Pse Ficus elastica ime ka njolla kafe në gjethe?

Ficus elastica mund të ketë njolla kafe

E juaja ficus elastica Keni njolla kafe në gjethe dhe nuk mund ta kuptoni shkakun? Mos u shqetësoni: megjithëse ka disa arsye të mundshme pse është kështu, ka edhe disa zgjidhje të mundshme. Pra, nëse pema juaj fillon të sëmuret, nëse ndiqni këshillat tona, mund të përpiqeni ta rikuperoni atë.

Kjo është arsyeja pse unë dua t'ju shpjegoj pse shfaqen njolla kafe në gjethet e ficusit, dhe gjithashtu çfarë mund të bëni që problemi jo vetëm të mos përkeqësohet, por edhe të zgjidhet.

Djegiet nga dielli

Ek ficus elastica mund të ketë njolla kafe nga dielli

Imazh - Wikimedia / Mokkie

Ndërsa ficus elastica Është një pemë që ka nevojë për diell të drejtpërdrejtë, Mund të ndodhë që nëse e nxjerrim jashtë pasi e kemi pasur pak brenda, gjethet të digjen, sepse nuk janë mësuar.. Po kështu, është gjithashtu shumë e zakonshme që nëse brenda shtëpisë është pranë një dritareje nga e cila rrezet e diellit hyjnë pak a shumë drejtpërdrejt, gjethet që janë më afër dritares së lartpërmendur digjen.

Por këto njolla kafe do të shfaqen shumë shpejt, brenda pak orësh. Për më tepër, pema nuk do të ketë më shumë simptoma se kaq; dmth ai do të jetë i shëndetshëm përveç këtyre djegieve. Për këtë arsye, është e lehtë të parandaloni që problemi të përkeqësohet, pasi ju duhet të ndryshoni vendndodhjen e tij vetëm nëse është brenda, ose të filloni ta mësoni gradualisht me diellin nëse është jashtë, fillimisht duke e vendosur në gjysmë hije për pak kohë dhe më pas duke e ekspozuar gradualisht në diell të drejtpërdrejtë. .

Është ujitur sipër

Kjo lidhet vërtet me shkakun e mëparshëm, pasi bimëve nuk u ndodh asgjë nëse ato lagen, për sa kohë që dielli nuk i godet drejtpërdrejt në atë kohë. Kjo do të thotë se Nëse e ujisni ficusin tuaj nga lart gjatë orëve qendrore të ditës, për shembull, kur dielli është lart në horizont, me siguri disa gjethe do të digjen..

Kjo eshte pse nuk duhet të laget nëse dielli mbretëror është tashmë i ulët dhe bima nuk është më e ekspozuar ndaj tij. Dhe nëse për çfarëdo arsye e kemi bërë tashmë dhe disa gjethe janë djegur, do të mjaftojë thjesht të mos e bëjmë më. Ato gjethe do të përfundojnë duke rënë, por gjëja e rëndësishme është të mos rrezikoni të tjerët.

Ka dëmtues ose ndonjë sëmundje

Bimët mund të kenë insekte

Imazh - Flickr / Katja Schulz

Një tjetër shkak i mundshëm që ficus elastica juaj të ketë njolla kafe në gjethe nuk është gjë tjetër veçse fakti se është prekur nga një dëmtues ose se ka një sëmundje. Nga përvoja ime mund t'ju them se është një bimë që i reziston mjaft mirë edhe njërës edhe tjetrës, pasi përmban një lateks shumë toksik brenda. Por kur ujitet shumë ose nëse, përkundrazi, ka shumë etje, gjethet do të fillojnë të prishen., meqenëse është atëherë kur insektet ose mikroorganizmat patogjenë do të bëjnë dëmin e tyre.

Por çfarë problemesh mund të ketë? Epo, Për sa i përket dëmtuesve, më të zakonshmet janë insektet e miellit dhe afidet. Të dy fshihen pas gjetheve për t'u ushqyer me lëngun që nxjerrin prej tyre. Dhe sa i përket sëmundjeve, alternarioza ose Phyllosticta mund të shkaktojë shfaqjen e njollave në gjeth.

Si trajtohet? Epo, dëmtuesit mund të luftohen me insekticide ekologjike si toka diatomike (shitet këtu), ose edhe pastrimi i mirë i teheve me ujë me pak sapun të holluar për larjen e enëve. Për sa i përket sëmundjet, duhet të aplikohet një fungicid sistemik dhe të merret në konsideratë nëse ujitet me frekuencën e duhur apo jo, pasi lotimi i tepërt mund të jetë shumë i dëmshëm për ficus elastica.

Frekuenca e ujitjes nuk është më e përshtatshme

Duhet të mendoni se ficus elastica është një pemë që nuk mund të qëndrojë për një kohë të gjatë pa marrë ujë, por nuk do të mbështeste as përmbytjet. Kështu, Është e rëndësishme që, në rast se nuk bie shi, ose që e keni brenda, të vazhdoni me ujë herë pas here. në mënyrë që rrënjët të mos vuajnë dhe, për rrjedhojë, të parandaloni që gjethet të përfundojnë me njolla kafe.

Dhe kjo Nëse, për shembull, ujisni shumë më tepër sesa duhet, gjethet më të vjetra do të zverdhen së pari., dhe pastaj të tjerët. Përveç kësaj, do të shihni se toka është shumë e lagësht dhe se peshon shumë. Në këtë rast, do të duhet të ndaloni lotimin për një kohë derisa toka e përmendur të thahet pak, dhe gjithashtu të aplikoni një fungicid sistemik (për shitje këtu) në mënyrë që kërpudhat të mos bëjnë më dëm.

Për më tepër, nëse ajo që ndodh është se fikusi ka etje, gjethet që do të fillojnë të kalojnë keq do të jenë të rejat dhe më pas pjesa tjetër. Do të shihni gjithashtu se toka është shumë e thatë dhe se peshon pak. Për fat të mirë, kjo korrigjohet shpejt pasi thjesht duhet të ujitni më shpesh. Në rast se nuk dini saktësisht se kur duhet të ujisni ficus elastica, kontrolloni lagështinë e tokës duke futur një shkop deri në fund; po te shihje qe del me shume dhera te ngjitura atehere nuk do te duhej te ujisje por po te dilte praktikisht i paster po.

Siç e keni parë, ka disa arsye. Shpresoj që bima juaj të shërohet shpejt.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.