Krasitja e palmës

Wodyetia

Mund ta krasitni pëllëmbët? Po, sigurisht, por duhet të marrim parasysh disa çështje që mund të rrezikojnë seriozisht jetën e bimës.

Kjo është arsyeja pse krasitja duhet të fokusohet në disa aspekte më shumë se të tjerat. Më poshtë ju japim disa këshilla për të ditur se kur duhet të krasitni, dhe si ta bëni atë për të shmangur rreziqet e panevojshme. Në shumë rajone të botës, veçanërisht në Amerikën e Jugut dhe Evropë, palmat duhet të përballen me dëmtues të shumtë: kërpudha e kuqe, Paysandisia archon, kërpudha e zezë,... Nëse zona juaj është prekur nga ndonjë dëmtues, duhet të krasitni pëllëmbën tuaj. pemët sapo temperaturat bien nën 10 gradë, pasi kur temperatura është më e lartë, këto insekte mund të riprodhohen pa probleme. Pjesa tjetër e vitit do të jetë e këshillueshme që të përmbaheni nga krasitja.

Por a është krasitja me të vërtetë e rëndësishme? Ne qofte se eshte. Por duhet ta bësh si duhet. Në habitat, për shkak të forcës së erës ose plakjes së kërcellit që mbështet fletën, ajo mund të bjerë vetë. Në kopshte ky mund të jetë një problem, dhe evitohet duke e prerë. Nëse një teh tre ose katër metra bie vetë ... kjo mund të shkaktojë dëmtime.

Parajubaea torrallyi

Highlyshtë shumë e këshillueshme që të përdorni mjete të përshtatshme, të dezinfektuara më parë, dhe të shmangni, për aq sa është e mundur, përdorimin e këpucëve dhe / ose pajisjeve që mund të shkaktojnë dëmtime në bagazhin. Çdo vrimë, pa marrë parasysh sa e vogël, mund të jetë një hyrje e përsosur për kërpudhat ose insektet. Po aq e rekomanduar është prerë numrin e duhur të fletëve. Besohet se sa më shumë gjethe të priten, aq më shpejt do të rritet palma. Epo, kjo nuk është kështu. Ajo që është arritur është saktësisht e kundërta, pasi bima duhet të shpenzojë dy herë më shumë energji: të heqë më shumë gjethe dhe të rritet.

Më në fund, nëse disa gjethe pengojnë kalimin, mund të shkaktojnë dëme në dikë ose janë të thata, ato do të krasiten në vjeshtë dhe / ose në dimër (sa më ftohtë të jetë në zonën tuaj, aq më shpejt do të duhet të krasitni).

Më shumë informacion - Dekoroni kopshtin tuaj me palma


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.