Trajtimet e kuqërremës së palmës së kuqe: mjete juridike natyrore dhe kimike

Greminë e kuqe

Gryka e kuqe, emri shkencor i së cilës është Rhinchophorus ferrugineus, është një weevil (diçka e ngjashme me një brumbull) që, edhe pse në fazën e tij të rritur nuk është e dëmshme për palmat, larvat janë veçanërisht të pangopura, deri në atë pikë sa ato mund të përfundojnë me një kopje në një çështje prej shumë pak javësh.

Aktualisht, ne kemi disa trajtime kundër zhurmës së kuqe, natyrore dhe kimike. Por cilat janë ato?

Trajtime natyrale kundër djallit të kuq

Beauveria bassiana

Beauveria bassiana

Nuk thuhet shumë për ta, por e vërteta është se ata janë gjithashtu atje, ato janë në dispozicion. Kohë pas kohe shfaqen edhe ca të tjera, që padyshim është një lajm i mirë për ata që preferojnë t'i trajtojnë bimët e tyre me produkte natyrore.

Kundër gremisë së kuqe, këto mund të përdoren:

 • Kërpudha të pemës së palmës (nga Phoemyc): Isshtë një përgatitje e sporeve të kërpudhave Beauveria bassiana që, pasi të bien në kontakt me larvat e insekteve, i eliminon ato. Ka veçantinë që, nëse një i rritur ose një larvë e infektuar me këtë kërpudhat, mund të infektojë të tjerët.
  Konsiderohet si një trajtim parandalues ​​sesa kurues, por mund të përdoret nëse kemi parë tashmë disa weevils të kuqe në pëllëmbët tona. Duhet të trajtohet 5 herë gjatë gjithë vitit.
 • Badipast-P (nga Protecta): Isshtë një zbardh që, në varësi të paketimit, mund të trajtoni 4 palma me të për 6 muaj.
 • Endoterapia e Emamectin (nga Paimed): Ky është një produkt i ri që merret nga një proces i fermentimit mikrob, i cili vepron në larvat. Ju duhet të bëni vetëm një trajtim në vit.

Dhe ky nuk është një produkt, por një hile: gjatë verës ju mund të mbroni palmat drejtimi i zorrës ose kutia e ujitjes në qendër të bimëve, në lindjen e fletës së re. Uji do të hyjë në syth, duke mbytur larvat. Por kjo mund të bëhet, siç them, në verë, sepse kjo është kur bimët po rriten më shpejt. Nëse do të bëhej në ndonjë stinë tjetër, ne mund të ngarkonim palmat.

Trajtimet kimike kundër gjarprit të kuq

phoenix canariensis

Le të parandalojmë që palmat tona të përfundojnë kështu.

Kur flasim për »trajtime kimike» po ju referohemi insekticide kimike të cilat përdoren për të vrarë insektet. Ato duhet të përdoren gjithmonë duke ndjekur udhëzimet e specifikuara në paketim, pasi përndryshe mund të jetë më e dëmshme sesa e dobishme. Po kështu, është e rëndësishme të mbroni duart tuaja, të paktën, me doreza të tilla si ato të kuzhinës.

Cilat insekticide përdoren kundër greminës? Në thelb dy: Chlorpyrifos e Imidakloprid. Duhet të përdorni një herë, dhe muajin tjetër një tjetër, pasi kjo do të parandalojë që insekti të bëhet rezistent ndaj njërës prej të dyjave.

Ne do të fillojmë trajtimin në fillim të pranverës dhe do t'i trajtojmë për herë të fundit në vjeshtë, deri në vitin pasardhës.

A keni ditur për këto trajtime kundër zhurmës së kuqe të palmës?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.