Ilaçet shtëpiake kundër afideve dhe insekteve të tjera

Hithra

L afide Ata janë armiq të mëdhenj të bimëve, një dëmtues shumë i shpeshtë që mund ta zhdukni duke bërë disa mjetet juridike në shtëpi nga produktet natyrore.

Këto insekte ushqehen me lëngun e bimëve dhe kjo është arsyeja pse ato ndikojnë në zhvillimin e tyre të duhur, por gjithnjë ka zgjidhje që mund të ndihmojnë në parandalimin e shfaqjes së këtij dëmtuesi. Nje shembull? Rritni hithrën në kopshtin tuaj pasi është një bimë që punon si një insekticid. Ju mund të përzieni 100 gram hithër në 1 litër ujë për pesëmbëdhjetë ditë dhe më pas të kullojeni përzierjen dhe në fund të spërkatni në bimë dhe gjithashtu në tokë për të parandaluar shfaqjen e afideve të famshme, si dhe kërpudhave dhe insekteve të tjera.

Një tjetër ilaç shtëpiak përgatitet nga 100 gramë bisht kali të cilat zhyten në 1 litër ujë për 24 orë. Pastaj zihet për disa minuta. Sapo përzierja të jetë e ftohtë, ajo hollohet në ujë në proporcion 1/5 dhe pastaj aplikohet në bimë për të tymosur.

Një mënyrë tjetër e shkëlqyeshme për të shmangur afidet është bimëve bimore si borzilok, urtë, koriandër, rozmarinë, hudhër, livando, balsam limoni dhe nenexhik, të cilat kanë një erë të fortë që largon insektet. Rasti i kundërt është bimët që tërheqin insekte të caktuara që ndihmojnë në parandalimin e shfaqjes së dëmtuesve të tillë si aphids (p.sh .: grerëzat parazitare, merimangat, chinitas ose mollëkuqet, bletët, fluturat). Ky është rasti i Borage (Borago officinalis), i nenexhik, kopër, calendula, marigold ose borzilok.

Kamomili është gjithashtu shumë i dobishëm pasi aktivizon popullatën mikrobike në tokë ose plehrash. Ju duhet të përzieni 50 gramë kamomil në 10 litra ujë për të formuar një infuzion. Pastaj tendoset dhe zbatohet në bimë.

Më shumë informacion - Çfarë janë aphids?

Burimi - Eko-fermer

Foto - Mjetet juridike në shtëpi


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Dhimbsuri dijo

    Pra borziloku tërheq dhe zmbraps në të njëjtën kohë; Cilët insekte tërheq dhe cilat largon? Faleminderit