Gjithçka rreth Washingtonia

Filifera e Uashingtonit

L Uashingtonia Ato janë një gjini e palmave e përbërë nga dy specie unike: Washingtonia e fortë y Filifera e Uashingtonit. Edhe pse mbiemri juaj mund të krijojë konfuzion, Wasghintonia e fortë ka një bagazh më të hollë, ndërsa Filifera e Uashingtonit është më e gjerë. Midis tyre ata priren të hibridizohen shumë lehtë, duke krijuar Filibusta e Uashingtonit të cilat paraqesin karakteristika shumë të ngjashme me ato W. i fuqishëm.

Pas kësaj hyrje të shkurtër, le të kalojmë te ajo që është interesante. Si kujdesen këto palma? Si riprodhohen?

Uashingtonia

Washingtonia janë me origjinë nga Kalifornia duke arritur në Meksikë. Ata kanë një rritje shumë e shpejtë deri në rreth 10 metra të larta, por në kultivim ato rrallë tejkalojnë 8 metra. Ato janë bimë ideale për kopshte me mirëmbajtje të ulët, duke përfshirë kopshte të thata, pasi i rezistojnë thatësirës shumë mirë. Sigurisht, do të rritet më shpejt nëse keni ujë rregullisht; në fakt, gjatë dy viteve të para të moshës është e këshillueshme që t'i ujitni herë pas here për ta bërë palmën të arrijë një lartësi interesante në një kohë të shkurtër. Për sa metra po flasim? Thuhet se ato mund të rriten një metër në vit, mbresëlënëse, apo jo?

Ai përshtatet për të gjitha llojet e dyshemeve, duke përfshirë ato gëlqerore. Sidoqoftë, nuk mbështet mbytjen në ujë, gjë që mund të shkaktojë kalbjen e rrënjëve të tij. Alsoshtë gjithashtu shumë fshatar: Washingtonia e fortë mbështet deri në -5º, dhe Filifera e Uashingtonit deri në -10º.

Washingtonia e fortë

Ndërsa gjethet thahen, ato mbeten të lidhura me bagazhin për një kohë të gjatë. Nëse nuk ju pëlqejnë, mund t’i krasitni pa problem drejt vjeshtës, kur temperaturat fillojnë të ulen.

Në kopshte mund të përdoret si në formacion ashtu edhe në grupe me dy ose tre, duke i vendosur ato për shembull pranë pishinës, ose në hyrje të shtëpisë. Edhe pse nuk është thelbësore, ato mund të paguhen nga pranvera deri në fund të verës, duke i bërë kështu që të rriten edhe më shpejt.

Këto palma ato shumohen shumë mirë nga farat, të cilat duhet të mbahen vetëm në një gotë me ujë për 24 orë për t'i mbjellë më vonë në farat individuale të farës.

A keni ndonjë në kopshtin tuaj?


16 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   svemoya dijo

  Unë e adhuroj Washingtoniasin e fuqishëm, kam 4 në fermën time, i kam parë të rriten që kur kanë lindur ka më shumë se 4 vjet, i kam mbirë, i kam arritur në rreth dy javë, njëra prej tyre është më shumë se 4 metra, ata janë të bukura, ju inkurajoj të gjithëve që të mbillni ca në kopshtet tuaja.

  1.    Monica Sanchez dijo

   Po, ata janë shumë të bukur.

 2.   Diana Diana Maria dijo

  mirë
  Më shumë se një vit më parë bleva një palmë, dhe që atëherë ajo është rritur vetëm 3 gjethe.
  dhe kohët e fundit gjethet janë tharë në majë. Edhe e gjithë fleta thahet plotësisht.
  Unë tashmë e kam paguar, ndryshova tokën, i vendosa pak ujë, ndryshova vendin, në hije në diell dhe asgjë. Unë nuk dua që ai të vdesë plotësisht, gjithashtu. Unë e kam konsumuar, i kam prerë skajet, i kam derdhur ujë me sapun dhe nuk di çfarë të bëj tjetër. Më trishton të shoh palmën time duke vdekur kështu.
  Ju lutem më jepni disa këshilla për të shpëtuar bimën time.
  Ju faleminderit.

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Dianilla.
   Palmat ndonjëherë mësohen pak. Ka shumë specie që, megjithëse janë përkujdesur në mënyrë të përsosur, marrin vetëm dy ose tre gjethe në vit.
   Në rastin e Washingtonia, duhet t'u japë atyre diell të drejtpërdrejtë. Përveç kësaj, ato duhet të ujiten vetëm kur toka është e thatë, përndryshe rrënjët do të kalbet. Zakonisht ato duhet të ujiten tri herë në javë gjatë verës dhe 1-2 në javë pjesën tjetër të vitit. Nëse keni një pjatë poshtë, hiqni ujin e tepërt brenda 15 minutash nga ujitje.
   Mund ta paguani me një pleh specifik për palmat (do ta gjeni tashmë të përgatitur për shitje në çerdhe), duke ndjekur udhëzimet e specifikuara në paketim.
   Një përshëndetje.

 3.   dhoma bernardo bestard dijo

  Unë kam lindur disa të vegjël dhe dua t’i transplantoj
  cila është koha më e mirë?

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Bernardo.
   Koha më e mirë është në pranverë.
   Një përshëndetje.

 4.   John dijo

  a jane toksike keto bime ????

  1.    Monica Sanchez dijo

   Hi, Juan.
   Jo ata nuk jane.
   Një përshëndetje.

 5.   dije dijo

  Pershendetje! keshille ju lutem! Rreth një muaj më parë bleva një palë pëllëmbë të larta 1.60 dhe i vendosa në hyrje të shtëpisë sime çdo ditë kur i ujit dhe nuk krijojnë asgjë, përkundrazi po thahen, i prenë gjethet sepse kishte shumë e ajrit dhe ata u lanë mënjanë Unë imagjinoj se ata nuk kapën rrënjë, prandaj ata prenë gjethet poshtë, por ajo është duke u tharë në të gjithë, unë mendoj se po vdes në fakt kanë mbetur vetëm disa gjethe, ju lutem ndihmoni une!

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Lore.
   Unë ju rekomandoj që të zgjidhni rreziqet shumë. Ato janë bimë që i rezistojnë thatësirës, ​​por jo përmbytjes së ujit.
   Ata duhet të ujiten dy herë në javë në muajt më të nxehtë dhe çdo 7 ditë pjesën tjetër të vitit.
   Një përshëndetje.

 6.   LU dijo

  ASNJLE PROBLEM N ISE E V PN Pranë SHTOPIS? RRTSNOT E TUAJ NUK I NGRENI STENET APO PARAQITJET?

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Lu.
   Rrënjët e palmës nuk janë invazive, por mos i vendosni ato "të ngjitura" në mur ose shumë afër tokës sepse nuk do të kenë vend për t'u rritur. Në mënyrë ideale, në Washingtonia, lini një ndarje të paktën 1 milion midis murit dhe bagazhit.

   Një përshëndetje.

 7.   alberto dijo

  Unë do të doja të dija, pasi që unë mbjell farën tuaj (kokiton) në tokë, sa kohë do të duhet për të arritur të paktën 3 metra lartësi.
  dhe në toka disi argjile rritja e saj është normale?
  falënderim

  1.    Monica Sanchez dijo

   Hi, Alberto.
   Nëse Washingtonia mbillet herët në tokë dhe ujitet çdo 2-3 ditë në verë dhe çdo 5-6 ditë në pjesën tjetër të vitit, ajo mund të rritet 50 cm në vit. Dhe nëse paguhet gjithashtu në pranverë dhe verë me plehra specifik për palma duke ndjekur indikacionet e specifikuara në paketimin e produktit, mund të rritet nga 60 në 100 cm / vit.
   Një përshëndetje.

   1.    Juan JC dijo

    Shpjegim shumë i mirë për palmën Washingtonia, unë kam rreth 20 fidanë dhe 8 filluan të thahen, gjë që mund të jetë shkaku. Faleminderit….

    1.    Monica Sanchez dijo

     Hi, Juan.

     Mund të jetë një kërpudhat parazitare, siç është fitofora. Trajtojini ato me një sprej fungicide me bazë bakri. Spërkatini ato mirë, dhe gjithashtu tokën.

     Një arsye tjetër e mundshme mund të jetë uji i tepërt. Washigtonia janë të ndjeshme ndaj mbytjeve të ujit.

     Nëse keni dyshime, na tregoni. Pershendetje!