Si të keni bimë perfekte me guano bat?

Lakuriq guano

Imazh - Notesdehumo.com

Shumë kohë para se plehrat sintetikë të fillonin të shiteshin në një mënyrë masive në çerdhe dhe qendra kopshtesh, fermerët dhe kopshtarët kujdeseshin për bimët e tyre vetëm dhe ekskluzivisht me produkte natyrore. Dhe nuk duhet të ketë asgjë të keqe për ta, veçanërisht kur ata përdorën lakuriq guano.

Me të, të gjitha të korrat kishin gjithçka që u duhej, dhe natyrisht, ato kishin rritje dhe zhvillim të lakmueshëm. Për fat të mirë, duket se pak nga pak do të kthehemi në përdorimin e gjërave natyrore, dhe ky pleh po zë përsëri hapësirën e tij në raft. Por, Çfarë e bën atë kaq efektive?

Çfarë është guano?

Shkop i rritur

Lakuriqët e natës janë gjitarë që jetojnë në shpella, në çatitë e shtëpive të vjetra dhe në vendet ku mund të strehohen nga dielli dhe moti i keq. Ndërsa ditët kalojnë sasi masive të jashtëqitjeve përfundojnë duke u grumbulluar në pjesën e poshtme të shtëpive të tyre. Kjo përbërje në feçe quhet guano, e cila është një pleh i fuqishëm për bimët.

Lëndët ushqyese që përmban ndryshojnë në varësi të asaj që kafsha ka gllabëruar dhe moshës së gypave. Mbeturinat më të vjetra nga kafshët që kanë ngrënë veçanërisht insektet kanë një përmbajtje të lartë azoti, ndërsa ata që vijnë nga ata që kanë ngrënë fruta mbi të gjitha përmbajnë më shumë fosfor. Por ato nuk përmbajnë vetëm këto dy lëndë ushqyese thelbësore.

Bat guano është gjithashtu i përbërë nga kalium, aminoacide, mikroelemente, dhe gjithashtu kërpudha, baktere dhe aktinomiceta që kanë efekte shumë të dobishme në tokë dhe në sistemin rrënjor të bimëve, duke i mbajtur të mbrojtur nga ato mikroorganizma që shkaktojnë sëmundje. Dhe nëse kjo ju duket pak, duhet ta dini se stabilizon pH e tokës dhe substrateve dhe përmirëson mbajtjen e ujit.

Si përdoret?

Plehu guano pluhur

Sot është e lehtë ta gjesh për shitje, qoftë në formë pluhuri apo lëngu. E para është ideale për aplikim direkt në tokë, ndërsa e dyta është ideale për tenxhere. Për shkak se është shumë e pasur me lëndë ushqyese, ju thjesht duhet të shtoni një sasi shumë të vogël në të njëjtën kohë. Si zakonisht, dy ose tre lugë gjelle janë të mjaftueshme për një enë shtatë litërshe, por kjo sasi mund të jetë më e lartë nëse ato janë bimë të mëdha që janë në kopsht.

Gjithmonë duhet të lexoni etiketën në enë dhe të ndiqni udhëzimet e saj Epo, edhe nëse është një produkt natyral, nëse kalojmë dozën, mund të lindin probleme.

A keni dëgjuar për bat guano?


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Luis dijo

  Më duket interesante kompostimi i lakuriqve të natës në xhunglën Peru, dhe jam duke studjuar këtë produkt të mrekullueshëm në shkollat ​​rurale ku unë jetoj.

 2.   Jordi Gomez dijo

  Kujdes nga guano bat, ai mbart një virus të rrezikshëm për njeriun. Ju duhet ta trajtoni atë. Pershendetje

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Jordi.
   A dini ndonjë studim që e konfirmon atë?
   Një përshëndetje.