Orkide me yje (Epidendrum)

tenxhere me një orkide lulesh të kuqe të mbjella

epidendrum, një nga orkidet më të çmuara, brenda familjes së së cilës gjenden 1000 specie të tjera. Sipas njohësve më të mëdhenj të botanikës, ky lloj orkideje janë në një nivel më të lartë të cilësisë se shumë të tjerë dhe kërkojnë kujdes të veçantë për tu zhvilluar në mënyrën më të mirë.

Prandaj, nëse doni të rritni një ekzemplar të kësaj lloj bime, duhet të lexoni informacionin që do t'ju japim në këtë artikull. Kur i referohemi epidendrum, ne po flasim për një lloj të veçantë të bimëve të përfshira në këtë gjini, që i përkasin familjes së Orchidaceae.

Cila është një epidendrum?

imazh i bukur i një Orkide Epidendrum

Do të ishte e vështirë të përmendet numri i nënllojeve që ekzistojnë, pasi siç ju kemi thënë ka rreth një mijë, por ndër më të njohurit janë Radikanë Epidendrum, Epidendrum acuminatum, Epidendrum compressum, Epidendrum secundum, Epidendrum magnoliae.

përshkrim

Nga forma e saj, mund të marrë emrin vulgar të yllit të orkidit ose ndoshta yllit të zjarrit. Karakteristika e parë që bie në sy për këtë lloj të bimëve mbi të gjitha pjesën tjetër të atyre që gjenden në familjen e orkideve, është se nuk është epifitike, kështu që do ta shihni vetëm në ekzemplarët që rriten në tokë.

Lidhur me rrjedhjet e saj, këto janë të ngritura dhe ato mund t'i japin bimës një lartësi prej rreth një metër dhe 1,5 metra afërsisht. Gjethet e kësaj bime paraqiten në mënyrë alternative, në një ngjyrë shumë të ngjashme me atë të kërcellit të saj, e cila mund të shihet më shumë në një ngjyrë të gjelbër intensive.

Këto tregohen se janë mjaft të trasha dhe kanë një formë që bie midis eliptike dhe ovale.  Gjëja e parë që do të shihni në kohën e lulëzimit të kësaj orkide, janë lulëzimet e mëdha, të cilat kanë një madhësi të konsiderueshme dhe ato madje mund të tregojnë dhjetëra lule të vogla.

Këto do të bëhen lulet më të bukura, të cilat do të kenë një ngjyrë intensive që do të shkojë nga e kuqja në portokalli dhe do të jetë një periudhë e mirë kohore që këto të jenë në fabrikë pa probleme.

Ky hap i lulëzimit nuk është unik në vit dhe mund të përsëritet në një mënyrë kapriçioze për disa herë në vit, kështu që do të ishte shumë e zakonshme që ju të shijoni orkide të çmuara më shumë se një herë në sezon.

kujdes

Bukuria e kësaj orkide kushton disa karakteristika të kujdesit dhe mjedisit me të cilën duhet të llogaritni që ajo të zhvillohet në mënyrën më të mirë. Këtu do t'ju lëmë një listë me kujdesin më të mirë:

Drita e nevojshme

Duhet thënë se të gjithë ekzemplarët që përbëjnë këtë lloj orkide, ka shumë të ngjarë që të rriten më mirë në vendet me një shkëlqim më të lartë. Kjo do të thotë që ato duhet të gjenden në vende të ndriçuara mirë.

Ka madje disa lloje që zhvillohen më mirë në rrezet e diellit, por jo të gjitha. Nëse e shihni që orkidi juaj nuk po zhvillohet në mënyrën e duhur, mund të ndodhë që nuk po merr dritën e nevojshme.

Lotim më i mirë për lulëzimin tuaj

Orkide Epidendrum me një ngjyrë të kuqe shumë të gjallë

Ashtë një bimë që ka nevojë për një kujdes të veçantë, për shembull në lotim në mënyrë që të lulëzojë më shëndetshëm. Kjo periudhë duhet të zgjidhet nga ju, bazuar në karakteristikat e lagështisë në zonën ku e keni rritur atë, si dhe temperatura.

Kjo lloj orkideje është ajo që do të zhvillohet më mirë nëse rrënjët e saj thahen plotësisht midis ujitjes, kështu që kjo duhet të jetë afërsisht tetë deri në dhjetë ditë.

Temperatura

Për sa kohë që këto orkide janë në temperaturën e duhur, ato janë kushtet e rritjes do të jenë shumë më të mira. një epidendrum Bën më mirë kur temperaturat e ditës janë midis 19 dhe 25 gradë Celsius.

Bima do të mbijetojë në temperatura nën këto, por në ato raste është pothuajse e sigurt se nuk është me lule. Gjatë natës, ajo mund të zhvillohet qetë në rast se temperaturat bien në 15 ° C.


Phalaenopsis janë orkide që lulëzojnë në pranverë
Ju intereson:
Karakteristikat, kultivimi dhe kujdesi i orkideve

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.