Bimët e shijshme: kujdesi dhe llojet

Succulents kanë nevojë për pak kujdes

Arboreum Aeonium

Bimët e shijshme janë ato që kur i shohim në një çerdhe, pothuajse nuk mund t'i shmangim të paktën t'i vëzhgojmë ato. Shumë prej nesh, pasi i shikojmë për një kohë, i marrim dhe pastaj i fusim në karrocë. Ata janë të bukur, dhe gjithashtu kujdesi që ata kërkojnë është mjaft i thjeshtë.

Ka disa qindra lloje me origjinë kryesisht nga Afrika dhe Amerika, edhe pse ka disa shumë të njohura që janë nga Evropa, të tilla si Sempervivum, disa bimë që jetojnë në grupe të cilat zakonisht nuk i kalojnë tre centimetra në lartësi, dhe rezistenca e të cilëve ndaj të ftohtit është vërtet mahnitëse, pasi ato janë të afta të rezistojnë deri në -20ºC. A nuk do të donit të dini se çfarë është kujdesi për succulents? Në këtë mënyrë ju gjithmonë do të jeni në gjendje të shijoni gjelbërim të përjetshëm ... dhe çdo varietet tjetër.

Si kujdesen succulents?

L succulents ato janë bimë që kërkojnë pak kujdes. Për këtë arsye, ata shpesh janë të preferuar të atyre që nuk kanë shumë kohë për t'u kujdesur për bimët, ose nuk kanë shumë përvojë dhe duan të fillojnë me disa të lehta.

Tani, dhe këtu do të bëhem pak serioz, është gabim të mendosh se ata mund të jetojnë me shumë pak ujë. Bazuar në përvojën time, ka bimë të tjera shumë më rezistente ndaj thatësirës, ​​si p.sh Yucca, të cilat kanë nevojë vetëm për ujitje të rastit (përderisa ato mbillen në tokë). Por ne nuk do të devijojmë.

Të kesh kaktusë dhe succulents në një oborr ose kopsht mund të jetë një përvojë shumë e bukur, pasi ka edhe shumë specie që prodhojnë lule me një vlerë të lartë zbukuruese. Kështu që, le të shohim se çfarë kujdesi kërkojnë:

Ku të vendosni succulents?

Succulents, që është, kaktusët dhe bimë të shijshme, ata janë shumë kërkues ndaj dritës. Në fakt, kjo është arsyeja kryesore pse rritja e tyre në ambiente të mbyllura nuk rekomandohet. Pra, ku i vendosni ato? Nga ana e jashtme gjithmonë. Në rast se kishte ngrica, atëherë do të ishte e nevojshme të shikoni që t'i keni brenda shtëpisë, ose në një serë; por pjesën tjetër të vitit preferohet që ata të jenë jashtë.

A kanë nevojë për diell apo hije?

Një pyetje tjetër që bëhet më shpesh është nëse kaktusët dhe succulents duhet të vendosen në diell apo në hije. Përgjigja është se Depende. Shumica dërrmuese kanë nevojë për diell të drejtpërdrejtë, por ka të tjerë që preferojnë hijen, siç është Haworthia, Sanseviera, Schlumbergera, Ceropegia, Gasteria ose Sempervivum.

Kur jeni në dyshim, gjithmonë do të jetë më mirë t'i vendosni në hije të ndritshme; domethënë, në një vend ku ka shumë dritë, por jo diell të drejtpërdrejtë. Nëse do të dëshironi të keni disa në ambiente të mbyllura, ju rekomandojmë të zgjidhni disa që preferojnë hijen, siç janë ato të përmendura tashmë. Vendosini ato në një dhomë të ndritshme, larg dritares dhe rrotulloni tenxheren çdo ditë në mënyrë që drita të arrijë të gjitha pjesët e saj në mënyrë të barabartë.

Sa herë ujiten succulents?

Do të varet nga stina e vitit, por në përgjithësi ato duhet të ujiten dy herë në javë në verë, dhe një herë në javë pjesën tjetër të vitit. Sigurisht, duhet të merret parasysh që uji i tepërt shkakton dëme shumë serioze në rrënjët e tij, kështu që është më mirë të lini tokën të thahet midis një lotimi dhe tjetrit, në mënyrë që të mos ketë probleme.

Po kështu, sa herë që prekni ujin, duhet të derdhni ujë në tokë. Dhe gjithashtu ju duhet ta bëni atë derisa të njomet mirë; domethënë, derisa të dalë nga vrimat në tenxhere, ose derisa të duket se është shumë e lagur.

Simptomat e mungesës ose tepricës së ujitjes në kaktusë dhe succulents

Të dy kaktusët dhe bimët me mish kanë një kohë të vështirë kur kanë shumë etje dhe kur, përkundrazi, kanë shumë ujë. Këto janë simptomat që ata do të shfaqin:

 • Mungesa e ujitjes:
  • rënia e gjetheve (në succulents)
  • xhuxhimi i trupit të bimës (në kaktusë)
  • i ngadalshëm ose pa rritje
  • substrat shumë i thatë ose me paaftësi për të thithur ujë
  • rrënjët e thata
  • shfaqja e dëmtuesve (insektet me mjaltë janë të zakonshme, por afidet dhe marimangat merimangë nuk mund të përjashtohen)
 • Ujitja e tepërt:
  • rrjedhat e buta ose të kalbura, të cilat mund të përkulen
  • rënia e gjetheve (në succulents)
  • infeksion fungal (bima mund të ketë myk të bardhë ose gri)
  • rrënjë kafe ose të zeza
  • rritje zero
  • substrate me verdin
  • dhe ndonjëherë ata lulëzojnë për të provuar të prodhojnë fara

Si trajtohet? Mirë, në rast se bima kishte etje, ajo që ne do të bënim është të derdhim shumë ujë mbi të. Nëse është në një tenxhere, do ta vendosim në një legen ose enë me ujë, dhe do ta lëmë atje për rreth 30 minuta derisa të përthithet mirë. Dhe nëse është në tokë, ne do të bëjmë një pemë të grijë rreth tij dhe të derdhim shumë ujë. Nëse ka shenja të murtajës, mund ta trajtojmë me tokë diatomace, për shembull, e cila është një insekticid ekologjik dhe shumë efektiv.

Për më tepër, nëse ajo që i ndodh është se po mbytetNë rast se është në një tenxhere, do ta nxjerrim dhe do ta mbulojmë bukën e tokës me letër kuzhine thithëse. Nëse gjithçka laget shpejt, ne do ta heqim dhe do të vendosim një shtresë të re letre. Pastaj do ta lëmë ashtu për një natë. Të nesërmen, do ta mbjellim në një tenxhere të re me një përzierje torfe të zezë me perlit në pjesë të barabarta, ose me tokë kaktusi. Si një trajtim parandalues ​​ose kurues nëse tashmë ka simptoma, ne mund të aplikojmë një fungicid me shumë qëllime për kërpudhat.

Cila është toka më e mirë për succulents?

Për sucuelntas, toka duhet të jetë pjellore

Këto janë bimë që rriten në toka të lehta, të drenazhuara mirë. Prandaj, ne këshillojmë që ato të mbillen në toka ose nënshtresa që plotësojnë këto karakteristika. Nëse do të zgjidhni t'i keni në tenxhere, duhet të dini që përzierja standarde është torfe e zezë me perlit në pjesë të barabarta (për shitje këtu). Sidoqoftë, ato gjithashtu mund të mbushen me tokë kaktus cilësore (si p.sh esta), ose edhe vetëm me shtuf (për shitje këtu) nëse lagështia është shumë e lartë dhe / ose bie shi rregullisht.

Kur dhe si të transplantoni kaktusë dhe succulents?

Ne pranvere. Mund të bëhet gjatë verës nëse ato janë bimë që po e kanë të vështirë, për shembull, për shkak të lotimit të tepërt ose sepse po rriten në një tokë ose tokë që nuk thith ose filtron shpejt ujin. Por në çdo rast është e rëndësishme që rrënjët të mos manipulohen shumë, dhe që ato të futen sa më shpejt të jetë e mundur në tenxheren e tyre të re ose në vrimën e mbjelljes.

Përdorni gjithmonë dorashka për të mbrojtur duart tona, veçanërisht nëse duhen transplantuar kaktus me gjemba. Nëse janë bimë të mëdhaAdvisshtë e këshillueshme që t'i mbroni me tapë dhe mbi këtë të vendosni karton që do t'i ngjitet bimës me litarë, dhe që dy persona ta lëvizin.

Në rast se janë succulents të voglaNe thjesht do t'i mbajmë me njërën dorë nga baza, dhe me dorën tjetër, shtypni tenxheren pak në mënyrë që toka të shkëputet prej saj. Pastaj, ne mund t'i marrim me bukën e tokës dhe t'i fusim me lehtësi në një tenxhere të re ose në tokë. Sigurisht, ne duhet të sigurohemi që ato të mos jenë as shumë të larta dhe as shumë të ulëta.

Cilat janë dëmtuesit dhe sëmundjet e succulents?

Kaktusët dhe bimët e shijshme mund të jenë viktima të dëmtuesve dhe sëmundjeve, veçanërisht kur ato dobësohen për ndonjë arsye (dehidratimi, stresi për shkak të të ftohtit ose nxehtësisë, mungesa e hapësirës). Prandaj, ne do t'ju tregojmë se cilat janë dëmtuesit dhe sëmundjet që ato mund të kenë:

 • Dëmtuesit. Të gjitha mund të kontrollohen me insekticide ekologjike, siç është toka diatomace (për shitje Nuk u gjet asnjë produkt.) ose vaj neem (për shitje këtu).
 • Sëmundjet: ndryshku, fitofora, myku, alternarioza. Këto trajtohen me fungicide të tilla si Nuk u gjet asnjë produkt..

Si shumohen sukulentët?

Ju mund të merrni bimë të reja nëse i shumëzoni me fara, pinjollë, copa dhe lastarë. Në këtë video ne flasim se si ta bëjmë atë lehtësisht:

Llojet e succulents për fillestar

Për të përfunduar, nëse doni të dini se cilat janë llojet më të lehta të succulents për t'u kujdesur, atëherë ne do t'ju tregojmë zgjedhjen tonë:

Kaktus

Duke u ndalur tek kaktusët, ka shumë që do t'ju japin shumë gëzime, të tilla si:

 • Asteriet astrofitum: është një kaktus rruzullor pa gjemba që mat deri në 10 centimetra në diametër deri në 5 centimetra i lartë, i cili ka lule të verdha të cilat mbijnë në pranverë. Duhet ta vendosni në diell të plotë në mënyrë që të rritet. Reziston deri në -3ºC. Shih skedarin.
 • Echinocactus grusonii: Njihet si sedilja e vjehrrës. Fillon si globulare, por me kalimin e viteve rritet vertikalisht, duke arritur një lartësi deri në 70-80 centimetra në diametër rreth 50 centimetra. Ka gjemba të verdhë ose të bardhë në varësi të varietetit, dhe ka nevojë për diell. Reziston deri në -4ºC. Shih skedarin.
 • Mammillaria elongata: është një kaktus i vogël që është 30 centimetra i lartë, me rrjedha cilindrike dhe me gjemba, me gjemba të kuqërremtë-portokalli, ose të verdhë. Ka lule të vogla 0,5 centimetra që mbijnë në pranverë. Reziston deri në -5ºC. Shih skedarin.
 • Pachycereus pringlei: është një kardon ideal për kopshte të mëdha. Ka një zakon shkurre, me kërcell kolone dhe me gjemba që mund të masin 5-6 metra në lartësi. Ka një ngjashmëri të caktuar me saguaron, por rritet shumë më shpejt dhe i reziston më mirë të ftohtit, deri në -3ºC. Shih skedarin.

Succulents

Nëse flasim për succulents, rekomandimet tona janë si më poshtë:

 • Arboreum Aeonium: Aeonio është një bimë madhështore me kërcell cilindrik dhe gjethe rozete me ngjyrë të gjelbër ose ngjyrë kafe të kuqërremtë në varësi të varietetit që arrijnë një lartësi prej 30-50 centimetra. Lulëzon në pranverë-verë, duke prodhuar lule të verdha. Reziston deri në -5ºC. Shih skedarin.
 • haworthiopsis fasciata (para se të ishte Fasciata Haworthia): është një lëng i vogël i lëngshëm, i cili arrin një lartësi prej 5-7 centimetra, dhe ka gjethe heshtak dhe me mish. Formon grupe prej rreth 30 centimetra, dhe lulëzon në pranverë duke prodhuar lule të bardha. Gjithashtu ka nevojë për hije dhe reziston deri në -2ºC për një kohë të shkurtër. Shih skedarin.
 • sedum palmeri: është një specie e bukur e bimës që mund ta keni në tenxhere të varura. Ka gjethe jeshile me buzë rozë, dhe lule të verdha që shfaqen në pranverë-verë. Reziston deri në -15ºC. Shih skedarin.
 • SemperVivum tectorum: Në fakt të gjitha Sempervivum janë ideale, por S. tectorum është zakonisht më lehtë në çerdhe. Shtë një bimë që formon grupe, dhe ka gjethe rozete jeshile. Lulet e saj janë të verdha, dhe gjëja më e mirë është se reziston deri në -20ºC. Duhet të vihet në gjysmëhije. Shih skedarin.

Çfarë mendoni për succulents?


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Anna Michaela dijo

  Informacioni vlerësohet, dua të mësoj më shumë për succulents ..

  1.    Monica Sanchez dijo

   Faleminderit Ana Micaela. Në blog do të gjeni shumë informacione për succulents