën, është shpejtësia dhe kapaciteti i madh që ata kanë për të riprodhuar.

Vezëzimi i këtyre insekteve ndodh në pjesën e poshtme të gjetheve dhe secila prej këtyre brumbujve mund të vendosë, 5 deri në 20 vezë për gjethe, rreth 2000 vezë në gjethe të ndryshme të një ose më shumë bimëve.

brumbulli i patates mbi një gjethe

Këto vezë, në funksion të qenies njerëzore, mund të perceptohen shpejt në pjesën e poshtme të gjetheve dhe kjo ka të bëjë me faktin se ato kontrastojnë në jeshile me një ngjyrë të verdhë ose portokalli shume e vecante.

Në rast se perceptojmë një ton disi më të kuq afër këtyre njollave portokalli, do të përballemi me larvat e po këtij insekti. Këto janë ato që do të gjenerojnë dëme të veçanta në bimë, pasi ato do të jenë ato që, pasi të jenë çelur vezët, fillojnë të ushqehen me gjethet e bimës për zhvillimin e tyre.

Si të zbulohet prania e brumbullit të patates?

Siç kemi përmendur më parë, të dy vezët dhe larvat e tyre në fazën e rritjes, dhe menjëherë pas çeljes, ato do të pozicionohen në pjesën e poshtme të gjetheve, kështu që bërja e kontrolleve periodike në këtë anë tjetër të këtyre gjetheve do të jetë mënyra e duhur për të zbuluar që bima jonë po hahet nga këto brumbuj patatesh.

Një faktor tjetër që do të përcaktojë se këto po aktivizohen kundër të korrave tona, do të jetë ai do të shohim gjethet e gërvishtura, gjithashtu gjeneron një kaçurrel, e cila është një nga simptomat më të zakonshme në gjethet e të gjitha llojeve të bimëve kur ato janë nën kërcënimin e një murtaje.

Siç e kemi përmendur më parë, kjo brumbull jo vetëm që mund të shihet në të korrat e patates, por është gjithashtu shumë e zakonshme në të gjitha stilet e tjera të bimëve solanace, të tilla si domate dhe patëllxhani, duke shkaktuar në të gjitha këto disa dëmtime që në parim mund të kenë thjesht një natyrë fiziologjike.

Beetle patate mund të shkaktojë dëme të mëdha në të gjitha të korrat e këtyre zhardhokëve dhe hijeve të tjera të natës. Siç e dimë të gjithë, patatja është shpërndarë në të gjithë botën, duke pasur plantacione në çdo vend të planetit, kështu që kjo ka bërë që edhe ky brumbull të shpërndahet në 5 kontinentet.

Evropa mësoi për fuqinë e murtajës që ka kjo brumbull si rezultat i dëmtime serioze të shkaktuara tashmë nga ky insekt në zonat e Shteteve të Bashkuara, kështu do të ishte në vitet 30 dhe 40 kur filluan të merreshin masat paraprake, por më pas ishin luftërat botërore që çuan në një shpërfillje logjike të këtyre plagëve.

Beetle patate mund të shkatërrojë një fabrikë të tillë pothuajse tërësisht. Përkeqësimi i gjetheve të tij është shumë i dukshëm, pasi jo vetëm insekti i përdor ato, por edhe larvat e tij. Ju do të befasoheni kur të dini se 200 larva të këtyre koleopteranëve mund të ushqehen me një kilogram gjethe dhe se një femër e vetme në një kulturë mund të ndikojë në gjysmë hektari plantacion për një vit të plotë.

Kjo sepse këto brumbuj zakonisht ushqehen me epidermë gjethe, duke lënë vetëm petioles dhe zonën në qendër të saj, duke bërë që në fund të fundit bimë të thahet.

Një problem tjetër me të cilin përballen prodhuesit e zhardhokëve është se nuk ka asnjë lloj grabitqari për këtë specie brumbulli. Kjo ka të bëjë me faktin se është një specie ekzotike në pjesën më të madhe të planetit, diçka që ka bërë që ajo të mos ketë armiq natyralë, e as të kishte grabitqarë në zonat e origjinës.

trajtimet

Merrni ato me dorë

Një nga gjërat e para që mund të bëni, duke qenë më efektive, është të shkoni në ofensivë dhe të çrrënjosni brumbujt që ngadalë lëvizin rreth bimëve tuaja. Kjo është më e lehtë për tu arritur në një ditë me diell, të ngrohtë kur dëmtuesit nuk fshihen.

Pastaj lërini në një enë me ujë dhe sapun, që do ta eleminojë këtë dëmtues shpejt dhe lehtë. Ndërsa mund të jetë më e mira për të vrarë të rriturit, sigurohuni që të merrni sa më shumë larva, pasi ato bëjnë dëmin më të madh.

Mbulesa rreshtash lundruese

Mbulesat e rreshtit lundrues mund të ndihmojë në mbrojtjen e bimëve tuaja nga dëmtuesit e insekteve. Përdorni një pellg lundrues të lehtë të krijuar posaçërisht dhe sigurojeni plotësisht materialin në tokë me tokë ose lëndë.

Sigurohuni që të mos i mbuloni bimët në një zonë ku ato ishin rritur më parë, që nga ajo kohë këta dëmtues mund të dimërojnë në tokëkështu që mund të keni një infektim nën mbulesën e rreshtit lundrues nëse nuk jeni të kujdesshëm.

Kurthe

Një formë tjetër e mbrojtjes është rritja e bimëve që tërheqin këto insekte. Nëse rritni kurthe rreth perimetrit të kopshtit tuaj, brumbujt do të kolonizojnë nikoqirin e parë që shohin. Kjo mund të vonojë përhapjen e saj.

Çdo bimë pritëse që u pëlqen të hajë do të funksionojë si një kulturë grackë, përfshirë anëtarët e tjerë të familjes. Solanaceae, si qershia e bluar, hithra, domatja dhe luleshtrydhet, ato janë ato të treguara.

Cikli jetësor i brumbullit të patates

brumbulli i patates duke ecur në tokë me qetësi

Për ta njohur më mirë brumbullin e patates, mund ta përmendim atë cikli i tij jetësor është midis një muaji dhe 40 ditësh të ekzistencës. Kur ndodh çelja, larvat fillimisht do të ushqehen në sipërfaqen e gjethes, duke treguar një nuancë të kuqe shumë karakteristike, e cila mund të bëhet më e lehtë gjatë zhvillimit.

Në këtë zhvillim, ata do të dëmtojnë fletën në mënyra të ndryshme, në parim ushqimin e larvave të tyre dhe më pas, kur të arrijnë transformimin e tyre në moshën e rritur, ata do të vazhdojnë këtë proces të përkeqësimit të bimës. Ata mund të kenë disa breza në vit.


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.