Si të rriteni dhe të kujdeseni për një bimë Peonies?

kujdes bozhure

Duke folur për lule të bukura, është e pamohueshme që Bozhure vendase në Azi, zë hapësirën e vet për sa i përket bukuria, ngjyra dhe dekorimi do te thote. Por përdorimi dhe kënaqësia e bozhure nuk është i kufizuar në kontinentin aziatik pasi është e zakonshme ta gjesh atë në shumë vende jashtë këtij kontinenti.

Ekspertët tregojnë se ka afërsisht rreth dyzet specie të kësaj lule Dhe nëse bëhet fjalë për Fengh Shui, përdorimi i tij supozon a kurim shume efektiv në punët e dashurisë dhe romancat.

Peonies dhe kujdesi i tyre

bozhure dhe kujdesi i tyre

Para së gjithash, ne duhet ta dimë atë klima ideale për zhvillimin e saj është e butë, kështu që ne do të shmangim klimat shumë të nxehta me çdo kusht.

Kjo u tha, është e rëndësishme të merret parasysh ndriçimi i saktë, siguroni lëndët ushqyese të nevojshme, dokumentoni kohën e duhur për të hequr gjethet, kushtet e tokës (lagështia, thellësia).

Bimë kërkon të paktën gjashtë orë në ditë diellIndirekte ose indirekte, kjo e fundit zakonisht është e dëmshme në mesditë. Duhet sigurojnë mbjelljen e tyre në një distancë të sigurt nga bimët homonime dhe specie të tjera për të siguruar ndriçim të mirë.

El përdorimi i tepruar i dëmeve të kompostit lulëzimi i Peonies, jo gjeth, edhe pse nëse është njohuria jonë që toka ka lëndët ushqyese të nevojshme për kultivimin e sajRekomandohet vetëm plotësimi i tij me përdorimin e një pleh që përmban, për shembull, miell kockash dhe pak azot. Shtë e rëndësishme të mos aplikohet në bazën e bimës, por rreth saj.

Heqja e gjetheve dëmton para kohe procesin e lulëzimit, ndërsa bima është në procesi i lulëzimit, duhet të lihet e paprekur. Koha ideale për ta bërë këtë është posa të fillojë vjeshta.

Nëse bima është barishtore, thellësia në të cilën duhet të mbillet është rreth 5 cm dhe nëse është një pemë midis 10 dhe 15 cm. Kjo garanton një vendosje të mirë të rrënjëve dhe pjesërisht rritjen e mëvonshme të bimës.

El kullimi i mirë i tokës ku duam të rritemi peonies tona është një përparësi, kështu që nëse e vërejmë atë uji mbetet në këmbë rreth uzinës do të thotë që nuk ka një kullim të mirë dhe për këtë arsye bima do të dëmtohet, gjëja e saktë është që toka të mbetet e lagur pa acar dhe rekomandohet ujitini rreth 2 herë në javë.

Transplantimi i Peonies

përdorimi i bozhureve në zbukurim

Transplantimet në këto bimë zakonisht të shkaktojë një vonesë prej një viti ose më shumë në lulëzimin e saj, kështu që nëse është çështja jonë, duhet të keni njohuri dhe durim për të pritur. Në të njëjtën mënyrë, ai duhet të sigurojë që kushtet minimale për kultivim, përveç faktit se fenomenet klimatike të tilla si i ftohti ekstrem dhe thatësira e parakohshme ose e zgjatur ndikojnë në zhvillimin dhe lulëzimin e bimës.

Një e rekomanduar ndarja e afërsisht 1 metër midis një bime bozhure dhe një tjetrePo kështu, mbani mjedisin e bimëve të pastër nga barërat e këqija për të shmangur infeksionet dhe që ajri të qarkullojë midis tyre në një mënyrë optimale.

Importantshtë e rëndësishme të mbani mend se Peonies janë të ndara në arboreal dhe barishtore

Ato konsiderohen arboreale ato që zhvillojnë një kërcell drunor madhësia e të cilit mund të rritet dhe të kalojë 2 metra; ato barishtore nga ana tjetër mund të rriten deri në një metër.

Kjo lule, përveç bukur jep një aromë të shijshmeKa prej tyre me ngjyra të bukura si e kuqja, vjollca, roza dhe e bardha dhe në larminë e formave të tyre mund t’i gjejmë pak a shumë me gjethe, të përcaktuara nga radhët e tyre të petaleve të thjeshta dhe të dyfishta.

Sezoni juaj të lulëzojë shtrihet nga fillimi i pranverës deri në fund të verës. Alsoshtë gjithashtu një lloj bime ku mund të gjejmë disa varietete që zgjasin deri në 50 vjet, me kusht që sigurisht të ruhet kujdesi i duhur.

Disa fakte argëtuese, bima është prekur në lulëzimin e saj: kur transplantohet dhe kur acari nuk ka qenë të paktën 37 ditë me një temperaturë që lëkundet midis 7 gradë dhe -7 gradë celsius.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.