Lista e pemëve të vogla për kopsht

lagerstroemia

Miremengjes! Çfarë mënyrë më të mirë për të filluar këtë të martë të nxehtë sesa me një listë të pemë të vogla per kopsht? Epo, për kopsht ... ose për vazo, pasi që të gjithë mbështesin krasitjen në mënyrë të arsyeshme, që do të thotë që, nëse nuk keni tokë, mund t'i dekoroni oborrin ose tarracën tuaj.

A doni të dini se çfarë janë ata? Kontrolloni.

Pema e dashurisë

Unë e dua pema e dashurisë. Lulet e saj të bukura shfaqen në pranverë dhe farat e saj janë gati të mbillen në fund të verës. Me një lartësi rreth pesë metra, ajo ka gjethe gjethe. Resistantshtë rezistent ndaj ngricave të buta dhe është një nga më të përshtatshmet për klimat e nxehta dhe të thata.

Pema e Jupiterit

El Pema e Jupiterit Ka lule shumë dekorative, rozë, të kuqe ose të bardhë në varësi të larmisë dhe gjethe gjethe. Ka një rritje mjaft të ngadaltë, duke qenë në gjendje të arrijë 3-4 metra. Ajo do të rritet pa vështirësi në fusha me një pH të ulët, midis 4 dhe 6. Por… nëse nuk keni një kopsht ose nëse keni tokë argjile, mund ta keni në një tenxhere.

Panje japoneze

Kush nuk është dashuruar kurrë me të panje japoneze? Këto pemë qumeshtit të bukura, të përdorura gjerësisht si bonsai, janë të përshtatshme për kopshte të vegjël, veçanërisht varietetet 'Atropurpureum', 'Butterfly', ose 'Dream Dream', të cilat gjithashtu ndodhin të jenë më të lehtat për tu marrë. Këto pemë nuk i kalojnë 4 metra lartësi. Përveç kësaj, ato kanë një rritje të kontrollueshme, përmes krasitjes, por edhe duke shmangur përdorimin e plehrave me veprim të shpejtë (të tilla si guano, ose plehra kimikë që i gjejmë në çerdhe). Gjithë sa u duhet është një ujë dhe substrat acid për ujitje, me një pH midis 4 dhe 6, dhe një klimë të butë.

albizia

La albizia Oneshtë një nga fidanët më interesantë gjetherënës ose gjysëm këmbëngulës që gjejmë në kopshte kohët e fundit. Me një lartësi prej rreth 5 metra maksimumi, ai ka një trung të hollë dhe gjethe shumë zbukuruese, të cilat mund të jenë të gjelbërta ose me ngjyrë çokollate, në varësi të varietetit. Ai gjithashtu mbështet ngricat e dritës, dhe është një adhurues i diellit.

Këmba e lopës

La Këmba e lopës Isshtë një pemë gjetherënëse, lulet e së cilës janë, siç mund ta shihni në imazh, ideale për t'i dhënë një ngjyrë shumë të mrekullueshme kopshtit. Ka një lartësi rreth 5 metra, një trung të hollë dhe, sikur të mos mjaftonte, rritja e tij është e shpejtë. Çfarë mund të dëshironi më shumë? Oh, dhe nga rruga, ajo i reziston ngricave të dobëta.

Lilo

El lilo Ka disa lule që tërheqin shumë vëmendje. Megjithëse konsiderohet më shumë si një shkurre e madhe sesa një pemë, për shkak të bukurisë së saj ne u detyruam ta përfshijmë atë në listë. Isshtë i përshtatshëm për klimat mesdhetare, pasi që mbështet thatësirë, tokë argjile ... mirë, është e përkryer për kopshtin tuaj.

Me cilin prej tyre do të qëndronit?


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.