Rrap sheqeri (Acer saccharum)

panje e bukur sheqeri me gjethe në nuancat e kuqe

El Acer saccharum Isshtë një specie pemësh që mund të gjendet në Amerikën e Veriut dhe njihet gjerësisht si panja e sheqerit. Kjo sepse lëngu i tij është veçanërisht i ëmbël. dhe shpesh përdoret për të përgatitur ëmbëlsira dhe pjata të tjera, veçanërisht kuzhinë kanadeze.

Kjo pemë është në thelb për ambiente të jashtme, sepse mund të arrijë madhësi të mëdha. Dihet se mbjellja dhe mirëmbajtja e një peme të tillë mund të zgjasë disa vjet Dhe kjo nuk është një punë e përditshme e bërë për cirk të paduruar.

Karakteristikat e Acer saccharum

gjethe të kuqe dhe jeshile të një panje

Nëse doni të dini më shumë rreth Acer saccharum o panje sheqeri, atëherë këtu shpjegojmë gjithçka që lidhet me këtë temë. Shpresojmë që informacioni të jetë i dobishëm për ju: kjo është një specie shumë interesante e pemës që sjell me vete disa përfitime.

Shtë një pemë që mund të arrijë një lartësi prej 40 metrash. Reallyshtë me të vërtetë një specie e stërmadhe me një trung të lëmuar, gri. Gjethet e saj janë të gjelbërta gjatë pranverës dhe verës. Sidoqoftë, kur vjeshta arrin, ato bëhen portokalli ose të kuqërremtë, në tone shumë të dukshme.

Es me origjinë nga Amerika e Veriut dhe parë kryesisht në Kanada (Në fakt, nëse vini re, flamuri i këtij vendi ka një gjethe panje mbi të). Sidoqoftë, në disa male të Meksikës, eksplorues të caktuar kanë gjetur disa ekzemplarë.

aplikimet

Druri është aq i fortë sa përdoret për të ndërtuar mobilje dhe rafte. Përdoret gjithashtu për të ndërtuar disa instrumente muzikorë. Sidoqoftë, shurupi i prodhuar nga kjo pemë përdoret në zona të tjera, për shkak të vetive të tij të shumta. Për shembull, në industrinë ushqimore kanadeze, prodhimi masiv i shurupit të panjës është i dhënë.

Shurupi i panjës është i lehtë për t’u gjetur në supermarkete dhe dyqane. Shpesh kjo importohet nga Kanadaja dhe Shtetet e Bashkuara lindore. Vetitë medicinale të vetë kësaj bime shpesh vijnë nga shurupi që prodhon. Lista është si më poshtë:

 • Shurupi i panjës është një burim i rëndësishëm i kalciumit dhe kaliumit.
 • Shtë një antioksidant natyral. Sidoqoftë, ka disa shurup panje që përpunohen tepër ose kanë shumë kimikate ruajtëse. Mundohuni të zgjidhni një shurup pa kaq shumë aditivë, për të përfituar plotësisht nga përfitimet e tij.
 • Forcon sistemin imunitar sepse përmban vitaminë C.
 • Përdoret si anti-inflamator në disa raste.
 • Ajo gjithashtu ka një dozë të madhe të vitaminës A.
 • Kontriubon në funksionimin e duhur të sistemit nervor dhe parandalon shfaqjen e Alzheimerit.

Megjithëse ka shumë veti medicinale, e vërteta është se është shumë e ëmbël. Kështu që nuk këshillohet të hani shumë prej saj. Zmadhimi i marrjes ose përdorimit të këtij shurupi mund të ketë pasoja, prandaj duhet të moderoni. Po kështu, nëse vëreni një reagim të pafavorshëm ndaj këtij lëngu, atëherë menjëherë telefononi mjekun tuaj të besuar ose shkoni shpejt në qendrën më të afërt shëndetësore.

Ju mund ta keni parë, veçanërisht në karikaturat, që në televizor waffles ose pancakes shoqërohen gjithmonë me shurup panje. Në Kanada dhe Shtetet e Bashkuara ky është një realitet i kuzhinës, meqenëse është shumë e zakonshme të hash mëngjes me shurup panje në tryezë.

Ky shurup përdoret kryesisht në përgatitjen e ëmbëlsirave. Disa veganë përcaktojnë se është një nga zëvendësuesit më të mirë të mjaltit.. Soshtë kaq e ëmbël, nuk keni nevojë të përfshini sheqer në ëmbëlsirën tuaj kur keni si përbërës shurupin e panjës.

Pavarësisht, shumë industri përdorin aq shumë aditivë për të ruajtur shurupin, saqë mund të bëhet i dëmshëm. Sa më pak natyrale, aq më shumë veti humbet. Prandaj ju duhet lexoni etiketat në kavanoza të këtij shurupi, për tu siguruar që jeni duke konsumuar diçka të mirë për shëndetin tuaj. Po kështu, nuk është e mundur të eksportohet shurup panje pa konservantë, për shkak të rrezikut të thartimit të tij. Për këtë arsye, ka fabrika që përdorin kimikate në masën e duhur.

Nuk është shumë e zakonshme, por disa njerëz përdorin gjethe panje për të përgatitur infuzione. Disa shpjegojnë se i ndihmon ata të flenë, megjithëse asnjë provë mjekësore nuk ka provuar se çaji i panjës ka veti të gjumit.

Për më tepër, çaji i panjës mund të ju ndihmojë gjithashtu të humbni peshë dhe mund të merret në dyqanet e ushqimit të shëndetshëm ose në internet. Sidoqoftë, nuk këshillohet të merret me tepricë, veçanërisht gjatë shtatëzënësisë ose në periudhat e laktacionit.

Pema e sakarës Acer përdoret në arkitekturë për të ndërtuar mobilje dhe rafte. Këto zakonisht shiten me një çmim më të shtrenjtë në treg, sepse druri është i disponueshëm vetëm në Amerikën e Veriut. Nëse kërkoni në Internet, do të gjeni mrekulli të vërteta në çështjet arkitektonike.

Sidoqoftë, ka mobilje nga druri i panjeve që janë mjaft të arritshme. It'sshtë vetëm një çështje e kërkimit në dyqane. Më në fund, nëse keni një Acer saccharum në kopsht, ne nuk e rekomandojmë që të tillë. Nëse keni nevojë për dru, përdorni degëtVini re se këtyre pemëve u duhen disa vjet për t'u rritur në moshën e rritur.

kujdes

grua që mban gjethet e rënë të një panje

Rritja e kësaj peme është një punë e përditshme për kopshtarët e durueshëm, pasi kjo duhen disa vjet për tu rritur dhe farat nuk janë të lehta për tu marrë, as ekonomike. Prandaj, nëse keni një nga këto panje në kopsht, kushtojini vëmendje kujdesit të tij.

Këto pemë durojnë periudha të gjata thatësire, por nuk është keq t’i ujitësh dy herë në javë. OSE paguani ata çdo sezon. Për ta bërë këtë, gjithmonë përdorni pleh organik. Plehrat inorganikë mund të jenë të dëmshëm për çdo specie pemësh. Pra, përdorimi i plehut organik është më i miri: ju ndihmoni mjedisin dhe kurseni para.

Ju lutem vini re që mund të arrijnë lartësi të konsiderueshme, kështu që krasitja e tij një herë në tre muaj është plotësisht ideale. Nëse doni të shmangni siklet me degët e saj të gjata, atëherë përdorni një palë gërshërë të mëdha të kopshtit. Mundohuni të mos ngjitni në pemë nëse doni të krasitni degët e saj më pak të arritshme: për të shmangur të qenit viktimë e një aksidenti shtëpiak, është më mirë të përdorni një shkallë.

El Acer saccharum es një pemë shumë e veçantë që përdoret për të dekoruar pjesën e jashtme. E vërteta është se është një imazh shumë i bukur në vjeshtë, kur gjethet e saj janë të veshura me të gjitha nuancat e verdhë, portokalli dhe të kuqe. Në Kanada dhe pjesë të tjera të Shteteve të Bashkuara, pyjet duken si festa të gëzueshme. Po kështu, në dimra ata moltisin gjethet që i rimarrin përsëri kur të vijë pranvera.

Nëse jeni me fat të keni një panje Në kopshtin tuaj, duhet të dini se është një pemë shumë interesante me shumë vlera natyrore. Mbajeni me përgjegjësi dhe mos merrni pjesë në proceset e prerjes: një pemë është gjithashtu një qenie e gjallë që meriton respekt dhe kujdes.

Nga rruga, mos u mundoni të bëni shurupin tuaj të panjës. Procesi për të arritur këtë është mjaft i gjatë dhe u lihet më mirë fabrikave. Shurup panje i përgatitur dobët mund të çojë në probleme të tretjes.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.