Kur mblidhet preshi?

vjelja e preshit

Preshi historikisht ka qenë një shoqërues i shkëlqyer për çdo supë. I jep shije të pabesueshme shumë pjatave dhe shumë receta e përfshijnë atë. Gjithashtu, preshi janë të afërm të hudhrës dhe qepës. Një nga gjërat më të mira të preshit është se ato mund të rriten gjatë gjithë vitit. Pra, nëse duam të kultivojmë presh në kopsht, nuk mund të kemi frikë nga temperaturat e larta apo të ftohtit në dimër. shumë njerëz pyesin kur korren preshi pasi të jenë kultivuar.

Për këtë arsye, ne do t'jua kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar se kur mblidhen preshi, çfarë aspekti duhet të kihet parasysh dhe si mund të ruhen në mënyrë korrekte.

ku mbillet preshi

kur mblidhen preshi

Preshi ka nevojë për rrezet e diellit.  Ato janë një bimë e qëndrueshme që rritet mirë në shumicën e klimave. Është shumë rezistent, ndaj do t'i mbijetojë dimrit pa problem. Mund të fillojmë mbjelljen në fillim të pranverës ose korrik-shtator. Në çdo rast, si me çdo bimë, temperaturat më të ngrohta dhe më të këndshme (midis 18º dhe 25ºC) lejojnë që preshi të rritet më fuqishëm. Nëse vera është e nxehtë dhe nuk bie shumë shi, sigurohuni që të ujisni më shumë preshin.

Kërkesat për kultivim

kur preshi mblidhet pas mbjelljes

Preshi është një kulturë që vështirë se ka nevojë për lagështi. Nuk i pëlqejnë tokat e rënda, të dendura dhe të forta. Prandaj, përpara se të përdorni shatin elektrik ose të gërmoni me dorë, nëse toka është shumë e fortë, duhet të bëhet lotim i lehtë për të liruar tokën. Është gjithashtu e dobishme për të hequr gurët që mund të jenë të pranishëm.

Preshi nuk i pëlqen plehu dhe kompostos. Pra, nëse përdorim lëndë organike, do të sigurohemi që ajo të prishet mirë. Mund të jetë mjaft e dobishme të përdorni një gur në të cilin janë rritur më parë disa gjëra të tilla si marule ose marule qengjit.

Kontributi i azotit që mund të japim do të përfitojë shumë nga preshi. Kështu që ne mund t'u japim çaj comfrey, kompost ose pleh organik.

Opsioni ideal është ujitja me pika. Përveç verës, nuk duhet të shqetësohemi shumë për ujitjen e këtyre bimëve. Në verë duhet t'i kushtojmë vëmendje që të marrin ujë të mjaftueshëm dhe ta mbajnë tokën me lagështi gjatë gjithë kohës. Nyjet kanë nevojë për ujë shumicën e kohës, dhe nëse nuk kanë, ato vuajnë.

Si mbillen?

Kultivimi i preshit, ose sepse kemi një kopsht të vogël urban ose sepse kemi tokë interesante për të rritur presh, ky është një opsion që na intereson sepse nuk janë shumë të vështira për t'u rritur dhe korrur.

Farat e preshit, si farat e qepës, janë shumë të brishta. Ne rekomandojmë blerjen e fidanëve të rritur tashmë, është shumë më e lehtë. Me një shabllon mbjelljeje dhe pak plehrash, mënyra për të korrur preshin do të jetë më e lehtë.

Megjithatë, nëse keni fara, filloni me mbjelljen e preshit në gusht dhe shtator. I groposim farat në një thellësi rreth 10 cm, ujitim lehtë dhe bëjmë kompost të dekompozuar mirë. Ne duhet të kontrollojmë vazhdimisht lagështinë përreth bimëve të preshit. Ose kur janë duke filluar ose kur janë rritur pak.

Kur rritim fara ose transplantim, mes bimëve do të lëmë një distancë rreth 10-15cm. Mulçi me kashtë ose ndonjë përbërje tjetër organike që mbulon tokën dhe ruan lagështinë është e shkëlqyer për ta. Shtroni në tokë një shtresë kashte, e cila është më e përshtatshme për rritjen e preshit.

Gjëja e parë dhe më e rëndësishme që duhet t'i kushtojmë vëmendje në plantacionet tona është barërat e këqija, e cila shpesh paraqet konkurrencë të fortë për të korrat tona, së bashku me monitorimin e dëmtuesve ose sëmundjeve të mundshme.

Kur mblidhet preshi?

ruajtja e preshit

Preshi mund të korret kur rritet midis 15 dhe 20 cm. Idealja është ta bëjmë atë kur ata janë në maksimum, edhe pse është në rregull nëse marrim disa para për të ngrënë dhe provuar. Mblidhen pas 5 ose 6 muajsh nga mbjellja. Do të bëhet kur ato të jenë mjaft të mëdha dhe në mënyrë të tillë që ne të lëmojmë të korrat.

Këshilla bazë për ruajtjen e preshit gjatë gjithë sezonit: Menjëherë pas gërmimit, vendosni preshin në një dhomë të ajrosur mirë që të thahen. Hiqni gjethet e dëmtuara, të thata dhe të zverdhura. Hiqni bimët e thyera, të kalbura dhe të dëmtuara. Nëse shfaqen shenja të sëmundjes gjatë tharjes, mostrat e tilla duhet të hiqen menjëherë në mënyrë që të mos infektohen pjesa tjetër. Kur janë të papërpunuara, ato duhet të ruhen vetëm drejt, pasi të jenë prerë më parë nga të dyja anët. Rrjedhat hiqen me 2/3, dhe rrënjët përgjysmë.

Kushtet optimale Depo për preshin: frigorifer, bodrum ose bodrum, ballkon, depo. Temperatura dhe lagështia duhet të jenë konstante (+0…+4°C, 40–50%) dhe dhoma duhet të jetë e ajrosur mirë dhe e thatë.

Çfarë dëmtuesish dhe sëmundjesh gjejmë?

Armiku juaj më i keq është buza e preshit. Është vdekjeprurëse sepse i lëshon vezët në gjethe presh dhe në tokë. Ne do të jemi në gjendje të shohim se si gjethet marrin një nuancë të verdhë derisa të kalbet përfundimisht.

Karotat ose selino të mbjella pranë preshit bëjnë një punë të mirë për të larguar fluturat që bëjnë vezë. Gjithashtu, preshi largon mizat e karotës. Nëse keni ndërmend të rritni presh ose karota, mbani mend se ato shkojnë mirë dhe është mirë t'i rritni në të njëjtën kohë. Pra, ata janë një shoqatë shumë e dobishme.

Siç kemi thënë tashmë, karotat dhe selino janë shoqërues të shkëlqyer. Por është gjithashtu i shkëlqyeshëm me domate dhe luleshtrydhe. Nuk rekomandojmë ta hani me qepë, pasi dëmtuesit që e sulmojnë do të sulmojnë edhe preshin.

Ne nuk rekomandojmë mbjelljen pranë fasuleve, maruleve, rrepkave, panxharit dhe bizeleve.

Pronat e preshit

Ashtu si hudhra, edhe preshi ka veti të shkëlqyera ushqyese. Preshi është një bimë e shëndetshme që duhet ta kemi gjithmonë në kuzhinë.

Mund të veçojmë karakteristikat e mëposhtme:

  • Balsamimi dhe tretja.
  • Zbutës, laksativ dhe tonik.
  • Përveç kësaj, është i pasur me vitamina A, B, C dhe PP.
  • Përmban squfur, brom, kalcium, zink, natrium, fosfor, magnez, hekur, bakër dhe klor (siç mund ta shihni, shumë minerale).

Nuk ka dyshim se këto bimë janë të mira për shëndetin tonë. Sidomos nëse mund t'i rritim vetë dhe e dimë se nuk janë spërkatur me ndonjë kimikat.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë se kur mblidhen preshi dhe cilat janë karakteristikat dhe kultivimi i tyre.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.