Pse hibiskusi im ka gjethe të verdha?

Gjethet e Hibiscus mund të kthehen të verdha.

Kur një bimë fillon të ketë një kohë të vështirë, shpesh janë gjethet ato që shfaqin simptomat më të rënda. Nëse marrim parasysh gjithashtu se ato janë pjesa më e dukshme e bimës, nuk është për t'u habitur që njerëzit shqetësohen kur ne kultivojmë ekzemplarin e përmendur, dhe aq më tepër nëse bëhet fjalë për një hibiscus që deri vonë dukej i shëndetshëm dhe i çmuar.

Pse hibiskusi im ka gjethe të verdha? Çfarë po ndodh për t'i bërë ata të humbasin ngjyrën e tyre të gjelbër origjinale? Ka disa shkaqe të mundshme, kështu që në këtë artikull do të flasim për të gjitha.

po ftohet

Gjethet e Hibiscus janë jeshile.

Imazh - Flickr / Depo dixhitale: Flora de la Mitad del Mundo, UETMM

Shkaku i parë për të cilin do të flas është ai që ka një zgjidhje shumë të thjeshtë, por vetëm nëse merren masa në kohë dhe nuk është gjë tjetër veçse hibiskusi po ftohet. Po, Është një bimë që nuk i reziston shumë mirë temperaturave nën zero gradë.; Në fakt, hibiskus rozë kinez ai preferon që ajo të qëndrojë gjithmonë mbi ato zero gradë. Vetëm ai hibiscus i trëndafilit sirian, ose i quajtur edhe altea, mund t'i rezistojë ngricave (deri në -12ºC) pa pësuar dëme të pakthyeshme.

Por si ta kuptoni nëse ajo që keni është e ftohtë? Epo, simptomat do të shihen shumë, shumë shpejt, tashmë gjatë episodit të ftohtë. Kjo është arsyeja pse ai mund të tërheqë vëmendjen tonë për të parë një hibiscus të gjelbër dhe plotësisht të shëndetshëm një ditë, dhe të nesërmen ta shohim atë në pluhur (për shembull), ose vetëm me disa gjethe të verdha në rast se nuk ka kaluar shumë kohë. e keqe.

Zgjidhje? Epo Nëse e kemi bimën në një tenxhere, është mirë të ndryshojmë vendndodhjen e saj, dhe futeni në një dhomë me dritë. Por nëse është në kopsht, atëherë ajo që do të bëjmë është ta mbështjellim me një leckë kundër ngrirjes (mund ta blini këtu).

Ato gjethe po arrijnë fundin e jetës së tyre

Një shkak tjetër është se gjethet thjesht po ngordhin sepse kanë arritur në fund të jetës së tyre. Dhe kjo është se megjithëse kemi një bimë me gjelbërim të përhershëm, kjo nuk do të thotë se ajo i mban të gjitha gjethet gjatë gjithë kohës. Në fakt, secila prej atyre gjetheve ka një jetëgjatësi të kufizuar, e cila në rastin e hibiskut është disa muaj.

Kështu, nëse shohim se gjethet e poshtme fillojnë të zverdhen dhe bien, dhe nuk ka asnjë simptomë tjetër përveç kësaj, atëherë mund të supozojmë se asgjë nuk po ndodh me të për të cilën duhet të shqetësohemi. Por, unë insistoj, nuk duhet të ketë simptoma të tjera: shkurret duhet të duken të shëndetshme, me rritje të mirë.

A ka problem me ujitjen?

Hibiscus nuk mbështet lotim të tepërt

Ky është një shkak që mund të na bëjë të humbasim bimën nëse nuk marrim masa në kohë. Dhe është se si mungesa ashtu edhe teprica e ujit mund të dëmtojë, dhe shumë, rrënjët dhe për rrjedhojë edhe pjesën tjetër të hibiscusit. Kjo është arsyeja pse Është kaq, kaq e rëndësishme të kontrolloni lagështinë e tokës në tenxhere ose në kopsht, meqenëse nëse shtojmë më shumë ujë seç duhet ose nëse na mungojnë, kaçuba jonë nuk do të jetë e shëndetshme.

Por sapo fillon të ketë gjethe të verdha, fillimisht duhet te kuptosh se cili eshte problemi. Për ta bërë këtë, unë do t'ju tregoj se cilat janë simptomat e mungesës dhe lotimit të tepërt:

 • Mungesa e ujitjes:
  • Gjethet e reja do të zverdhen së pari, dhe më pas pjesa tjetër.
  • Toka do të jetë shumë e thatë, madje mund të duket e çarë.
  • Nëse bima është shumë serioze, është e zakonshme që ajo të ketë dëmtues të tillë si insektet e miellit.
 • Lotim i tepërt:
  • Gjethet e poshtme - ato të poshtme - do të fillojnë të zverdhen, dhe më pas të tjerat.
  • Toka do të jetë shumë e lagësht, aq sa nëse e keni bimën në një tenxhere dhe e merrni, do të vini re menjëherë se është shumë e rëndë.
  • Varësisht se sa e keqe është, mund të shfaqen kërpudha patogjene si Phytopthora, të cilat do të dëmtojnë rrënjët.

Çfarë duhet të bëni? Nëse hibiskusi ynë ka gjethe të verdha për shkak të mungesës së ujit, ajo që do të bëjmë është ta ujitim atë. Do të marrim një bidon për ujitje dhe do të derdhim ujë derisa toka të njomet mirë. Dhe prej andej do ta ujitim më shpesh. Në rast se ka dëmtues, do ta trajtojmë me një insekticid specifik.

Nëse, përkundrazi, ka ujë të tepërt, ajo që do të bëjmë është të aplikojmë një fungicid sa më shpejt të jetë e mundur. (ne shitje këtu) për të parandaluar që kërpudhat ta dëmtojnë atë (ose ta dëmtojnë shumë nëse ata tashmë kanë filluar ta bëjnë këtë). Po kështu, do të duhet të pezullojmë ujitjen në mënyrë që toka të fillojë të thahet.

Por gjithashtu, do të jetë shumë e rëndësishme që të sigurohemi që hibiskusi të jetë në vendin e duhur. Më lejoni të shpjegoj: nëse është në një tenxhere, duhet të ketë vrima në bazën e saj dhe të jetë e mbushur me substrat cilësor (mund ta blini këtu) që kullon mirë ujin, si për shembull ato të markave Westland ose Fertiberia.

Nëse është në kopsht, do të jetë e nevojshme të shihet nëse toka ka kullim të mirë; dmth nëse është në gjendje të thithë dhe filtrojë ujin shpejt, pasi nëse nuk është kështu, është mirë që bimën ta largoni dhe ta vendosni në një tenxhere (në pranverë).

Siç mund ta shihni, ka disa arsye pse hibiskusi mund të përfundojë me gjethe të verdha.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.