Lista e plehrave organikë

Kafeja si një pleh ekologjik

Terrenet e kafesë përfshihen në listën e plehrave organikë organikë

Përdorimi i plehrave organike është një nga çelësat e bujqësisë organike. Të plehrat ekologjik Ato përmirësojnë kushtet e tokës, sigurojnë lëndët ushqyese të nevojshme për rritje dhe zhvillim të shëndetshëm të bimëve, dhe mbrojnë nga erozioni, si dhe përfitojnë nga mjedisi dhe fauna.

Nga ky blog ne ju kemi furnizuar me disa plehra organikë dhe shtëpiakë dhe plehra ( çaj banane, për shembull, i pasur me kalium), por disa prej jush më kanë pyetur për plehrat organikë komercialë. Kështu që këtu shkon një lista e plehrave organikë, Unë mendoj se është mjaft i plotë, por nëse e shihni që mungon, më tregoni dhe ne do ta përfundojmë së bashku.

Sipas asaj që na thonë në ecotenda, "the plehrat e gjelbërta Ata mund të rrisin fosforin e asimilueshëm, si dhe kaliumin dhe elementë të tjerë, dhe e gjithë kjo bën që mikroorganizmat të zhvillohen në një mënyrë të jashtëzakonshme. Nga ana tjetër, ajo inkurajon dekompozimin e mbeturinave të bimëve që do të krijojnë humus dhe do të strukturojnë tokën. Kjo do të mbetet e ajrosur, e lehtë dhe e lehtë për t’u punuar (falë edhe veprimit mekanik të rrënjëve) duke shumëzuar disa herë numrin e krimbave. Tokat në gjendje më të mirë gjithashtu përfitohen. Toka nuk është inerte, janë pikërisht organizmat e gjallë që jetojnë në të që bëjnë të mundur pjellorinë e saj, duke e bërë materien e vdekur bazën për jetën e re. Gjithçka që është, pra, për të nxitur ekzistencën dhe dinamizmin e organizmave të tillë do të çojë në një tokë më të shëndetshme dhe më produktive.

Nga ana e tyre plehrat kimikë, Ato zakonisht aplikohen për të marrë të korra më të bollshme, por ato nuk absorbohen aq mirë nga bimët, gjë që shkakton acidifikimin e tokës, si dhe zvarritjen e përbërësve që përfundojnë duke ndotur ujin nëntokësor dhe, me të, burimet dhe lumenjve. Acidimi krijon çekuilibër në tokë dhe shkatërron jetën nëntokësore aq të nevojshme për pjellorinë dhe shëndetin e mirë të tokës dhe bimëve që rriten në të.

En kopshti i informacionit, ata na propozojnë këtë listë të plehra organikë ekologjikë:

 • Plehrat e gjelbërta (ato janë të korra të bëra me funksionin kryesor të varrosjes së tyre të gjelbërta në tokë si plehrash. Bishtajoret përdoren për të siguruar azot, lupina për tokë acid, dhe në tokë gëlqerore, vetch, tërfili i ëmbël, bizele, fasule të gjera, tërfili dhe jonxhë).
 • Druri i zjarrit ose hiri i drurit.
 • Plehra shtëpiake.
 • Plehra industriale (ajo që ata shesin në 'kopshtet').
 • Ndryshime të lëngshme humike.
 • Ndryshime të forta organike.
 • I varrosur me shkurre kashte ose patate, qafë panxhar.
 • Plehu i kafshëve.
 • Plehu i shpendëve.
 • Plehu i gjedhit.
 • Plehu i kalit.
 • Plehu i dhisë.
 • Plehu i dhisë.
 • Plehu i derrit.
 • Plehu i lepurit.
 • Plehu i pulës.
 • Plehu i deleve.
 • Plehu i deleve.
 • Plehu i pulës.
 • Plehu i lopës.
 • Mbetjet e lakuriqëve të natës.
 • Ekstraktet e algave.
 • Ekstrakte humike.
 • Plehu i pulës.
 • Kafe, llum, kafe dhe terren çaji.
 • Guano.
 • Miell mishi.
 • Miell briri, brir kau dhe kocka të bluara.
 • Miell peshku.
 • Vakt gjaku.
 • Humus leh.
 • Humus Diatom.
 • Humusi i krimbit të tokës.
 • Humus në forma të lëngshme.
 • lisier.
 • Derri Lisier.
 • Llumrat e impiantit të trajtimit.
 • Mulç.
 • Mulch me gjilpërë pishe.
 • Mulçe plehu.
 • Mulch fasule kakao.
 • Mulçe gjethesh.
 • Mulch i rafinuar me shumicë ose i paketuar.
 • Mulishte perimesh (tokë pylli).
 • Bizele ulliri.
 • Bizele rrushi.
 • pëllumb.
 • Shpendët.
 • Pulpa distiluese.
 • Slurri (jashtëqitje të ngurta dhe të lëngshme së bashku me ujin pastrues).
 • Gjak pluhur.
 • Gjak i tharë.
 • Torfe e zezë.
 • Torfe bjonde.
 • Vermicompost (merret falë krimbave).

Dhe kjo listë e Plehra minerale ekologjike:

 • Fosfatet natyrale.
 • Shkëmbinj silicë.
 • Klorur kaliumi.
 • Dolomit.
 • Magnezit.
 • Sulfat magnezi, magnezit.

Më shumë informacion – Bujqësia Organike, Pleh organik shtëpiak i pasur me kalium

Burimi - Infojardín


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.