Poinsettia: dëmtuesit dhe sëmundjet

Poinsettia

Dhe ne vazhdojmë me poisentia, Poinsettia o Bima e Krishtlindjes. Qëllimi ynë: mbijetesa dhe zhvillimi i tij për ta shijuar përsëri vitin e ardhshëm. Pas Poinsettia: si të mbijetojmë Krishtlindjet y Poinsettia: kujdes pas Krishtlindjeve, sot ne ju sjellim këstin më të fundit të kësaj miniere, me simptomat e plaga dhe sëmundje që mund të ndikojë në tonën bima e gjetheve të kuqe, një specie e bukur që meriton, si të gjithë, kujdesin tonë për të garantuar mbijetesën e saj.

Përtej Stoli e Krishtlindjes, Euphorbia Pulcherrima, Isshtë një qenie e gjallë. A ke ditur atë pulcherrima mjete më e lezetshmja?

Përmbajtja e artikullit

Simptomat e problemeve ose sëmundjeve

 • Gjethet me skaje të verdha: Nxehtësia e tepërt dhe mungesa e lagështisë. Mbajeni larg burimeve të nxehtësisë, mbajeni gjithnjë nën 25º, vendoseni tenxheren në një pjatë me ujë dhe gurë, në mënyrë që rrënjët të mos lagen, spërkatni gjethet e gjelbra me ujë në temperaturën e dhomës (jo ato të kuqe).
 • Rënia e gjetheve para fundit të janarit: Ftohtë, skica ose mungesa e dritës natyrore. Mos harroni se temperatura e tij ideale është 22º gjatë ditës dhe 16º gjatë natës. Nuk është e këshillueshme që ajo të rritet mbi 25º ose të bie nën 10º.
 • Gjethet e thara që përfundojnë të bien: Shumë ose shumë pak ujë. Nënshtresa duhet të thahet midis ujitjes, por jo shumë. Thjesht nuk duhet të jetë i lagësht për tu përdorur. Në varësi të lagështisë, do t'ju duhet midis 1 dhe 2 ujitje në javë.
 • Fletë të verdha: Mungesa e hekurit.
 • Gunga të vogla të zeza në gjethe (Mund të jenë në anën e pasme). Ndryshk. Hiqni gjethet që paraqesin njollat ​​dhe aplikoni trajtim kundër kësaj kërpudhe (Konsultohuni me kërpudhat më të zakonshme në kopshtin urban)
 • Rrjedhat e kalbura: Një kërpudhë tjetër, Pythium, mund ta sulmojë atë. Eliminoni rrjedhjet e kalbura, aplikoni një trajtim kundër tij dhe vëzhgoni lotimin.
 • Njolla argjendi në çarçafë. Hiqni gjethet dhe lëvizni Poinsettia larg bimëve tuaja të tjera. Viruset nuk kanë trajtim.
 • Kalbëzoj ngjyrë gri dhe njolla flokësh gri në gjethe dhe / ose kërcell, është si një myk gri: Bortriti. Eliminoni pjesët e infektuara, monitoroni lotimin ose spërkatjen e tepërt, vendoseni bimën në një vend të ajrosur pa skica dhe aplikoni një trajtim specifik.

Dëmtuesit

Dëmtuesit që mund të ndikojnë në Poinsettia janë:

Paç fat me atë bimë Krishtlindjesh, dhe kujdesu për të siç e meriton!

Më shumë informacion - Poinsettia: si të mbijetojmë Krishtlindjet, Poinsettia: kujdes pas Krishtlindjeve, Kërpudhat më të zakonshme në kopshtin urban, Miza e bardhë, Sapun kaliumi, Afida, Bimët kundër dëmtuesve: mjete juridike ekologjike, Bëni një ilaç kundër insekteve në shtëpi, Thrips


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

38 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Qafa e Mary Carmen dijo

  Unë kam një vend brenda shtëpisë që do të doja ta mbillja me poinsettias që ju rekomandoni që kjo zonë të jetë pak e nxehtë

  1.    Ana Valdes dijo

   Përshëndetje Mary Carmen. Unë ju rekomandoj që të lexoni të gjithë serinë poinsettia, mendoj se do të zgjidhë çdo pyetje që mund të keni. Unë tregoj dy lidhjet në fund. Nëse ka ndonjë aspekt specifik që ju shqetëson dhe nuk zgjidhet në lidhjet që unë tregoj, më tregoni. Një përqafim dhe fat të mirë me atë bimë të vogël!
   http://www.jardineriaon.com/flor-de-pascua-como-sobrevivir-a-la-navidad.html
   http://www.jardineriaon.com/flor-de-pascua-cuidados-despues-de-la-navidad.html

   1.    Maria Jose dijo

    Pershendetje Ana,
    Kam një dyshim, bima ime e Krishtlindjes ishte plot me kërpudha të gjeneruara nga mushkonja të bardha, unë bëra ilaçin me ujë dhe hudhër që e kam aplikuar dy herë, dhe pastroj gjethet e saj me këtë, gjethet po bien, por rrjedha është shumë e gjelbër nuk di çfarë të bëj tjetër për ta rigjallëruar atë, unë gjithashtu kam ndryshuar tokën dhe nuk e di sa shpesh ta ujit atë. ose çfarë të bëj jam mjaft i shqetësuar, nëse kërcelli i saj është i gjelbër është një tregues i mirë.

    Unë ju falënderoj që më udhëzuat për ta shpëtuar atë.
    Thank you very much!

 2.   laura elena duarte michel dijo

  Bima ime kishte murtajë që ata thonë morri, trungu i pastër mbetet, ju mund të kurseni se diçka ndihmon

 3.   junquera esther dijo

  poinsettia ime ka një të metë që nuk di si ta heq

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Esther!
   Çfarë lloj mete është? Nëse është vetëm një, mund ta hiqni me dorë, ose duke spërkatur ujë me një infuzion hudhre ose me vaj Neem.
   Një përshëndetje.

 4.   fengshuialmeria dijo

  Gjethet e poinsettia sime janë ngjitur dhe kur heq gjethet, më del si qumësht. Kam parë që ka insekte të imëta të bardha që kur preken bimën, fluturojnë. A ka ndonjë ilaç? Faleminderit!!
  LOLA

 5.   verona karamele dijo

  Bimët e mia thajnë gjethet dhe përfundojnë duke vdekur. Çfarë ndodh? Çfarë të bëj?

  1.    Hilda ayala dijo

   Gjethet e poinsettia sime janë ngjitur dhe kur heq gjethet, më del si qumësht. Kam parë që ka insekte të imëta të bardha që kur preken bimën, fluturojnë. A ka ndonjë ilaç? Faleminderit!!

   1.    Monica Sanchez dijo

    Përshëndetje Hilda.
    Nga sa llogaritni, ajo ka fluturime të bardha. Këtu ju keni mjete shëruese për ta trajtuar atë.
    Një përshëndetje.

 6.   Imazhi i mbajtësit të vendit Adriana Cortes dijo

  Kam dy netë të mira, dhe ato kanë njolla të bardha, e cila është ilaçi më i mirë për të hequr ato njolla, a mund të më tregoni? Faleminderit.

 7.   Monica Sanchez dijo

  Hey.

  fenshuialmeria: këto insekte mund të jenë mizat e bardha. Trajtojini ato me sapun kaliumi dhe do të shihni se si mund ta zgjidhni problemin.

  Karamele: sa shpesh e ujitni atë? Shtë e rëndësishme të shmangni ujitje të tepërt, pasi nuk toleron mbytjen e ujit. Dhe në dimër ju duhet t'i mbroni ata nga acar, sidomos vitin e parë.

  Adriana: mund të ketë kërpudha. Spërkatni bimët me një fungicid me spektër të gjerë, duke ndjekur udhëzimet e specifikuara në paketim.

  Një përshëndetje.

 8.   Marina Castro dijo

  Përshëndetje Monica, poinsettias time morën njolla të bardha ose gjethet janë jeshile, çfarë më rekomandoni të bëj për të hequr ato njolla dhe janë të bukura për Krishtlindje

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje, Marina.
   Njollat ​​e bardha zakonisht shfaqen nga uji i tepërt. Ato nuk mund të hiqen, por mund të shmanget që kërpudhat të prekin të gjithë bimën dhe është si më poshtë: në 4 litra ujë, shtoni një lugë të vogël (nga ato të kafesë) sodë buke dhe trazojeni në mënyrë që të përzihet mirë. Pastaj mbushni një spërkatës me tretësirë ​​dhe spërkatni bimën.
   Alsoshtë gjithashtu e rëndësishme që të ujitni pak më pak, 2 herë në javë.
   Një përshëndetje.

 9.   wendy dijo

  nata ime e mirë ka njolla të bardha, çfarë mund të bëj për t'i hequr ato?

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Wendy.
   A keni shikuar për të parë nëse, përveç njollave të bardha, ka edhe pika të zeza? Nëse është kështu, ju me siguri keni thrips, të cilët vriten nga Chlorpyrifos.
   Përndryshe, ngarkoni një imazh në tinypic ose imageshack, kopjoni lidhjen këtu dhe unë do t'ju tregoj.
   Një përshëndetje.

 10.   YLL I NDRITSHËM dijo

  Përshëndetje. Poinsettia ime po kthehen nga e kuqja në të zezë. Çfarë mund të bëj që të bie ose që ato të mos vazhdojnë të njollosen.

  1.    Monica Sanchez dijo

   Pershendetje lucero.
   Duhet ta dini se gjethet e kuqe janë në të vërtetë fragmente, domethënë petale të rreme. Me kalimin e kohës ato thahen dhe bien.
   Vetë gjethet, ato jeshile, gjithashtu mund të bien nëse temperatura është e ftohtë (15ºC ose më e ulët), por ato dalin përsëri në pranverë.

   Për të bërë? Tani për tani, mbroji ata nga i ftohti, në një dhomë shumë të ndritshme pa skica. Dhe uji një herë në javë ose çdo dhjetë ditë me ujë të ngrohtë. Ju gjithashtu mund të shtoni një lugë të vogël Nitrofoska çdo 15 ditë.

   Një përshëndetje.

 11.   Yessi danissa dijo

  Hello!
  Një përshëndetje!

  Kohët e fundit bleva dy netë të mira (Pashkëve) dhe dy ditë më parë i mbolla në një tenxhere, të nesërmen petalet u shfaqën me rrathë të çrregullt vjollcë dhe gri, por vetëm në petale, duket sikur doni të thani pjesën ku ato njollat ​​janë vjollcë ... nuk kanë njolla të zeza.
  Gjethet jeshile janë mirë.
  I vendosa brenda në temperaturë dhome, mendoj se kur bie shi mund t'i spërkasë ... A mund të jetë ky shkaku?

  Shumë falemnderit.

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Yessi.
   Nëse është e ftohtë në zonën tuaj, po, kjo ndoshta është shkaku. Ose nëse e spërkatni, mund të krijoni edhe ato njolla.
   Unë rekomandoj ta mbani atë në ambiente të mbyllura, në një dhomë të ndritshme pa skica, dhe të mos spërkatni
   Një përshëndetje.

 12.   Juana silva dijo

  Përshëndetje, unë kam 2 poinsettias, ata ishin të infektuar me milingona, njëra është e thatë, por tjetra ende ka një trung të gjelbër. Unë e kam mbjellë në kopsht për 3 vjet, dhe ato kanë qenë gjithmonë të bukura, gjethet filluan të bien dhe lastarët e vegjël që kishin ishin të vegjël dhe të dredhur. Burri im e shkurtoi një për ta provuar dhe është ai që është i thatë. Ne shtojmë Zanën e përzier me ujë në tjetrën ... nëse më jepni një ilaç për milingonat, unë do ta vlerësoj atë.

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Juana.
   A keni shikuar nëse ka afide? Milingonat zakonisht shfaqen kur tashmë ka një infektim të afideve.
   Për milingonat mund ta trajtoni bimën me lëng natyral limoni. Shtë shumë efektive.
   Një përshëndetje.

 13.   Patricia Martinez dijo

  Pershendetje! Unë kam një poinsettia të bukur të blerë këtë Krishtlindje, ishte e shëndetshme deri para disa ditësh kur u shfaqën këto njolla dhe nuk është e qartë për mua nëse është një virus apo diçka tjetër. Unë kam trëndafila, pemë portokalli dhe bimë të tjera dhe kam frikë nga ngjitja e tyre, por më vjen keq ta heq Pashkën. Bashkangjis foton në këtë link
  https://i.imgur.com/byXV2fp.jpg

  Thanks in advance!

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Patricia.
   Ato duken si kërpudha. A e keni ujitur ndonjëherë sipër?
   Unë rekomandoj trajtimin e tij me një fungicid për të eleminuar kërpudhat.
   Një përshëndetje.

   1.    Leticia Dominguez dijo

    Përshëndetje, unë kam një tenxhere me 5 Poinsettias, por gjethet janë të bardha, njëra është tharë plotësisht. Cka do te jete? Cfare mund te bej?

    1.    Monica Sanchez dijo

     Përshëndetje, Leticia.

     I spërkatni / spërkatni me ujë çezme? Unë ju pyes sepse nëse uji ka shumë gëlqere, mund të ndodhë që ato njolla të bardha të vijnë për shkak të kësaj, për shkak të gëlqeres.
     Këshilla ime për ta bërë këtë është të ndaloni spërkatjen e tyre me ujë dhe të prisni.

     Në rastin e jo kësaj, mbase ato janë kërpudha. Ju mund t'i trajtoni ato me fungicid.

     Nëse dëshironi, na dërgoni një foto tek tonë facebook dhe kështu ne mund t'ju ndihmojmë më mirë.

     Përshëndetje.

 14.   ester dijo

  Përshëndetje, ne jemi në mes të shkurtit dhe Ponsetia ime vazhdon të marrë orë lule, është e bukur por kam një problem. Ka disa mushkonja të bezdisshme në të. Çfarë duhet të kem?

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Ester.
   Ju mund t'i trajtoni ato me një llak universal me insekticid.
   Përshëndetje dhe urime që keni një ponsettia kaq të shëndetshme

 15.   klaudia parra dijo

  Unë kam pak ponseita dhe gjethet paraqiten si një pluhur i bardhë, çfarë të bëj? '
  Filloi në disa fletë dhe tani ato janë pothuajse të gjitha

  1.    Monica Sanchez dijo

   Hi, Claudia.
   Unë rekomandoj trajtimin e tij me një fungicid për të eliminuar atë kërpudhat.
   Një përshëndetje.

 16.   Maria Luisa dijo

  Përshëndetje kam 2 netë të mbjella në kopshtin tim dhe ata më shqetësojnë sepse ishin shumë të bukura por ka rreth 2 javë që gjethet e saj filluan të bien dhe po bëhet tullac

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Marialuisa.
   Nga jeni? Ata mund të jenë duke u ftohur. Nëse është kështu, unë do të rekomandoja mbrojtjen e tyre pak, për shembull me pëlhurë anti-acar.
   Një përshëndetje.

 17.   Elsa Margarita Vadillo Gonzalez dijo

  Përshëndetje gjethet e poinsettia ime po rrotullohen. Cfare mund te bej?

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Elsa.
   A keni kontrolluar nëse ka ndonjë plagë? Nëse është kështu, mund ta hiqni me një shtupë nga veshët e lagur me alkool të farmacisë.
   Nëse nuk keni asgjë, mund të jeni të ftohtë.
   Një përshëndetje.

   1.    Dhimbsuri dijo

    Mirëdita, kam një lule poinsettia dhe disa gjethe të kuqe janë si të veniten në zona, duke lënë njolla të bardha. Për më tepër gjethet po thahen vërtet dhe po bien. E kam brenda. Toka ka njolla të bardha edhe për disa ditë. Ju e dini që mund të jetë për shkak?

    1.    Monica Sanchez dijo

     Përshëndetje Ruth.
     A e dini ujin që përdorni për të ujitur nëse ka shumë gëlqere? Becauseshtë sepse ajo që ju thoni mund të jetë se po e dëmtonte atë.

     Kur e keni? A jeni në një dhomë të ndritshme? Nëse jeni në ambiente të mbyllura, është e rëndësishme që të qëndroni larg drafteve, të ftohtë dhe të ngrohtë, dhe ta vendosni veten në një vend ku ka dritë të mirë (natyrore), përndryshe gjethet tuaja do të humbin ngjyrën.

     Përveç kësaj, ajo duhet të ujitet vetëm kur toka është e thatë, domethënë një herë në 7-10 ditë nëse është vjeshtë / dimër dhe është brenda shtëpisë.

     Nëse keni pyetje, na kontaktoni.

     Përshëndetje.

 18.   Maribel dijo

  Përshëndetje, poinsettia ime ka centipeda, si u shpëtove prej tyre? Faleminderit

  1.    Monica Sanchez dijo

   Pershendetje Maribel.
   Ju mund ta trajtoni bimën (dhe tokën) me një insekticid universal me llak. Në çdo rast, është mirë të kapni centipedën dhe ta çoni në kopsht ose në fushë, pasi është shumë e dobishme duke ajrosur tokën (diçka që favorizon rritjen e bimëve).
   Një përshëndetje.