Fitoftora

Phytopthora infestans është një kërpudhat shumë e zakonshme

P. infestans

Kërpudhat janë mikroorganizmat që u shkaktojnë më shumë dëm bimëve, jo vetëm sepse ato veprojnë shpejt por edhe sepse kur e kuptojmë që diçka nuk shkon, zakonisht është tepër vonë për t'i rikuperuar ato. Nga të gjithë ata, më e njohura është Fitoptora.

Ky është një zhanër për të cilin me siguri keni dëgjuar ndonjëherë, dhe nëse jo ... pasi të lexoni këtë artikull do të merrni me mend pse e them këtë. Por jo, nuk do të jetë e vetmja gjë që do të dini. Gjithashtu Ju do të mësoni të njihni simptomat dhe dëmtimin që shkakton, dhe çfarë mund të bëni për ta eleminuar dhe / ose parandaluar atë.

Çfarë është ajo?

Phytopthora mund të vrasë një bimë

Fitoptora është një gjini e kërpudhave e cila në popull njihet si fitoftora. Emri shkencor vjen nga greqishtja phytón, që do të thotë "bimë" dhe "pthorá" që përkthehet si "shkatërrues i bimëve". Ky është një mikroorganizëm që jeton ne toke dhe se, si pjesa tjetër e specieve të këtij lloji të qenies së gjallë, ambienti i ngrohtë dhe i lagësht favorizon.

Ekzistojnë varietete të ndryshme, më të rëndësishmet në vijim:

 • P.alni: që kalbet rrënjët e verrit.
 • P.cactorum: kalbni rrënjët e azaleas dhe rododendronëve.
 • P. cinnamomi: kalbni rrënjët e bimëve të ndryshme zbukuruese, të tilla si azaleas, rododendron, yews, Chamaecyparis, etj.
 • P. fragariae: kalbet rrënjët e luleshtrydhes.
 • P. infestans: kalbni rrënjët e shumë bimëve hortikulturore, përfshirë pataten.
 • P. palmivora: kalbni frutat e pemës së kokosit dhe palmës së betelit.
 • P. ramorum: infekton më shumë se 60 gjini të bimëve, duke përfshirë Quercus, e cila shkakton vdekje të papritur.
 • P.quercina: shkakton vdekje edhe në dushqe.
 • P.soyae: kalbet rrënjët e sojës.

Si sëmuren bimët?

Ata mund ta bëjnë atë në disa mënyra:

Për shkak të ujitjes së tepërt

Uji i tepërt dobëson shumë bimët

Ujitja është një nga detyrat më të rëndësishme që çdo kopshtar apo fermer duhet të dijë dhe të kontrollojë, pasi kur mbingarkohet ajo që ndodh është se rrënjëve u mbaron oksigjeni, fjalë për fjalë. Si pasojë, ato dobësohen dhe Phytopthora është kur përfitojnë prej saj për t'i infektuar.

Për shkak të lagështisë së tepërt

Ndonjëherë mund të ujitet kur prek, por lagështia e ambientit është shumë e lartë që disa bimë ta tolerojnë atë. Për shembull, succulents (cacti, succulents, dhe caudiciforms) të rritura në zona me lagështi kanë tendencë të kalbet lehtë, si lagështia bllokon poret e kërcellit / gjetheve të saj, dhe kërpudhat që jetojnë në nënshtresë / tokë siç është fitoftora përfitojnë nga situata.

Me mjete / duar jo të sanitizuara

Commonshtë e zakonshme të fillojmë krasitjen e bimëve pa i dezinfektuar më parë mjetet, madje edhe pa larë duart. Dhe ky është një gabim. Duhet të mendoni se edhe pse nuk i shohim, ata janë atje dhe nëse nuk duam që bimët tona të sëmuren, Dutyshtë detyra jonë të kujdesemi për mirëmbajtjen dhe pastrimin e asaj që përdorim për të krasitur, si dhe për higjienën tonë..

Për shkak se toka / substrati është i infektuar

Nëse, për shembull, mbjellim një pemë në një tokë ku ka pasur infeksion Phytophtora, ne do të rrezikojmë ta bëjmë atë të sëmurë. E njëjta gjë nëse nuk përdorim nënshtresa të reja në vazo. Pse Sepse pa marrë parasysh sa e shëndetshme është bima, Sapo kërpudhat të vërejnë shenjën më të vogël të dobësisë, ajo shpejt do të depërtojnë në sistemin e saj rrënjor.

Cilat janë simptomat dhe / ose dëmet?

Njollat ​​e gjetheve mund të jenë simptoma të Phytopthora

Imazh - Wikimedia / Mary Ann Hansen, Instituti Politeknik i Virxhinias dhe Universiteti Shtetëror, Shtetet e Bashkuara

Kur Phytopthora ka parë mundësinë të ndikojë tek bimët, gjëja e parë që do të vërejmë është se ato do të fillojnë të shfaqin të njëjtat simptoma si ato të mungesës së ujit: majat e gjetheve të thata, rënia e gjetheve, luleve dhe frutave, ngadalësimi i rritjes. Dhe sigurisht, kur e shohim këtë, çfarë të bëjmë? Ne ujisim më shumë…, që është një gabim.

Ky mikroorganizëm infekton rrënjët, duke ndërprerë furnizimin me ushqim i cili përfundimisht përfundon duke shkaktuar vdekjen.

Trajtimi fitopthora

parandalim

Për shkak të shpejtësisë së punës, është mjaft e vështirë ta ndalosh atë. Prandaj, ne duhet të përqendrohemi në parandalimin e tij, i cili do të përbëhet nga:

 • Dezinfektoni mjetet para dhe pas përdorimit me disa pika pjatalarëse.
 • Kontrolloni rreziqet. Kur keni dyshime, gjithmonë kontrolloni lagështinë e tokës para ujitjes, ose me një njehsor dixhital të lagështisë ose duke futur një shkop të hollë prej druri (nëse del me shumë tokë të bashkangjitur kur ta hiqni, ne nuk do të ujitim).
 • Blerja e bimëve të shëndetshme. Aq sa na pëlqen një specifik, nëse ka diçka që nuk duhet ta ketë (gjethe të kalbura dhe / ose me njolla, pluhur të bardhë ose gri, dëmtues) ne do ta lëmë atje ku është, përndryshe do të infektonte ata që kemi në shtëpi .
 • Përdorni substrat të ri. Për të mirën e vetë bimëve.
 • Dezinfektoni tokat që janë ndotur, me metodën e solarization për shembull.

"Eliminimi"

Fitoftora kalben rrënjët dhe rrjedhjet

Imazh - Wikimedia / Scot Nelson

E vendosa në thonjëza për shkak të asaj që kemi thënë: është e vështirë të rikuperosh një bimë që është infektuar me Phytopthora. Sidoqoftë, nuk është e pamundur. Për këtë ajo që është bërë është të përdorësh Fosetil-Al (Aliette), i cili është një fungicid sistemik që ka provuar të jetë shumë efektiv.

Zbatohet me spërkatje, lagje të mirë të bimës ose me përmbytje. Ne mund ta marrim atë këtu. Doza do të varet nga lloji i bimës së prekur:

 • bar: spërkateni me një çantë shpine, duke holluar rreth 150g produkt në 10l ujë.
 • Pemë zbukuruese dhe frutore: doza është 25g për 10l ujë, drejtpërdrejt në rrënjë përmes ujitjes.

Shpresoj të keni mësuar shumë rreth kësaj kërpudhe dhe të dini se si mund ta trajtoni atë.


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.