Hydrangea petiolaris (hydrangea në ngjitje): karakteristikat dhe kultivimi

Hydrangea petiolaris (hydrangea në ngjitje)

Brenda hydrangeas është një prej tyre që bie në sy për përmasat e saj dhe gjithashtu për karakteristikat që ka. Ne flasim për hydrangea petiolaris, i njohur më mirë si hydrangea ngjitëse.

Por çfarë dini për të? Përtej faktit që është një alpinist, ka disa aspekte që duhet të dini. Dhe kjo është ajo për të cilën do të flasim në vijim. Kontrolloje.

Si është hydrangea petiolaris ose ngjitje hydrangea

Bimë ngjitëse

Gjëja e parë që duhet të dini për hydrangea petiolaris Është se është vendas në Kore dhe Japoni. Kjo bimë rritet në brigjet e përrenjve, luginave të pyllëzuara, shpateve shkëmbore... Po, rritet në tokë. Megjithatë, për shkak të karakteristikave të tij, ai është i aftë të ngjitet pa pasur nevojë për ndihmë.

Duke shkuar pak më thellë në secilin element të bimës, kemi sa vijon:

Rrjedha

Ne fillojmë me rrjedhin e hydrangea petiolaris dhe mund t'ju themi se ka një pamje drunore dhe një strukturë të ashpër dhe me luspa. Mund të arrijë një lartësi deri në 20 metra në kushte ideale. ndërsa diametri i tij ndryshon sipas varietetit dhe kujdesit që i bëhet. Në përgjithësi, nuk është shumë i gjerë.

Kjo ka një lëvore kafe të errët dhe ndërsa bima rritet, kërcelli degëzohet, duke formuar degë dytësore që përhapen në drejtime të ndryshme.

Ajo që e bën kërcellin e hydrangea ngjitëse kaq interesante është prania e rrënjëve të kordonit. që zhvillohen përgjatë kërcellit (për të cilin do të flasim më vonë).

Leaves

Sa për gjethet e hydrangea petiolaris janë një veçori e rëndësishme. Ato janë në formë ovale ose të lidhura (megjithëse disa i referohen si pothuajse në formë zemre), 7 deri në 12 cm të gjata dhe 5 deri në 8 cm të gjera. Ngjyra e saj është jeshile e ndezur e errët sipër dhe një nuancë më e lehtë në fund.

Këto janë të kundërta, që do të thotë se përballen me njëri-tjetrin në çifte përgjatë kërcellit.. Çdo gjethe ka një bisht 2-3 cm të gjatë që e mban gjethen në vend.

Për sa i përket strukturës së gjetheve, duhet të dini se ato kanë një strukturë të lëmuar, megjithëse skajet janë pak të dhëmbëzuara.

Ajo që mund të mos dini është se vetë gjethet ju ndihmojnë të dini për shëndetin e bimës. Nëse zverdhen ose thahen, mund të jetë një shenjë se bima po merr shumë ose shumë pak ujë, ose se ka problem me tokën ose ushqimin e bimës.

Rrënjët ajrore

Lule të bardha

Rrënjët ajrore janë një nga karakteristikat më interesante të bimës. hydrangea petiolaris. Këto zhvillohen përgjatë kërcellit të bimës, duke dalë nga nyjet e degëve dhe ngjiten në sipërfaqet në të cilat ajo ngjitet, si muret, pemët dhe shkëmbinjtë. Në realitet nuk kanë nevojë për ndihmën e grilës apo të ngjashme, vetë rrënjët veprojnë si grepa, prandaj thuhet se është një lulebore ngjitëse “autonome”.

Këto rrënjë ajrore njihen si rrënjët e kordonit dhe formohen në përgjigje të kushteve të rritjes së bimës. Në natyrë, hydrangea petiolaris gjendet në zona me tokë të pjerrët, shkëmbore, kështu që rrënjët e saj ajrore e lejojnë atë të ngjitet dhe të rritet në këto sipërfaqe.

Kanë ngjyrë kafe të çelur dhe kanë një strukturë të ashpër dhe fibroze. Ndërsa bima rritet, ato trashen dhe ngjiten më fort në sipërfaqe. DHE kjo mund të jetë një problem sepse ato mund të dëmtojnë sipërfaqe të tilla si muret (sidomos tulla) ose sipërfaqe të lyera.

Lule

Lulet e hydrangea petiolaris ato janë një nga tiparet më dalluese dhe tërheqëse të kësaj bime ngjitëse. Lulet shfaqen në grupe të mëdha në formë korimbo në fund të pranverës. dhe në fillim të verës, dhe janë mjaft të mëdha, deri në 15 cm në diametër. Lulëzon vetëm nga qershori deri në korrik.

Ato janë zakonisht të bardha ose kremoze, edhe pse disa varietete mund të kenë një nuancë pak rozë ose të zbehtë. Ata kanë një strukturë të përbërë lulesh, me shumë lule të vogla që formojnë një kokë të madhe dhe të dendur. Lulet individuale kanë katër ose pesë petale dhe janë mjaft të thjeshta, me formë të sheshtë, të rrumbullakosur.

Por ajo që i bën lulet kaq të dallueshme është mënyra se si janë vendosur në bimë. Sepse bima ngjitet, lulet vendosen në grupe të mëdha dhe shpesh qëndrojnë në një pozicion të ngritur, duke i bërë ata shumë tërheqës dhe të lehtë për t'u parë.

Gjithashtu, duhet të dini se ngjyra e tyre mund të ndryshojë në varësi të pH-së së tokës. Në tokat acidike, lulet mund të kenë tonalitet më të kaltërosh, ndërsa në tokat alkaline lulet mund të kenë një nuancë më rozë.

Kujdesi për hydrangea ngjitje

Lule të vogla

Tani që dini më shumë rreth hydrangea petiolaris, ju mund të dëshironi të keni një në kopsht. Nëse po, këtu po ju lëmë se cilat janë kujdesi më i rëndësishëm që duhet të ofroni.

 • Vendndodhja: Mund të jetë në diell të plotë si dhe në gjysmëhije. Nëse jetoni në një zonë me klimë të ngrohtë, më mirë në gjysmëhije. Ai gjithashtu toleron hijen, por kjo ngadalëson rritjen e tij, e cila tashmë është e ngadaltë në vitet e para.
 • Temperatura: Është rezistent si ndaj të ftohtit ashtu edhe ndaj nxehtësisë. Ngricat gjithashtu tolerohen për sa kohë që nuk janë shumë të shpeshta dhe të qëndrueshme.
 • Nënshtresa: përpiquni të përdorni një të pasur me lëndë organike dhe që ruan lagështinë. Gjithashtu mos harroni se kullon mirë.
 • Ujitja: ka nevojë për lotim të rregullt në mënyrë që toka të mbetet e lagësht. Lëreni të thahet midis ujitjes dhe ujitjes për të parandaluar kalbjen e rrënjëve.
 • Pajtimtari: Nëse është e mundur, nga fundi i pranverës deri në fillim të verës, mund të fekondohet me një pleh me lëshim të ngadaltë.
 • Plagët dhe sëmundjet: Zakonisht ato nuk ju prekin dhe madje duke e bërë këtë nuk shkakton probleme serioze.
 • Krasitja: do t'ju duhet ta bëni të rregullt pas një ose dy vitesh mbjellje sepse rritet shumë shpejt. Krasitja më e mirë e mirëmbajtjes sesa një krasitje drastike.

Siç mund ta shihni, hydrangea petiolaris, ose ngjitje në hydrangea, mund të jetë një zgjedhje e mirë si një bimë ngjitëse. A guxoni ta keni në kopshtin tuaj?


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.