Agjentët më të mirë për rooting në shtëpi për prerjet tuaja

Rooters shtëpi janë të dobishme për prerje

Nëse jeni një nga ata që kënaqen me shumëzimin e bimëve tuaja duke përdorur prerje, me siguri më shumë se një herë keni dashur të dini nëse ekziston një produkt i bërë në shtëpi që ju lejon të merrni bimë shumë më shpejt. Megjithëse në çerdhe ata shesin hormone rrënjësore, si në pluhur ashtu edhe në lëng, e vërteta është se nuk është e nevojshme t'i blini nëse keni ato që unë do t'ju them më tej në shtëpi.

Jam i sigurt që nuk do të duhet të largoheni nga shtëpia juaj për t'i kërkuar, pasi ato janë produkte që përdoren çdo ditë (ose pothuajse). Këtu është lista jonë me rooters më të mirë shtëpi për prerje.

Agjentët e rrënjosjes së tregut

Në treg Ka produkte të ndryshme komerciale me origjinë kimike dhe hormonale. Të parët që kanë origjinë kimike njihen si fitoregulatorë. Janë ato që, sipas dozave, Ato mund të kenë mënyra të ndryshme të aplikimit dhe mund të prodhojnë efekte të ndryshme në bimë. siç është rasti me ANA (acid 1-nafilacetik). Ky lloj fitoregulatorësh mund të përdoret, për shembull, për të holluar frutat e pemës së mollës, si dhe për të nxitur lulëzimin në rastin e ananasit.

Grupin tjetër që kemi hormonet që përdoren kryesisht për të rritur dhe gjeneruar rrënjët. Ata e arrijnë këtë falë faktit se kanë materiale aktive si acid alginik, aminoacide, manitol, ndër të tjera. Këtyre produkteve u shtohen plehra makro dhe mikroelementë dhe gjithmonë në doza shumë të ngushta. Shtë e vështirë të zgjedhësh se cilët janë rooters më të mirë në treg, kështu që mund të jetë interesante edhe të bësh rooters shtëpi. Suksesi i një agjenti rrënjosës vjen nga mënyra e përdorimit, doza, momenti kur përdoret sana, speciet në të cilat aplikohet, etj.

Gjëja më normale është që formulimi i agjentëve rrënjësorë në treg është i lëngët dhe Ato aplikohen duke zhytur bazën e prerjeve ose në pluhur. Në këtë rast, ajo aplikohet duke njollosur zonën e prerjes së prerjes me këtë formulë.

Bërja e agjentëve rrënjosës shtëpiak

Duke pasur parasysh ndryshimin nga agjentët rooting në treg, ne mund të bëjmë rooters tonë krejtësisht natyralë të bërë në shtëpi. Ne kemi disa burime fillestare. Pavarësisht nga materiali aktiv me të cilin fillojmë, agjenti i rrënjosjes në shtëpi mund të përdoret në kopshtin tonë organik. Shtë e nevojshme të kërkohen burime të caktuara që shërbejnë si një reagim për të stimuluar emetimin e rrënjëve. Këto materiale janë më aktive dhe favorizojnë rritjen e rrënjëve, duke rritur zhvillimin e tyre si në gjatësi ashtu edhe në numër. Për këtë arsye, ne mund të aplikojmë agjentë rrënjosës shtëpiak kur do të mbjellim prerje, qoftë të llojit të drurit ose barishtor.

Ne do të shohim se cilat janë llojet e ndryshme të rooters në shtëpi më të përdorura dhe karakteristikat e tyre kryesore:

kafene

Kafeja përfundon duke na zgjuar në mëngjes, por gjithashtu mund të ndihmojë që prerjet të rriten rrënjët. Dhe është se ajo ka parime aktive që mund të stimulojnë rritjen e rrënjëve. Për atë, ju duhet të bëni sa më poshtë:

 1. Së pari, ju duhet të vini fasule kafeje (ose kafe të bluar) në një çiban. Pak a shumë, duhet të përdorni rreth 60 gram kafe për gjysmë litri ujë.
 2. Pastaj, kullojeni gjithçka mirë për të hequr mbetjet.
 3. Në fund, baza e prerjes është spërkatur me lëngun që rezulton.

kanellë

Kanella është një agjent i mirë rrënjosës

Nëse kemi kanellë në shtëpi, kemi një agjent rrënjosës që bëhet shumë lehtë dhe shpejt. Ekstrakti i kanellës është një stimulues i mirë i rrënjëve, duke i bërë ato të rriten në mënyrë efikase. Në fakt, vetëm duhet ta ndiqni këtë hap pas hapi:

 1. Së pari, 3 lugë kanellë shtohen në 1 litër ujë.
 2. Më pas, lihet të pushojë brenda natës.
 3. Më në fund, filtroni dhe voila!

Tregu i përdorimit është i njëjtë me atë të mëparshëm. Rrjedhat e prerjeve duhet të lihen të zhytura për disa minuta para se të mbillen. Në këtë mënyrë, ne arrijmë që rrënjët të rriten në numër më të madh dhe me gjatësi më të madhe.

thjerrëzat

Ka shumë fara që, gjatë mbirjes së tyre, çlirojnë një sasi të madhe të hormoneve. Shumica e këtyre hormoneve kanë për qëllim stimulimin dhe potencialin për zhvillimin e rrënjëve. Rasti i thjerrëzave është diçka e veçantë. Duket se është e pasur me këto hormone që stimulojnë zhvillimin e rrënjëve. Thjerrëzat janë bishtajore që përveç që përdoren për të përgatitur pjata të shijshme, janë një nga përbërësit më të njohur të rrënjës së bërë në shtëpi. Për t'i përdorur ato si të tillë duhet të bëjmë sa vijon:

 1. Së pari, ato vendosen në një tenxhere me ujë për pesë orë.
 2. Më pas, gjithçka rrihet, thjerrëzat me ujë.
 3. Pastaj, ajo kullohet dhe lëngu që rezulton derdhet në një spërkatës.
 4. Më në fund, ajo spërkatet në bazën e prerjes, e cila është vendi ku do të dalin rrënjët.
agjent rrënjosës shtëpiak me thjerrëza
Artikulli i lidhur:
Si të krijoni një agjent rrënjosës shtëpiak me thjerrëza

Salcë

Falë shelgut mund të përgatisim një recetë të fuqishme për rrënjosjen e hormoneve bazuar në acid salicilik. Shelgu është një pemë nga e cila, përveç marrjes së aspirinës, mund të përdoret edhe si një agjent rrënjosës. Për atë, duhet ta ndiqni këtë hap pas hapi:

 1. Së pari, disa degë janë prerë.
 2. Më pas, ato lahen dhe vendosen në një enë me ujë për rreth një muaj.
 3. Pas kësaj kohe, degët hiqen dhe uji lihet në frigorifer. Degët vendosen në një tenxhere me ujë të ri dhe zihen për disa minuta.
 4. Në fund, prisni që të qetësohet dhe shtoni ujin që kishte mbetur në frigorifer.

Të gjithë këta agjentë natyralë të rrënjosjes shtëpiake mund të përdoren për të përmirësuar fazën e rrënjosjes së prerjeve tona. Përveç kësaj, mund të përdoret dhe funksionon shumë mirë nëse e shtojmë në ujin e ujitjes në bimë që sapo janë mbjellë.

Thjerrëzat stimulojnë rritjen e rrënjës

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë rreth agjentëve të ndryshëm rrënjosës shtëpiak dhe karakteristikave të tyre.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

20 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Miriam dijo

  Fantastik .. shumë i dobishëm dhe i thjeshtë për t’u bërë. Faleminderit

  1.    Monica Sanchez dijo

   Faleminderit Miriam. Ne jemi të kënaqur që ju e gjetët artikullin të dobishëm

   1.    e Dany dijo

    Përmbajtje shumë e mirë. Faleminderit për informacionin, është shumë e dobishme për mua.

    1.    Monica Sanchez dijo

     Ne jemi të lumtur t'ju lexojmë duke thënë se 🙂

     Përshëndetje!

    2.    Mirta dijo

     Kam mbjellë një trëndafil ngjitje pa gjethe dhe kërcelli është ende i gjelbër. Duke mos e njohur këtë teknikë, a mund ta ujit atë?

     1.    Monica Sanchez dijo

      Përshëndetje Mirta.
      Nëse toka është e thatë, natyrisht ju mund ta ujitni atë
      Përshëndetje!


 2.   Diego dijo

  A është përdorur një metodë në të njëjtën kohë apo mund të bëhet së bashku për të shpejtuar temën?

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Diego.
   Më mirë të përdorësh një metodë në të njëjtën kohë. Gjithsesi, ndoshta - nuk mund t'ju them me siguri sepse nuk e kam provuar hehe ... - është më shpejt me hormonet rrënjësore, sesa ato që shiten në çerdhe.
   Përshëndetje dhe faleminderit për komentin tuaj.

  2.    Jaime Suarez dijo

   Unë e doja atë, unë dua bimët dhe natyrën që Zoti na dha për t'u kujdesur. Dija vetëm për thjerrëzën. Shpresoj të di më shumë rreth kanalit tuaj.

 3.   Susi dijo

  Përshëndetje. Shumë e thjeshtë dhe e thjeshtë për tu bërë- Faleminderit shumë

 4.   Maria Laura dijo

  Shumë interesante, do të doja të dija si të bëja bonsai. Faleminderit

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Maria Laura.

   Ne jemi të kënaqur që ka qenë me interes për ju.
   Këtu ne shpjegojmë se si të bëjmë një Bonsai.

   Përshëndetje!

 5.   Silvia dijo

  Shumë mirë, lirë dhe super lehtë… Faleminderit.

  1.    Monica Sanchez dijo

   Faleminderit që na lexove

 6.   Jose dijo

  Faleminderit shumë për këto këshilla, në jetën time do të kisha menduar që gjëra të tilla mund të përdoren për qëllime të tilla.
  Shumë faleminderit.

  1.    Monica Sanchez dijo

   Faleminderit José për komentin tënd. Pershendetje!

 7.   Araçeli dijo

  Më pëlqeu shumë mirë informacioni, faleminderit

  1.    Monica Sanchez dijo

   E mrekullueshme, faleminderit shumë Araceli. Jemi të lumtur që ju pëlqeu. Pershendetje!

 8.   Adri dijo

  Përshëndetje, i kam dashur opsionet !!! Unë do të doja t'i provoja ato këtë fundjavë, por së pari do të doja t'ju pyes si të veproni më tej. Unë duhet të riprodhoj një shkop uji, e kuptoj që duhet të spërkas me agjentin rrënjosës, por për sa kohë duhet të pres ta fus në tokë dhe pastaj ta ujit atë? apo duhet ta varros atë dhe ujë direkt me agjentin rrënjosës? Faleminderit!!

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Adri.
   Po, së pari e spërkatni me agjentin rrënjosës dhe më pas e mbillni në një tenxhere me dhe ...

   Na pëlqen që ju pëlqeu këto mundësi. Faleminderit per koment

   Përshëndetje!