Dëmtuesit dhe sëmundjet më të zakonshme të palmave

Gjethe e dëmtuar nga larvat

L pëllëmbët Ato janë bimë shumë unike që zbukurojnë kopshtin duke siguruar atë prekje ekzotike dhe tropikale që na pëlqen aq shumë. Ka rreth 3 specie të pranuara, dhe një përqindje e mirë e tyre përdoren si bimë zbukuruese në të gjitha llojet e zonave, veçanërisht në ato me një klimë të butë ose të ngrohtë.

Tani, si të gjitha qeniet bimore, edhe ata duhet të kapërcejnë sfidat e ndryshme të imponuara nga armiqtë e tyre. Por, Cilat janë dëmtuesit dhe sëmundjet më të zakonshme të palmave?

Greminë e kuqe

Rhinchophorus ferrugineus (weevil i kuq)

Ka shumë insekte që tërhiqen nga këto bimë të mrekullueshme, dhe nganjëherë kur e kuptojmë ... ajo që ishte thjesht një insekt është kthyer në një dëmtues që po e dëmton atë seriozisht. Bugs të butë (të dy pambuku dhe të quajtur Piojo de San José), afide, thrips, pa llogaritur të tmerrshmit Greminë e kuqe y Arkiv PaysandisiaAta mund të shkaktojnë shumë dëm në bimë, veçanërisht dy të fundit, pasi ata jetojnë brenda sythit të bimës dhe ushqehen me të.

Koha kur këta dëmtues ndihen më rehat është në verë, kur temperaturat janë të larta dhe mjedisi është i thatë. Pra, do të jetë në këtë stacion kur duhet të bëjmë trajtime parandaluese për të mbrojtur palmat. Në rastin e dëmtuesve më të njohur, mund të përdorim insekticide natyrore siç janë infuzionet e Neem Oil ose hudhrës, por kur bëhet fjalë për parandalimin dhe / ose luftimin e greminës dhe / ose Paysandisia nuk kemi zgjidhje tjetër përveç përdorimit të produkteve kimike që përmbajnë Chlorpyrifos.

Arkiv Paysandisia

Arkiv Paysandisia

Por jo vetëm dëmtuesit kanë palma, por edhe sëmundje të shkaktuara kryesisht nga kërpudhat. Në Spanjë më të zakonshmet janë Fitoftora dhe Fusarium, të cilat mund të parandalohen natyrshëm duke bërë trajtime me squfur ose bakër gjatë gjithë vitit, përveç verës. Shtë e rëndësishme që të kontrollojmë ujitje për të shmangur përmbytjen e substratit; kështu që kërpudhat nuk do të kenë kushtet e duhura që ata të shumohen.

Siç mund ta shihni, palmat mund të preken nga dëmtues dhe sëmundje të ndryshme. Me këto këshilla, nuk do të keni më shqetësime për to.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.