Kopsht i qëndrueshëm: karakteristikat

kopsht autokton

Gjatë leximit të peizazhit, është marrë parasysh krijimi i hapësirave të bukura, por nuk është marrë parasysh ndikimi mjedisor i rrethinës së tij dhe shpenzimet që sjellin kultura dhe specie të ndryshme kur ujitje. Normalisht, ky shpenzim nuk ka të bëjë shumë me një klimë kopshti, kështu që nuk është një kopsht i qëndrueshëm. Të kopsht i qëndrueshëm Është ai që mund të përmbushë funksionin e tij zbukurues, por është i balancuar me klimën e zonës ku jeton.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë gjithçka që ju duhet të dini se çfarë është një kopsht i qëndrueshëm, cilat janë karakteristikat dhe përfitimet e tij.

Nevoja për një kopsht të qëndrueshëm

kopsht i qëndrueshëm

Përgjatë historisë, peizazhi është fokusuar gjithmonë në krijimin e hapësirave të bukura, fatkeqësisht në shumë raste ndikimi mjedisor dhe kostoja e ujitjes së kulturave të specieve nuk merren parasysh. Kjo tarifë nuk ka të bëjë fare me klimën në të cilën ndodhet kopshti.

Për të shmangur probleme të tilla, janë ndërmarrë hapa në planifikimin e kopshtit, duke u fokusuar kryesisht në qëndrueshmëri. Në shumë raste ata filluan të përdorin teknika tipike të kopshtarisë së thatë, që ishte sistemi i përdorur nga arabët për të ndërtuar kopshte mbresëlënëse në Gadishullin Iberik. Falë këtyre metodave, qëllimi është krijimi i kopshteve të vetë-mjaftueshme duke përdorur specie tolerante ndaj thatësirës dhe mbjellje të dizajnuara për të rritur lagështinë.

Një aspekt shumë i rëndësishëm i kopshteve të qëndrueshme është futja e bimëve vendase, të cilat ato mund të përballojnë kushtet klimatike të çdo pjese të planetit. Të gjitha veprimet që duhet të kryhen në këtë lloj pemishtesh duhet të ndikojnë në njëra-tjetrën, mund të themi se janë veprime periodike që kanë për qëllim të ndikojnë në zhvillimin autonom të tyre, pra vaditja dhe krasitja realisht nuk ekzistojnë.

Kopshtet e qëndrueshme përdorin teknologjitë dhe burimet ekzistuese për të krijuar hapësira të gjelbra që fitojnë vlerë me kalimin e kohës dhe kërkojnë pjekurinë e zhvillimit natyror të hapësirës në mënyrë të ekuilibruar.

Përfitimet e një kopshti të qëndrueshëm

llojet e kopshteve të qëndrueshme

Ekonomi më të mirë

Kostoja e ndërtimit të një kopshti të qëndrueshëm është e njëjtë me koston e ndërtimit të një kopshti tradicional, në varësi të dizajnit dhe aksesorëve që duam të vendosim. Këto janë arsyet pse kopshtet e qëndrueshme janë më të lira se ato tradicionale:

 • Reduktimi i konsumit të ujit për shkak të dizajnit të mirë dhe përzgjedhjes së kujdesshme të xerofiteve sipas klimës, lloji i tokës dhe drejtimi i diellit.
 • Nëse është e nevojshme, mund të zgjidhet një sistem efikas i ujitjes
 • Mund të grumbullojë ujë shiu
 • Mirëmbajtje e ulët, cikli do të varet nga kërkesat e klientit, por bimët e projektuara dhe të përzgjedhura respektojnë kornizën e tyre të mbjelljes, duke lejuar që kopshti të rritet në mënyrë të pavarur për një kohë të gjatë pa ndërhyrje manuale.
 • Krasitja e kujdesshme: Për shkak të pikës së mëparshme, pemët dhe shkurret nuk duhet të krasiten si kopshtet tradicionale.
 • Produktet fitosanitare nuk përdoren, bimët rriten në kushtet e nevojshme për t'i bërë ato të forta dhe të shëndetshme.
 • Përdorimi i reduktuar i kompostos
 • Zvogëloni sipërfaqen e lëndinës dhe përdorni lëndinat me konsum të ulët uji (rritje më e ulët, më pak shkurtime), kosto më të ulët të mirëmbajtjes dhe më pak nevojë për plehra

Kursime të rëndësishme të ujit

Vitet e fundit, dizajni i kopshtit është ndikuar nga stili britanik, me shkurre të ujitura mirë dhe lule të gjalla që mbushin të gjitha hapësirat, ndërsa ato zona të zbrazëta janë të mbuluara me bar. Thatësira konsiderohet një kufizim.

Për fat të mirë, për shkak të mirëkuptimit të njerëzve për thatësirën dhe vitet e thata, burimet ujore po përdoren në mënyrë racionale nëpërmjet sistemeve efikase të ujitjes. Përdorimi i bimëve nga klima mesdhetare na e bën më të lehtë dhe na hap derën për të gjitha llojet e bimësisë që mund të përdorim në kopsht.

Kopshtaria e qëndrueshme, e njohur edhe si xero-gardening (nga greqishtja xero- "thatë") na ofron mjetet për të bërë këtë lloj kopshti. Është një hortikulturë pothuajse e vetë-mjaftueshme që maksimizon të gjitha burimet e disponueshme, formulon udhëzime për kursimin e ujit, burimeve njerëzore dhe materiale dhe, në fund të fundit, minimizon konsumin e produkteve fitosanitare.

Shkurtimisht, përdorimi i bimëve vendase me konsum të ulët uji, së bashku me një projektim të planifikuar dhe sisteme efikase ujitjeje, dhe grumbullimi i ujit të shiut kur është e mundur, ul konsumin e ujit të kopshtit tonë me 70% në krahasim me kopshtet tradicionale.

Reduktimi i detyrave të mirëmbajtjes

Kur shqyrtojmë një kopsht të qëndrueshëm, ne do të hetojmë përzgjedhjet e përshtatshme të bimëve bazuar në klimën, llojin e tokës, drejtimin, kornizën e mbjelljes, preferencat dhe funksionet e klientëve dhe do t'i përdorim të gjitha këto për të imagjinuar se si do të duket kopshti pas disa vitesh. Këto aspekte, të shtuara në konsumin e arsyeshëm dhe minimal të ujit të nevojshëm për bimë të shëndetshme dhe të forta, na ndihmojnë të kryejmë një mirëmbajtje minimale.

 • Nëse korniza e mbjelljes dhe zhvillimi i bimëve nuk merren parasysh, do të shkaktojë punë krasitjeje ose heqjeje të bimëve
 • Nëse ujitim shumë, bimët do të rriten shumë dhe do të na duhet të krasitim. Mund të shkaktojë edhe kërpudha dhe sëmundje, do të duhet të përdorim produkte fitosanitare
 • Duke mos marrë parasysh klimën dhe llojin e tokës, bimët nuk do të zhvillohen normalisht dhe do të fillojnë të kenë probleme plehërimi, ndryshimet e bimëve, sëmundjet etj.
 • Zgjedhja e lëndinave me konsum të ulët uji na ndihmon gjithashtu të reduktojmë mirëmbajtjen, sepse ato janë lëndina me rritje të ngadaltë (më pak krasitje), kërkojnë më pak pleh (nuk do të rriten dhe do të krasiten më pak) dhe nuk do të kenë sëmundje. E gjithë kjo do të thotë më pak mirëmbajtje

Kopshti i qëndrueshëm respekton mjedisin

Lotim automatik dhe abuzimi i tij janë armiqtë më të këqij të kopshtarëve modernë mesdhetarë. Kjo përpjekje për të imituar kopshtet angleze ka bërë që të humbasim shumëllojshmërinë e bimëve, të cilat na japin ngjyrën, formën dhe jetën e kopshtit tonë, dhe që lidhen me klimën dhe tokën. Kopshtet tona janë të gjitha njësoj, kanë humbur identitetin e tyre.

Kur kalojmë një periudhë të thatë dhe lotimi është i ndaluar, të gjitha bimët në kopsht vdesin. Kjo është një shenjë se ne kemi bërë diçka të gabuar dhe duhet t'i drejtohemi një kopshti që respekton mjedisin tonë dhe përshtatet me kushtet mjedisore të zonës.

Idetë e dizajnit

Përparësitë e një kopshti vendas

Pasi të kemi kuptuar thelbin e një kopshti të qëndrueshëm, mund ta dekorojmë kopshtin e përmendur me mobilje dhe drita të përshtatshme. Kur zgjedhim mobiljet e kopshtit tonë, idealja është që ne të zgjedhim mobilje të qëndrueshme, të cilat janë ato që kanë më pak ndikim në natyrë në periudhën afatmesme.

Shmangia e blerjeve është gjithashtu një gjest i zhvillimit të qëndrueshëm, edhe në sistemin tonë të ndriçimit të kopshtit. Të jetë sa më ekologjik, është ideale për të zgjedhur dritat diellore të mundësuara nga energjia diellore. Në disa raste kjo mund të mos jetë e mundur, ose sepse jetojmë në vende me më pak incidencë diellore, ose sepse kemi nevojë për më shumë energji. Mund të përdorim gjithashtu ndriçim LED me efikasitet energjetik.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë për kopshtin e qëndrueshëm dhe karakteristikat e tij.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.