Llojet e ndryshme të gjetheve të pemëve

Gjethet e pemëve ndryshojnë në formë dhe madhësi

Pemët dallohen, jo vetëm nga madhësia e tyre ose nga ngjyrat dhe / ose çarjet e lëvores së trungut të tyre, por gjithashtu dhe mbi të gjitha nga hoxhallarët. Këto janë një nga pjesët më të rëndësishme të bimës, sepse falë tyre ata mund të marrin frymë, të kryejnë fotosintezë dhe, për këtë arsye, të rriten. Në të njëjtën kohë ato na sigurojnë diçka që është jetësore për ne: oksigjenin.

Ne nuk ndalemi të mendojmë për këtë, sepse e marrim si të mirëqenë që gjithmonë do të kemi atë gaz që është thelbësor për jetën, por realiteti është që ndërsa rritet popullsia, rritet edhe kërkesa për dru. Kështu, njerëzit po shkatërrojnë të gjitha pyjet në botë. Por, megjithëse për këtë mund të flitet gjatë, në këtë artikull do të përqendrohemi tek e ndryshme llojet e gjetheve të pemëve dhe në kuriozitetet e tjera të këtyre bimëve të pabesueshme.

Shumëllojshmëri e formave të gjetheve të pemëve

Morfologjia e gjetheve

Në këtë imazh mund të shihni numrin e formave që gjethet mund të marrin. Ka mjaft, apo jo? Kjo është për shkak se secila pemë ka mekanizmin e vet të adaptimit. Kjo do të thotë që çdo specie ka strategjinë e vet për të qenë në gjendje, jo vetëm të mbijetojë, por edhe të përshtatet me kushtet e vendit të saj të origjinës; kushte që po ndryshojnë pak nga pak - ne po flasim për mijëra dhe madje miliona vjet - dhe gradualisht.

Dhe a është se bimët, dhe posaçërisht pemët, duhet të përballen me një numër të madh armiqsh pasi ato janë farëra. Kërpudhat, insektet, viruset, bakteret, kafshët barngrënëse… dhe uji. Po, uji gjithashtu mund të ndikojë në to, pasi që nëse mbahet në fletë për një kohë të gjatë, ajo bëhet e thatë, pasi ka bllokuar poret. Throughshtë përmes atyre poreve ku ata marrin frymë, por natyrisht, nëse gjethet nuk e kullojnë ujin mirë, ato mund të kalojnë vërtet keq.

Kur shohim një pemë, gjëja e parë që shikojmë është madhësia e saj, por ndërsa afrohemi, përqendrohemi në detaje: lëvorja e trungut, rregullimi i degëve, lulet nëse aktualisht i ka ato dhe në çarçafë. Në varësi të morfologjisë së saj, ne mund të dimë se çfarë specie ose gjinie mund të jetë.

Si të dalloni llojet e gjetheve të pemëve

Ka shumë lloje të gjetheve të pemëve

Për të njohur llojet e ndryshme të gjetheve që ekzistojnë, duhet të dimë se si të bëjmë dallimin midis pjesëve të gjetheve që pothuajse të gjitha kanë të përbashkët. Çdo pemë ka gjurmët e veta të gishtit për të thënë dhe përfaqësohet nga gjethet e saj. Të gjithë ata kanë një karakteristikë unike dhe, për këtë arsye, është e nevojshme të njihen pjesët që përbëjnë gjethet e pemëve në mënyrë që të kuptohet i gjithë klasifikimi i tyre.

Le të shohim cilat janë pjesët e ndryshme të gjetheve të pemës:

 • Bisht i gjethes: i referohet bazës që bashkon degën me kërcellin e bimës ose bazën e gjethes. Shtë një strukturë më e hollë dhe më cilindrike që mund të jetë e vogël. Në disa raste disa bimë nuk e kanë bishtin e gjetheve.
 • Kushtet: ato janë pjesë të bimës që formohen në secilën anë të bazës gjethe. Ato gjenerohen në të gjitha bimët që kanë një sistem transporti të lëngjeve të njohur si bimë vaskulare. Stipules mund të ndryshojnë në formë dhe madhësi. Zakonisht ka një në secilën fletë dhe funksioni kryesor është mbrojtja e primordiumit të gjethes. Kur shpresojmë se tashmë është rritur, ajo tenton të zhduket.
 • Limbo: Njihet gjithashtu me emrin e fletës dhe është pjesa e sheshtë e fletës. Fytyra e sipërme quhet tufë dhe normalisht është me një ngjyrë të errët dhe fytyra e poshtme është pjesa e poshtme që bëhet më e çelët. Ekzistojnë disa klasifikime në varësi të tehut dhe buzës që ato kanë: të lëmuara ose të plota, të lobuara, të dhëmbëzuara, të ndara, të ndara ose të dhëmbëzuara. më shumë informacion.
 • Maja: maja e gjethes është fundi i sipërm. Shtë e kundërta e bazës. Nuk është gjithmonë i përcaktuar mirë pasi varet nga forma e gjethes dhe speciet e pemës.
 • Brinjë: a gjenden të gjitha nervat në gjethe. Throughshtë përmes këtij rrjeti vaskular që lëngu qarkullon dhe komunikon me pjesën tjetër të bimës.
 • Sytha sqetullore: është pika e kohezionit që ekziston midis gjethes dhe kërcellit. Specialshtë e specializuar në krijimin e sythave që mund të riprodhohen ose të qëndrojnë në gjumë. Shtë një nga aspektet më të rëndësishme për riprodhimin e bimëve.

Klasifikimi i gjetheve të pemëve

Gjethet kryejnë fotosintezën

Ne do të shohim se cilat janë aspektet e ndryshme sipas të cilave klasifikohen gjethet e pemëve. E para nga të gjitha është ta njohësh atë format e gjetheve përcaktohen nga ambienti në të cilin gjenden. Kjo sepse në procesin e gjatë të adaptimit, çdo formë gjetheje mund të lejojë një shkallë të zhvillimit ose një tjetër. Le të shohim cilat janë klasifikimet kryesore të formave të gjetheve të pemëve:

Klasifikimi i gjetheve të pemëve sipas formës

 • E thjeshtë: janë ato në të cilat një teh i vetëm lind në secilin bisht i gjethes. Kjo është, një fletë lind në çdo bisht i gjethes.
 • I përbërë: janë ato në të cilat formohen disa gjethe të artikuluara të quajtura fletëpalosje nga bisht i gjethes.

Klasifikimi i gjetheve të pemëve nga brinja

 • Uninervia: janë ata që kanë një nerv të vetëm qendror. Më të zakonshmet gjenden në pemë të tilla si pisha. Gjethet e pishave janë shumë të holla të quajtura acikulare dhe është rezultat i procesit të adaptimit të haloreve në periudha të zgjatura të thatësirës.
 • plurinervous: Ndryshe nga ai i mëparshmi, ai ka një degëzim të nervave. Këto bimë u janë përshtatur kushteve me lagështirë më të lartë dhe, për këtë arsye, ato shpërndajnë më mirë lëngun.

Siç mund ta shihni, ekzistojnë forma të ndryshme të gjetheve të pemëve sipas secilës specie. Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth formave të gjetheve të pemëve.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.