Cilat palma mund të hidhen në vazo?

Licuala orbicularis

Ne jemi mësuar të shohim fluturues palma që zbukurojnë parqet dhe kopshtet tona. Edhe pse janë shumë zbukuruese, vështirë se mund t'i mbajmë në një tenxhere për shumë vite. Sidoqoftë, ka specie që janë të përshtatshme për të jetuar në këto kushte për shkak të rritjes së tyre të ngadaltë ose trungut të tyre të hollë. Fatkeqësisht, nuk ka shumë që mund të përdorim për të hartuar kopshtin tonë me tenxhere, por i bëjmë ato janë shumë të adaptueshme.

Tjetra do t'ju prezantojmë me tre prej tyre.

Dypsë lutecens

Dypsë lutescens

La Dypsë lutescens, e njohur më mirë si pëllëmbë e verdhë në lidhje me ngjyrën e rrjedhave të saj, është një palmë me rritje të shpejtë multicaule (domethënë disa trungje) vendas në Madagaskar. Rritet në një lartësi prej 5-6 metra, por nëse rritet në kopsht, zakonisht nuk i kalon 3-4 metra. Mund të përballojë ngricat e buta, por do të jetojë më së miri në një klimë të ngrohtë.

Përshtatet mirë për të jetuar në një tenxhere, madje edhe për të jetuar brenda shtëpisë për sa kohë që ka dritë të mirë natyrore.

Kamaedorea

Elegante Chamedorea

Gjinia e Kamaedorea mund të mburret se të gjitha speciet e saj janë të përshtatshme për jetën e tenxhereve. Ata kanë një trung të hollë, rritje të ngadaltë dhe një lartësi që rrallë tejkalon 5 metra. Ato janë shpërndarë në të gjithë ekuatorin, por më shumë specie gjenden në kontinentin Amerikan. Më i njohuri, Elegante kameedorea (foto e sipërme), megjithëse mund të duket ndryshe, është një palmë me një trung të vetëm, por shumë ekzemplarë mbillen së bashku në çerdhe për t'i bërë ato të duken më të bukura.

Ato përdoren shumë si një bimë e brendshme pasi që, sepse ata jetojnë nën hijen e bimëve të tjera në vendin e tyre të origjinës, ata përshtaten për të jetuar shumë mirë në shtëpi për sa kohë që ata kanë dritë.

Phoenix rubleni

Phoenix rubleni

La Phoenix rubleni është një nga më të voglat e gjinisë Phoenix. Origjina e saj është në Laos, dhe mund të rritet në një lartësi prej jo më shumë se katër metra. Idealshtë ideale që të keni në vazo ose mbjellës, ose jashtë në diell të plotë, ose në shtëpi (me kusht që të ketë shumë dritë). Përveç se është një palmë shumë elegante, ajo është gjithashtu rezistente ndaj ngricave të buta deri në -3º.

A keni ndonjë në shtëpi?


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Nina Pulido Gallegos dijo

  botim shumë i mirë, unë jam duke përgatitur një vend të ri për të bërë një kopsht dhe komentet tuaja janë shumë të dobishme për mua, faleminderit Mónica

 2.   Monica Sanchez dijo

  Faleminderit që na ndiqni

 3.   Gallo Armandfo dijo

  Shumë interesante, urime. Mendoj se duhet të vazhdoni me pëllëmbët e tjera në vazo, të paktën në moshat e tyre të hershme.

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Galo.
   Ne jemi të kënaqur që ju duket interesante.
   Të gjitha palmat mund të vihen në vazo në rininë e tyre, por ka shumë që, për shkak të madhësisë së tyre të rritur, duhet të jenë në tokë, siç është Ishulli Kanarie ose hurma.
   Një përshëndetje.

 4.   Gisella dijo

  Mirëmëngjes, unë jetoj në Peru, shtëpia ime është drejtuar nga deti dhe dua të di nëse mund të kem një pëllëmbë Rubelina në kopsht apo duhet ta kem në një vazo? Pershendetje

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Gisella.
   Unë ju rekomandoj ta keni në një tenxhere, të paktën një vit. Në këtë mënyrë mund të shihni nëse përshtatet mirë me zonën dhe ta hiqni atë nga aty nëse shihni që gjethet fillojnë të shëmtohen.
   Nga rruga, nëse në çerdhen ku e blini e kanë atë në një zonë të mbrojtur nga dielli direkt, mbajeni në gjysmë hije dhe gradualisht mësojeni rrezeve të diellit (2 orë dy javët e para, 3-4 orë në vijim, e kështu me radhë).
   Një përshëndetje.