Kuptimi i luleve

foto me lule

Lulet e bukura janë një nga shprehjet më të mëdha të bukurisë. Natyra na ka dhuruar me lule aq të bukura sa shpesh është e vështirë të vendosësh se cila është e preferuara jote. E kuptimi i luleve ndryshojnë sipas llojit të luleve. Ka mijëra kuptime, por ne do të përmbledhim kuptimin e luleve kryesore dhe më të njohura në të gjithë botën.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë se cili është kuptimi i luleve dhe karakteristikat e tyre kryesore.

Kuptimi i luleve

lule rozë

Daisies

Margarita është një simbol i thjeshtë në formën e tij më të pastër. Këto lule autokton në Ishujt Kanarie ato lulëzojnë çdo pranverë, duke na dhuruar peizazhe të bukura plot pafajësi. Ato gjenden lehtësisht në kopshte dhe lëndina. Edhe pse bëjnë pjesë në grupin e luleve natyrale që nuk i kushtojmë shumë rëndësi, margaritat kanë gjuhën e tyre.

Margaritë më të zakonshme kanë petale të bardha dhe qendra të verdha. Ata simbolizojnë bukurinë në një mënyrë të thjeshtë. Në natyrë ka margarita të tjera me ngjyra të ndryshme; të verdhë, të kuqe, rozë, blu dhe madje edhe me ngjyrë.

Livando

Origjina e kësaj lule të bukur vjollce daton në Egjiptin e lashtë, ku është përdorur për qëllime bukurie. Kjo lloj luleje me aromë të dukshme është e përhapur në mbarë botën për shkak të kultivimit të saj të lehtë. Tradicionalisht, ai respektohet shumë dhe përdoret në ceremoni të ndryshme ezoterike.

Një nga legjendat e kësaj lule të vogël blu dhe vjollcë është se si Keltët e lashtë e përdornin atë në ceremonitë e tyre. Kur kërkuan ndihmë për të arritur një qëllim të caktuar, ata shkuan te perëndesha Áine dhe i ofruan një buqetë me livando. Në gjuhën e luleve, livando simbolizon pastërtinë, devotshmërinë dhe paqen. Një grua që merr një buqetë me lule livando si dhuratë do të jetë e dashur pa kushte gjatë gjithë jetës së saj.

Për më tepër, lulet e livandës janë të njohura edhe për vetitë e tyre medicinale dhe kuruese. Sot përdoret ende në shumë fusha, si parfumi, pastrimi, farmakologjia, gastronomia dhe okultizmi.

lulja Lotus

Është një nga lulet më të bukura dhe mban më shumë sekrete dhe kuriozitete të historisë së saj. Origjina e tij aziatike dhe nderimi i vendeve aziatike e bëjnë zambak ujin një nga lulet ekzotike më të njohura. Ajo rritet në ujë, ku nuk ka rrjedhje. Liqenet, kënetat dhe pellgjet me lule zambak uji në sipërfaqe janë kthyer në vende të privilegjuara, të favorizuara nga turistët që kërkojnë pushim dhe meditim.

Lulja e preferuar e perëndive fetare aziatike ka shumë kuptime. Budiste, kineze, madje edhe filozofi si Feng Shui dhe madje edhe tatuazhet i japin kësaj luleje të bukur me petale të mëdha kuptime të ndryshme.

Kuptimi i lulediellit

kuptimi i luleve

Luledielli janë një nga ato lule të bukura dhe kushdo që i shikon do të buzëqeshë. Janë gëzimi i verës dhe e verdha e tyre karakteristike i bën diellin e vërtetë të jetës sonë. Kjo lule është vendas në Meksikë dhe Peru, edhe pse sot Mund ta gjejmë në vendet evropiane si Spanja, Franca, madje edhe Rusia dhe KinaMe Gjëja më e habitshme për luledielli është mënyra se si ata e shikojnë gjithmonë diellin.

Ata ju ndjekin nga lindja në perëndim në rrugën tuaj të përditshme, duke kryer një lëvizje të quajtur luledielli. Gjithashtu, luledielli ka fituar shumë vëmendje në buqetat e nusërisë sezonet e fundit. Me gjithnjë e më shumë dasma, luledielli shfaqen në buqetën e nusërisë dhe gjithashtu në qendër të të ftuarve.

Jasemini

Jasemini bën pjesë në grupin e luleve të bukura që i gjejmë në shumë dekorime kopshtesh dhe të gjithëve u pëlqen aroma e këndshme e tij. Janë lule që ato përfaqësojnë gjithçka që lidhet me dashurinë, dashurinë ose mirësinë.

Është ngjyra e saj e bardhë dhe petalet delikate që përbëjnë këto lule të bukura që simbolizojnë dashurinë dhe dashurinë e thellë dhe në të njëjtën kohë tregojnë thjeshtësi. Janë dhurata ideale për të sapomartuarit, që hapën martesën dhe atdheun e tyre. Jasemini është vendas në Himalajet dhe përfaqëson spiritualitetin dhe shpresën.

Kuptimi i ortensias

Ata janë protagonistët e trendit të nusërisë, qoftë një buqetë nuseje apo një dekorim qendror për të ftuarit. Hortensia, ato lule të bukura do të zgjohen ndjenjat e njerëzve të dashurisë dhe urrejtjes, në varësi të zonës në të cilën jetoni.

Pavarësisht besimit, lulebora është një lule e madhe që mund të rritet pothuajse kudo në planetin tonë. Ata duhet të jetojnë në një klimë të lagësht që nuk është intensive në verë. Sot mund të gjeni shumë ngjyra lulebore, secila me një kuptim të ndryshëm. Dashuria, pastërtia dhe bollëku janë disa nga kuptimet e kësaj luleje të bukur dhe mund ta gjeni në ngjyra të tilla si rozë, blu, e bardhë ose vjollcë.

Gardenitë

kuptimi i luleve më të bukura

Tërheqja e gardianëve është aq e fuqishme saqë ato angazhohen me sukses si lulja e dashurisë. Janë këto lule nga Kina simbolizon pastërtinë dhe ëmbëlsinëKëto dy cilësi janë të lidhura ngushtë me romantizmin që shfaqet në dashurinë në çift.

Në gjuhën e luleve, Gardenia njihet për aftësinë e saj për të tërhequr dhe pastruar energjinë. Kjo i ndihmon ata të shprehen si bartës të harmonisë dhe vullnetit të mirësi dhe dashurinë dhe dashurinë tuaj më të ngushtë.

Tradicionalisht, gardenitë janë lidhur me dashurinë e fshehtë, e cila i kthen këto lule të bukura në deklaratën më të pakushtëzuar të dashurisë për partnerin ose të dashurin tuaj. Gjeni harmoninë dhe dashurinë duke vendosur një gardiani të bardhë në tryezën kryesore të dhomës tuaj të ndenjes.

Kuptimi i zambakëve

Zambakët janë lule të bukura që i përkasin zemrës dhe dashurisë së njerëzve. Ngjyra e tyre karakteristike e bardhë i bën ato unike për pastërtinë dhe pafajësinë që japin. Këto lule mesdhetare rriten në një klimë të ngrohtë me lagështi të lartë. Ata marrin emra të tjerë, si qepë livadhi ose lule engjëlli. Këto lule delikate janë në formë zile, të bardha dhe pa të meta, të rrethuara nga shumë tradita dhe legjenda.

Për shembull, sipas Biblës, zambaku është një simbol i zgjedhjes dhe i providencës. Ato përfaqësojnë virgjërinë e Virgjëreshës Mari, e cila është zbukuruar me këto lule të bukura dhe delikate, duke zmadhuar kështu imazhin e nënës së Zotit. Në kuptimin e luleve, zambakëve Ato konsiderohen si një nga shprehjet më të mëdha të pastërtisë për shkak të ngjyrës së tyre të bardhë. Kjo është arsyeja pse shumë nuse zgjedhin këto lule si buqeta në ditën e tyre të dasmës.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth kuptimit të luleve.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.