Murtaja e mizës së bardhë

Miza e bardhë

Me siguri ju keni parë personalisht ose keni dëgjuar për të miza e bardhë nëse keni të korra. Shtë një nga dëmtuesit më të zakonshëm në botën bujqësore dhe në kopshte. Sulmon si bimët zbukuruese ashtu edhe perimet. Prandaj, bëhet një kërcënim i shpeshtë për të gjithë ata që duan të mbajnë të korrat e tyre në gjendje të mirë. Disa nga plantacionet që preken më shumë janë domate, kungull i njomë, piper, pjepër dhe shalqi.

Ne do të analizojmë në thellësi këtë dëmtues të bezdisshëm për t'ju treguar se si duhet t'i identifikoni, parandaloni dhe hiqni qafe ato në rast se të mbjellat janë infektuar. A doni të dini gjithçka në lidhje me këtë dëmtues?

Si zbulohet miza e bardhë?

Gjethe e infektuar nga mizat e bardha

Ky insekt njihet me emrin shkencor Trialeurodes vaporariorum. Mund të lulëzojë në të dy klimat e buta dhe të lagështa. Prandaj, koha e vitit kur ka më shumë nga këto insekte është në pranverë dhe verë. Ata kanë përmasa të vogla (midis 1 dhe 3 milimetra) dhe në mesin e familjes së tyre ne mund të dallojmë specie të ndryshme.

Isshtë një murtajë që është shfaqur në një mënyrë të komplikuar. E tillë është invaziviteti i saj sa bëhet shumë e vështirë për tu kontrolluar. Cikli i tij jetësor është rreth 10-30 ditë. Vetëm në këtë periudhë kohore është në gjendje të riprodhojë veten në mënyrë të përsëritur, duke arritur 80 deri 300 vezë në të njëjtën kohë. Kjo e bën atë një organizëm shumëzues shumë të shpejtë.

Aftësia për të sulmuar të korrat

Identifikoni mizën e bardhë

Fluturimi i bardhë ka aftësinë të sulmojë bimët përmes grykë thithëse që kanë. Ushqehet me lëngun e gjetheve derisa të thahen. Prania e saj mund të zbulohet duke vëzhguar pjesën e poshtme të fletës. Ata vendosen aty pikërisht sepse është zona me më shumë poret në bimë dhe ata kanë qasje më të mirë në lëng. Ato mund të gjenden edhe në kërcell.

Dëmi që mund të shkaktojë është shumë serioz. Duke u ushqyer me lëng, ajo lë bimët të dobësuara dhe shkakton një ndalesë në zhvillimin e saj dhe një humbje e frutave.

Disa nga simptomat që mund të shihen në kulturën e prekur të mizës së bardhë është shfaqja e njollave më të lehta se ngjyra jeshile normale. Gjithashtu vërehen gjethe të thata dhe të verdha dhe shfaqet melasë. Nëse bima është e infektuar me këtë dëmtues, ajo mund të jetë origjina e infeksioneve dhe sëmundjeve të tjera, të tilla si kloroza ose guximi.

Si të parandaloni mizën e bardhë

Vezët e mizës së bardhë

Kurdoherë që diskutohen sëmundjet dhe dëmtuesit, më e mira është parandalimi. Parandalimi i përhapjes së mizës së bardhë në çdo kulturë na lejon të mos merremi me pasojat. Nëse dëmtuesi lind në kulturat serrë, ai është më i rrezikshëm për shkak të nivelit të lartë të infektimit.

Disa nga masat që mund të ndihmojnë në kontrollimin e tij janë:

 • Lëreni grabitqarët natyrorë (mollëkuqet) veprojnë për të sulmuar mizën e bardhë.
 • Nëse i ujitim të mbjellat në mënyrë të vazhdueshme dhe adekuate, do të parandalojmë përhapjen e tyre.
 • Shtë e rëndësishme t'i përmbahemi orareve të mbjelljeve që janë përcaktuar.
 • Zhvilloni rotacionin e të korrave gjatë gjithë vitit.
 • Eliminoni barërat e këqija dhe barërat e këqija që shfaqen rreth të korrave.
 • Kontrolloni pamjen e milingonave. Milingonat mbrojnë mizën e bardhë nga armiqtë e saj natyrorë.

Nga ana tjetër, nëse flutura e bardhë tashmë është shfaqur në të korrat tuaja, do t'ju duhet të përdorni produkte të specializuara. Ka pesticide të ndryshme që veprojnë në sistemin nervor qendror të ushqimit dhe bllokojnë receptorët e aceilkolinës. Në këtë mënyrë ndërpritet transmetimi i impulsit nervor dhe insekti paralizohet dhe vdes.

Ka insekticide të tjera që përdoren në hortikulturë dhe për kulturat kopshtare serë. Komponenti i tij kryesor është Maltodextrin. Funksionon duke mbytur insektet dhe marimangat, duke i mbuluar ato me spirale të frymëmarrjes dhe duke shkaktuar vdekjen e tyre. Gjithashtu mund të shkaktojë vdekjen dhe ngjitjen e dëmtuesve në sipërfaqen e bimës. Parandalon lëvizshmërinë e insekteve me krahë. Kështu ne shmangim kolonizimin e pjesëve të tjera të të korrave.

Disa ilaçe shtëpiake

Gjethet e dëmtuara

Në kopshtarinë ekologjike ekzistojnë disa mjete shëruese që mund t'i bëjmë në shtëpi, dhe që do të na ndihmojnë të rimarrim shëndetin e tenxhereve ose kopshtit tonë, siç janë:

 • Hudhra: Thërrmoni rreth tre thelpinj hudhër dhe shtoni ato në një litër ujë për të pluhurosur të gjitha pjesët e bimës së prekur.
 •  Borziloku: Kjo bimë e çmuar largon mizat e bardha si askush tjetër. Mbillni disa në kopshtin tuaj.
 • Kurth kromatik: shumë insekte tërhiqen nga një ngjyrë specifike. Në rastin e murtajës që na shqetëson, ajo është e verdhë. Për të bërë një kurth, thjesht duhet të blini një karton ose plastikë të kësaj ngjyre dhe, për t'i bërë ato të ngjiten, mund të përdorim mjaltë ose vaj.

Kjo konsiston në krijimin e bimës tonë, duke e ditur që shumë insekte kanë një dobësi për ngjyrën e verdhë dhe tërhiqen prej tyre. Këto insekte do të shkojnë për ngjyrën e verdhë pa qenë në gjendje t'i rezistojnë asaj. Epo, duke përdorur këtë njohuri, gjithçka që duhet të bëjmë është të përfitojmë nga kjo që të jemi në gjendje t'i kapim në mënyrë që të mos mund të shpëtojnë dhe të dëmtojnë të korrat tona.

Për këtë, ne mund të përdorim çdo material që i bën ata të ngjiten së bashku si zam, mjaltë, etj. Duhet të kemi parasysh që nëse përdorim ngjitësin që përdoret për minjtë, mund të bëjmë që një zog të bllokohet dhe të vdesë. Ndërsa ne nuk e duam këtë, vaji dhe sapuni i lartpërmendur mund të përdoren si ngjitës. Në këtë mënyrë, ne mund të vendosim lecka të verdha të mbarsura me këto materiale në mënyrë që mizat e bardha të tërhiqen nga ajo dhe le të arrijmë ta dobësojmë murtajën duke e bërë atë të arrijë nivele të pranueshme për domate dhe që ato të mos prodhojnë dëme.

Kjo është më se e mjaftueshme pasi që, duhet të komentojmë gjithashtu që jo vetëm miza e bardhë do të tërhiqet nga ngjyra e verdhë, por edhe insektet e tjera që janë të dobishme për kopshtin.

Shpresoj që me këto këshilla të shpëtoni nga kjo dëmtues i bezdisshëm.


6 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Ann dijo

  Faleminderit kam mësuar shumë për bimët dhe kujdesin e tyre, kam ndërmend të shkoj në një shtëpi me një oborr spanjol që ka disa pemë frutore dhe po mendoj të mbjell të tjera, shpresoj të vazhdoni të botoni dhe informoni për kujdesin e bimëve dhe për këtë arsye të natyrë, unë do të vazhdoj t'ju vizitoj.

  1.    Monica Sanchez dijo

   Faleminderit shumë për fjalët tuaja, Ana

 2.   cupcake ose magda .. dijo

  ..Unë u bllokova nga informacioni bujar, megjithëse duhet të njoh rëndësinë e të dish të lexosh midis rreshtave ... Unë dua të them lidhjet? shënuar me ngjyra në përmbajtjen e faqes. i befasuar nëse është e drejtë .. duke lexuar në lidhje me «kurthin kromatik» që konsiston në bërjen e * tanë të marrë parasysh ... mundësia që një zog të bllokohet dhe të vdesë; tb fakti që për të dobësuar murtajën, ata mund të tërhiqen nga insektet me ngjyrë të verdhë. e dobishme për mbjellje ... faleminderit për hapjen .. dhe duke na mbajtur të azhurnuar .. përmes Buletinit

  1.    Monica Sanchez dijo

   Ne jemi të kënaqur që ka qenë me interes për ju, Magdalena. 🙂

 3.   Mara Elisa Salazar Calderon dijo

  Këtë fundjavë ai më sulmoi, unë isha duke blerë fruta në një tezgë tregu ku kishte pitaja, rambutanë dhe nektarina dhe aty ai qëndroi në krahun tim dhe më kafshoi. Unë do të betohem se ishte një nga ato mizat. A ka ndonjë histori sulmi ndaj njerëzve? Kam marrë antihistamine, por krahu im është i kuq, i fryrë dhe i nxehtë pikërisht aty ku më sulmoi. Ju lutem më duhet informacion për të. Faleminderit paraprakisht.

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Maria Elisa.
   Miza e bardhë është një insekt shumë i vogël, më pak se 1 centimetër i gjerë dhe më e rëndësishmja, nuk është mishngrënës. Dua të them, ushqehet vetëm me bimë.

   Ndoshta ishte një insekt tjetër që ju sulmoi.

   Një përshëndetje.