Lactarius torminosus (llambadar i rremë)

Pamja e Lactarius torminosus

Sot do të flasim për një specie të kërpudhave që nuk konsiderohet e ngrënshme. Bëhet fjalë për Lactarius torminosus. Njihet gjithashtu me emrin e zakonshëm të níscalo false dhe është një specie e kërpudhave të klasës Basidiomycetes dhe të familjes Russulaceae. Meqenëse ka një shije pikante dhe mjaft të pakëndshme, nuk konsiderohet një lloj kërpudhe e ngrënshme. Sidoqoftë, në këtë artikull ne do t'ju japim të gjithë çelësat e nevojshëm për të qenë në gjendje të njohni këtë specie dhe të mos e ngatërroni atë me të tjerët.

Nëse doni të dini më shumë për të lactarius torminosus, ky është postimi juaj.

tipare kryesore

Kapelë e rremë e chanterelle

Po flasim për një lloj kërpudhe që ka një kapelë që mund të kalojë 10 centimetra në diametër kur është në rritjen maksimale. Forma e tij është tërësisht konvekse gjatë pjesës më të madhe të zhvillimit të saj. Kjo pjesë konveks bëhet më e rëndësishme ndërsa kërpudha zhvillohet dhe arrin fazën e pjekurisë. Kjo është kur fillon të sheshohet ose gyp pak.

Ka një kutikulë me një ngjyrë të kuqërremtë dhe orë vija koncentrike në të cilat ngjyra e kuqe alternohet me linjat e një ngjyre më kremoze. Këto rreshta janë një tregues për të qenë në gjendje të dallojmë këtë kërpudhë nga një tjetër. Kutikula është e mbuluar nga një qime e fortë që i jep asaj një pamje të ngjashme me leshin. Ndërsa plakeni, rreshtimi ka të ngjarë të prishet. Alsoshtë gjithashtu një tregues tjetër se sa e vjetër mund të jetë kërpudha.

Diferenca e kapelës është e lakuar kur ekzemplari është më i ri. Ndërsa rritet, bëhet më e butë dhe rreshtimi i ngjashëm me leshin është më i dukshëm në kufij sesa në pjesën tjetër të kapelës. Sa i përket blades, ato janë të ngushta me njëra-tjetrën dhe mjaft të ngushta. Ata kanë një ngjyrë krem ​​që alternative me të kuqe. Në disa raste, kemi reflektime rozë kur kërpudhat janë më të reja.

Këmba juaj ka një proporcion të madh me madhësinë e kapelës. Zakonisht është me madhësi qendrore dhe cilindrike edhe pse zbutet në bazë në disa ekzemplarë. Kur janë të rinj, këmba është plotësisht e mbushur me mish dhe, ndërsa zhvillohen, bëhen të zbrazëta. Colorshtë me ngjyrë mjaft të lehtë, duke u kthyer në të bardhë kur kërpudha është e re. Me kalimin e kohës ajo adopton më shumë tone rozë dhe paraqet skrobikët rozë. Jo të gjitha kopjet i paraqesin ato.

Së fundmi, ai ka një mish të bardhë të qëndrueshëm dhe mjaft të trashë. Mishi mund të marrë tone rozë në disa raste. Ne mund të shohim se si një lloj latex i bardhë del që është i pandryshueshëm në ajër dhe përhapet nëpër çarçafë. Kjo do të thotë që nëse vendosim kërpudhat në një shami, ajo e verdhë. Ky lateks që del, është i mprehtë dhe ka një erë të frutave që nuk është e pakëndshme, por ka shije të pakëndshme.

Habitati dhe zona e shpërndarjes

Lactarius torminosus

El Lactarius torminosus është një kërpudhat që mund ta gjejmë vetëm formimin e mikorizave në zona afër pemëve të thupërve. Nëse ato rriten në zonat malore, ata do të jenë më afër thupërve. Mund t'i gjejmë gjithashtu në disa pyje të përziera të formuara nga lisi, ahu dhe thupra. Në këto raste ata formojnë qarqe ose rreshta të ekzemplarëve të shumtë. Kjo gjithashtu varet nga lagështia dhe reshjet e shiut që keni pasur kohët e fundit. Nëse pylli, qoftë i dendur apo jo, ruan një shkallë të caktuar të lartë lagështie, ekzemplarët e Lactarius torminosus ata do të jenë në gjendje të zhvillohen dhe me një sasi më të madhe.

Nuk është një specie që duhej të kishte një habitat ekskluziv por mund të dalë gjatë gjithë vjeshtës për sa kohë që ruhen kushte të caktuara mjedisore. Shtë vërejtur se kjo specie e Lactarius mund të shkaktojë çrregullime mjaft serioze gastrointestinale nëse konsumohet.

Konfuzionet e mundshme të Lactarius torminosus

Karakteristikat e Lactarius torminosus

Meqenëse po flasim për një specie të kërpudhave të pangrënshme, është e rëndësishme të dini se si ta njihni atë me sy të lirë dhe të jeni në gjendje ta dalloni atë nga speciet e tjera të së njëjtës gjini. Meqenëse nuk ka një habitat fiks, ne mund ta gjejmë në mjaft zona për sa kohë që ruhen kushtet mjedisore të përmendura më sipër.

Ne duhet të dimë se si të dallojmë ngjyrën e kuqërremtë të kutikulës së saj dhe strukturën e leshtë që është e vendosur në mënyrë koncentrike. Lateksi i bardhë i pandryshueshëm në erë është ai që duhet të na ndihmojë të dallojmë këtë specie nga të tjerat. Mund të ngatërrohet lehtësisht nga Lactarius pubescens pasi rritet gjithashtu ekskluzivisht në zona, thupra. Megjithatë, Nuk është një lloj i kërpudhave të zonuara, as nuk ka një kutikulë të kuqërremtë. Kutikula e kësaj specie është më e lehtë për një ngjyrë të bardhë dhe krem ​​dhe konsiderohet gjithashtu një specie e kërpudhave të pangrënshme.

Gjithashtu ngatërrohet lehtësisht me chanterelles. Kjo sepse këtu ata gjithashtu gjenerojnë latex të caktuar por me ngjyra të tjera. Për këtë arsye, ajo merr emrin e zakonshëm të llambadarit të rremë. Chanterelles zakonisht kanë latex portokalli dhe kurrë të bardhë.

Toksiciteti dhe efektet e Lactarius torminosus

Duhet të kemi parasysh që nëse e konsumojmë këtë ekzemplar do të kemi efekte anësore negative në trupin tonë. Pas gëlltitjes, zakonisht prodhon simptoma tipike si p.sh. janë çrregullime gastrointestinale si të përziera dhe të vjella. Nuk është një specie e vdekshme. Ne gjithashtu mund ta dallojmë atë nga aroma e tij pikante, kur konsumohet e papërpunuar. Janë pikante që nëse konsumohen të papërpunuara mund të krijojnë flluska në gjuhë.

Toksiciteti i këtij lloji të kërpudhave është i kufizuar në shkaktimin e këtyre çrregullimeve gastrointestinale dhe irrituese për aparatin tretës. Nëse gëlltitet, ata janë të aftë të shkaktojnë një sindromë gastroenterokolitike të vetë-kufizuar. Simptomat që përjetohen pas konsumimit të këtij lloji të kërpudhave janë të përziera, të vjella, diarre të rëndë dhe dhimbje barku. Shfaqen këto simptoma në 15 minutat e para deri në 3 orë pas gëlltitjes.

Siç mund ta shohim, këto çrregullime mund të çojnë në dehidrim, spazma muskulore dhe kolaps të qarkullimit të gjakut. Edhe me të gjitha këto efekte, nuk është normale që ato të jenë shumë të rrezikshme. Ky gastroenterit zakonisht mund të zgjidhet pa ndonjë trajtim ose në vetëm disa ditë.

Unë shpresoj se me këtë informacion ju mund të dini më shumë rreth Lactarius torminosus.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Ruben dijo

    Këtë larmi e gjeta nën thuprat e mia në kopsht, në Mendoza, Argjentinë, vjeshta jonë plotësisht këtu.