lule vjollce

Livando me lule vjollce

A ju pëlqen lule vjollcë? Vjollca është një ngjyrë që tërheq shumë vëmendje. Përdoret shumë sidomos për aftësinë e tij për të transmetuar një ndjenja e paqes dhe harmonisë, dy gjëra që nuk mund të mungojnë në çdo kopsht. Edhe atje ku ka vetëm kaktus, disa bimë ngjyrë vjollcë mund t'i japin vendit atë prekje që ju ndihmon të jeni të relaksuar.

A do të dëshironit të kishit bimë me lule vjollcë? Për fat të mirë, ka shumë që merren dhe kujdesen lehtë, siç janë ato më të njohurat Livando, i cili është një kaçubë që përdoret gjithashtu në aromaterapi për shkak të erës së ëmbël të gjetheve të saj. Por kjo nuk është bima e vetme që unë do të sugjeroj ...

Shafran

Shafran me lule vjollce

El shafran o Crocus sativus është një bimë bulbore me lule vjollcë që mbjellë në vjeshtë dhe lulëzon në pranverë.

Lulet janë mjaft të mëdha në krahasim me pjesën tjetër të bimës, pasi ato mund të kenë një diametër 5-7 cm. Gjethet janë shumë të holla, me ngjyrë të gjelbër dhe 10-15 cm të gjata. Mund të vendoset si në vendet ku merr diell të drejtpërdrejtë dhe gjysmë hije.

Shafran
Artikulli i lidhur:
Si të rritet shafrani

digitalis

Digitalis dhe lulet e saj vjollcë

L digitalis, të njohura më mirë si Foxgloves, janë bimë dyvjeçare me lule vjollce, domethënë cikli i tyre jetësor përfundon pas dy vjetësh.

Ajo rritet në lartësinë 40-50cm, ndonjëherë arrin 70cm, dhe ka lule shumë kurioze ose lule në formë gishtërinjë. Isshtë ideal për klimë të butë, duke i vendosur ato në një zonë të mbrojtur nga dielli i drejtpërdrejtë.

Dhelpra
Artikulli i lidhur:
Foxglove, një bimë për të gjithë

Petunia

Petunia me lule vjollce

Petunët janë jashtëzakonisht të guximshëm dhe një nga lulet vjollcë me ngjyra më të forta. Oneshtë një nga të parët që lulëzon në pranverë. Meqenëse nuk rritet shumë - qëndron rreth 30-35cm në lartësi - është e përsosur ta kesh në një tenxhere. Dhe nëse dimri është shumë i ftohtë, me temperatura nën 5ºC, lehtë mund të zgjidhni të blini një zarf me fara ose ekzemplarë të rinj në pranverë, pasi është shumë ekonomik. Për t'ju dhënë një ide, si zarfat ashtu edhe bimët tashmë të çelura mund të kushtojnë 1 euro. Interesante, nuk mendoni?

Kënaquni me petunitë tuaja duke i mbjellë në vazo të varura
Artikulli i lidhur:
Petunia

Dimorfoteka

Dimorfoteka

La dimorfoteka, i njohur shkencërisht me emrin e Osteospermum ecklonis, është një bimë shumëvjeçare barishtore me rritje të shpejtë. Ai arrin një lartësi prej 40 cm, dhe mund të përdoret si një bimë që mbulon tokën në kopshte në klimë të ngrohtë ose të butë. Eshte shumë vlerësues dhe i adaptueshëm, deri në pikën që ndonjëherë ka nevojë për krasitje për ta kontrolluar atë.

Dimorfoteca është një bimë shumëvjeçare
Artikulli i lidhur:
Gjithçka rreth dimorfotekave të njohura

Bougainvillea

Bougainvillea

La Bougainvillea Shtë një alpinist i qumeshtit ose shumëvjeçarit në varësi të klimës që rritet në rajonet e butë të ngrohtë të gjithë botës. Megjithëse ato që ne i quajmë lule janë në të vërtetë fragmente (lulja në vetvete është ajo e bardha e vogël që del nga qendra), mendoj se nuk mund të mungojë në këtë listë, meqenëse fragmentet ato mbin në pranverë dhe periudha e lulëzimit të tyre nuk mbaron deri në vjeshtë.

Bougainvillea e kuqe
Artikulli i lidhur:
Si të kujdesemi për një bougainvillea

Zambak

Zambak

Zambaku është një bimë rizomatoze që Ajo mbillet në vjeshtë dhe lulëzon në pranverë me gjethe që arrijnë një lartësi prej rreth 20-30cm. Lule janë grupuar në tufë lulesh në formë tifoze dhe mund të jenë me ngjyra të ndryshme: të bardha, të kuqe, rozë, ... dhe natyrisht vjollcë. Shtë shumë rezistent dhe i adaptueshëm, duke qenë në gjendje të rritet si brenda ashtu edhe në kopsht, në gjysmë hije ose në diell të plotë.

Zambaku i zakonshëm është një marigold me gunga
Artikulli i lidhur:
Iris germanica, zambaku i zakonshëm i kopshtit

liatris spicata

liatris spicata

La liatris Është një bimë barishtore shumëvjeçare, gjethet dhe lulet e së cilës dalin nga një kormë (organ rezervë nëntokësor) në pranverë. Ai arrin një lartësi prej rreth 40 cm, por pa dyshim më të habitshme janë lulet e saj jargavan blu, të cilat janë grupuar në tufë lulesh në formë spike. Dhe gjëja më e pabesueshme është se ajo është një fabrikë e gjithë terrenit, e përshtatshme për fillestarët, e cila duhet të jetë vetëm në diell të plotë dhe pak ujë.

Kjo është një bimë që mund të jetë e gjatë midis 60 centimetra dhe 1.5 metra e lartë.
Artikulli i lidhur:
Ylli flakërues (Liatris spicata)

Rosa

Trëndafili i purpurt

Shkurre trëndafili janë të gjitha të mrekullueshme, por të kesh një lule vjollcë në kopsht ose në një tenxhere është mjaft përvojë. Ka disa që prodhojnë lule të kësaj ngjyre, por ne veçanërisht rekomandojmë 'Dreamndrrën Purple' dhe 'Rapsodinë'Kjo e fundit, përveç se është e çmuar, jep një aromë shumë të këndshme. Si të gjitha këto bimë, ato duhet të jenë në gjysmë hije ose në diell të plotë dhe të vaditen shumë shpesh.

Myosotis sylvatica

Myosotis sylvatica

La myosotis ose mos harroni mua është një barishte shumëvjeçare rizomatoze që arrin një lartësi prej 20 dhe 50 cm. Lule, megjithëse ato janë shumë të vogla - mezi 1 cm ose 1,5 cm - dhe të thjeshta të përbëra nga pesë petale, prodhohen në një sasi të tillë që nganjëherë mund të krijojë përshtypjen se po përpiqen të fshehin gjethet; kur? Gjatë pranverës. Isshtë rritur mbi të gjitha si një bimë në vazo, pasi është aq e bukur sa dëshironi ta keni brenda në një dhomë shumë të ndritshme ose si pjesë e një lulishte shumëngjyrëshe në kopsht.

Lulet e mos harroni janë shumë të bukura
Artikulli i lidhur:
Mos harroni-mua (Myosotis)

A njihni bimë të tjera me lule vjollce?


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Henry Roman dijo

  Përshëndetje, do të doja të di emrin e një bime me vajza të vogla jeshile të hirit, dhe një lule vjollcë dhe shumë aromatike, kam foton, si mund ta dërgoj tek ju?
  Falënderim

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje, Enrique.
   Ju mund ta dërgoni tek ne përmes Facebook.
   Një përshëndetje.

 2.   Aleat dijo

  Dhe ku është lulja e çmuar ashikaga?

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Aleat.

   Me atë emër unë shoh imazhet e Wisteria. E keni fjalën për atë bimë? Shikoni, kemi shumë artikuj të ndryshëm për të. Ju mund të shpoj këtu për t'i parë ato.

   Përshëndetje!