Cili është ndryshimi midis patates së ëmbël dhe patates së ëmbël?

Patatet e ëmbla janë zhardhokë

Ka shumë njerëz që pyesin veten cili është ndryshimi midis patates së ëmbël dhe patates së ëmbëlMeqenëse ka kaq shumë varietete, shija e njërës dhe tjetrës mund të ndryshojë mjaft. Pra sigurisht, nuk është për t'u habitur që secili prej tyre mendohet se i përket një specie të ndryshme.

Pra nëse e keni edhe këtë pyetje dhe dëshironi ta zgjidh, në këtë artikull do t'ju zbuloj misterin 🙂.

Çfarë ndryshimi ka?

Patatet e ëmbla janë të ngrënshme

Përgjigja është… asnje. Të dy patatet e ëmbla dhe patatja e ëmbël janë dy nga shumë emrat e tjerë të zakonshëm për bimën e specieve Ipomoea batatas. Ajo që ndodh është që secili popull, secili vend, i quan qeniet bimore në një farë mënyre, diçka që është plotësisht normale, sepse secili prej tyre ka historinë e vet, gjuhën ose dialektin e tij, zakonet e tij dhe të tjerët.

Por ky është një problem kur studiojmë qeniet bimore, pasi emrat e zakonshëm ose të njohur kanë tendencë të krijojnë shumë konfuzion. Kjo është arsyeja pse u shpikën emrat shkencorë. Këto janë universale, kështu që çdokush në çdo pjesë të botës që dëshiron të gjejë informacion në lidhje me një fabrikë në fjalë, do të duhet të dijë vetëm emrin e saj shkencor për të gjetur atë që kërkon.

Si është patatja e ëmbël apo patatja e ëmbël?

La Ipomoea batatas është një bimë shumëvjeçare për ngjitje vendas në Amerikën e Jugut dhe Amerikën Qendrore. Në vendet e Amerikës Latine si Venezuela dhe Kolumbia, është e njohur më mirë si patate e ëmbël ose çako (emri ndryshon sipas rajonit). Zhvillon kërcell të hollë dhe barishtorë, me rrënjë në nyjet. Gjethet janë të plota ose të dhëmbëzuara, rreth 5-10cm të gjata dhe të gjera, me shkëlqim ose pubescent. Lule janë grupuar në cymos në tufë lulesh cymosy-umbellate me ngjyrë të bardhë-rozë me një qendër jargavan. Fruti është vezak, ka gjatësi dhe gjerësi 4-5 cm, dhe brenda do të gjejmë fara të rrumbullakëta me gjatësi 3-4 mm.

Karakteristikat e Patates së ëmbël

Ka shumë lloje të patateve të ëmbla

Ajo që ne njohim si patate e ëmbël është në të vërtetë një zhardhok, i cili është kultivuar për shumë vite në historinë e njerëzimit. Një aspekt kurioz i patateve të ëmbla është se ato nuk do të kenë gjithmonë të njëjtën formë ose ngjyrë. Me fjalë të tjera, patatet e ëmbla të rritura në Evropë nuk do të jenë të njëjta me ato që rriten në Amerikën Latine dhe ky është ndoshta problemi i konfuzionit të madh që përmendëm në paragrafët e parë.

Kështu që ta kuptoni më mirë, nuk ka një klasë të vetme të patateve të ëmbla, por ka një larmi prej tyre. Për këtë arsye, ju mund të gjeni patate të ëmbla të bardha ose të verdha, madje edhe patate të ëmbla portokalli pasi ato janë variacione të saj. Dhe për më tepër, ky ndryshim në pigmentimin e tij mund të shihet si në mishin e tuberit ashtu edhe në lëkurën e tij.

Lidhur me strukturën dhe aromën e saj, mund të themi se i gatuar ka një shije të ëmbël dhe se ka tendencë të jetë i hutuar ose disi i vështirë për tu identifikuar, pasi aroma e saj duket si një përzierje midis kungullit dhe patates.

Identifikimi i patates së ëmbël varet shumë nga njohuritë tuaja për të. Kjo është, nëse nuk e dini se si është patata e ëmbël, nuk do të jeni në gjendje të dini se çfarë zhardhok po blini ose hani dhe për këtë, duhet të dini karakteristikat e saj.

Ne tashmë kemi përmendur ato kryesore, siç janë ngjyra, struktura dhe aroma e tyre. Por përtej kësaj, ka disa karakteristika ushqyese që duhet t’i dini gjithashtu. Disa prej tyre janë:

 • Ka vetëm rreth 3% sheqerna, që është një nivel mjaft i ulët duke marrë parasysh që ka një shije të ëmbël.
 • Emri që i është dhënë vjen nga greqishtja që do të thotë "i ngjashëm me pataten". Një fakt super i dobishëm pasi patatja dhe patatja e ëmbël janë zhardhokë të ndryshëm.
 • Nuk përmban gjurmë të kolesterolit dhe përqindja e yndyrës së tij është 0%.
 • Sa i përket vlerës kalorike, ajo ka pak më shumë se 90 kalori për çdo 100 gram patate të ëmbël të konsumuar.
 • Ndër lëndët ushqyese që kanë patatet e ëmbla, më e rëndësishmja është vitamina C. Marrja ditore e patateve të ëmbla nënkupton një rritje të niveleve të vitaminës C me 70%, kjo përkthehet në dyfishin e ushqyesve që ofrojnë patatet.
 • Si zhardhoku (patatja e ëmbël) dhe vetë gjethet e bimës janë të ngrënshme, si dhe lastarët dhe kërcellin. Sa i përket kësaj të fundit, disa pretendojnë se shija është e ngjashme me atë të spinaqit.
 • Kjo karakteristikë e fundit është mbase më e shquarja, pasi që pjesa e ngrënshme e bimës (gjethet, sythat dhe rrjedhjet) quhet patate e ëmbël.

Pra, nëse dëgjoni dikë që thotë se ato janë gjëra të ndryshme, ata kanë të drejtë, por e dini se ata po flasin për të njëjtën bimë.

Llojet e patateve të ëmbla

Ka më shumë se 400 lloje, më e zakonshme është si vijon:

 • Kalifornian, mish i kuq
 • Vjollcë, me lëkurë të lëmuar vjollce dhe mish rozë
 • Xhorxhia, mish portokalli
 • Eland, mish i verdhë-kuqërremtë
 • Mish njëqindvjeçar, i kuqërremtë
 • Jasper, mish i kuqërremtë
 • E kuqe
 • Trëndafili i Malagës

Nuk i reziston të ftohtit ose acarit, në mënyrë që në rajonet e butë të rritet si një vit. Dhe nëse ato janë më të zakonshmet, ka edhe të tjerë që duam t’i dini edhe ju:

Patate e ëmbël e verdhë

Isshtë e njohur gjithashtu si patate e ëmbël portokalli, që nga viti lëvorja e saj është e verdhë, ndërsa pjesa e brendshme e zhardhokut është portokalli. Nga të gjitha opsionet në këtë listë, ajo konsiderohet më e ëmbla dhe ajo me shitjet më të larta në të gjithë botën.

Patate e ëmbël e purpurt

Emri është për shkak të ngjyrës vjollcë që mund të shihet si nga brenda ashtu edhe nga jashtë në zhardhok. Kultivimi dhe shitja e tij është e popullarizuar në vende të tilla si Kina dhe Meksika, megjithëse Kina është ajo që ka prodhimin më të madh të patates së ëmbël të purpurt deri më tani.

Patate e ëmbël e bardhë

Kjo tenton të ngatërrohet me pataten pasi ajo ka karakteristika të ngjashme. Sidoqoftë, mund të diferencohet falë faktit se ka një ngjyrë të verdhë pak më të dobët se patatet dhe në një nivel ushqyes, është i pasur me niseshte.

Patate e ëmbël e kuqe

Këtu hyjmë në një tokë ku patatja e ëmbël ose patatja e ëmbël është e rrallë, kryesisht në vendet spanjolle. Sidoqoftë, ajo ka një popullaritet të madh në Japoni, pasi është vendi kryesor që është përgjegjës për kultivimin dhe prodhimin e tij.

Vlen të përmendet se aroma e kësaj patate të ëmbël është e ëmbël dhe lëkura ka tone të kuqërremta. Nga ana tjetër, pasi të shihet brendësia, mund të vërehet se ngjyra e saj është një nuancë krem ​​midis të verdhës dhe portokallit.

Patate e ëmbël kodre

Duhet ta dini se kjo patate e ëmbël është plotësisht e bardhë nga brenda dhe lëkura ka nuanca të ngjashme me drurin. Konsumohet gjerësisht në Meksikë, si dhe në pjesën më të madhe të Karaibeve dhe vendeve të Amerikës Qendrore.

Patate e ëmbël e egër

Ky është një nga rastet e pakta që bie në të njëjtën gjendje si patatja e ëmbël nga kodra. Patatet e ëmbla të egra nuk i përkasin familjes së patateve të ëmbla. Moreshtë më shumë një ndryshim yam Ka tendencë të rritet e egër në Amerikën e Veriut, pjesën më të madhe të Karaibeve dhe Amerikën e Jugut.

Për nga pamja, është mjaft e ngjashme me çdo yam tjetër përveç që lëkura është kafe e errët dhe mishi është plotësisht i bardhë. Mund të konsumohet si çdo patate tjetër e ëmbël por ka një përdorim shtesë që ka të bëjë me trajtimin e disa kushteve shëndetësore.

Disa veti ushqyese të patates së ëmbël ose patates së ëmbël

Patatet e ëmbla mund të gatuhen si patatet

Tashmë është bërë mjaft e qartë se sa ushqyese është të konsumosh patate të ëmbël ose patate të ëmbël. Në varësi të shijes dhe nevojave tuaja, ju mund të konsumoni vetë zhardhokun ose pjesë të caktuara të bimës. Sido që të jetë, ju do të përfitoni nga një larmi e madhe lëndësh ushqyese si:

 • Do të merrni pak më shumë se 100 kalori për çdo 130 gram patate të ëmbël.
 • Ju do të konsumoni vetëm pak nën 0.1 gram për të njëjtën racion.
 • Ju nuk do të konsumoni asnjë kolesterol.
 • Përmban rreth 73 mg natrium dhe 448 mg kalium.
 • Përmban pothuajse 30 gram karbohidrate.
 • Përmban 4 g fibra dietike
 • Nivelet e sheqerit janë jashtëzakonisht të ulëta.
 • Do të keni hekur, kalcium, magnez dhe vitaminë B-6
 • Burim i pasur i vitaminës A dhe C.

Me pak fjalë, ju keni gjithçka që ju nevojitet për të qenë të shëndetshëm. Sigurisht, në vetvete nuk plotëson vlerën ushqyese të një personi standard, por nëse e kombinoni me ushqime të tjera, shëndeti juaj do të përmirësohet.

Arsyet dhe përfitimet e konsumimit të patates së ëmbël

Tani në rast se pyesni veten cila është rëndësia ose përfitimet e konsumimit të patates së ëmbël ose patates së ëmbël, këtu do t'ju ofrojmë disa para se të themi lamtumirë.

 • E përsosur për t’u marrë me kapsllëk falë përmbajtjes së lartë të fibrave.
 • Mund të ndihmojë për të humbur peshë ose për t'i dhënë një personi një fitim në nivelin muskulor.
 • E përsosur për ata që luajnë sporte dhe kërkojnë një gjenerator natyral të energjisë.
 • Ndihmon në përmirësimin e tretjes.
 • Forcon sistemin imunitar.
 • Effectiveshtë efektiv në trajtimin e astmës dhe bronkitit.

Përfitimet janë të shumta dhe arsyet janë të shumta. Kështu që duhet të blini patate të ëmbla tani dhe të filloni t'i hani ato.

Nëse doni të dini se si të rritni patate të ëmbla, kliko këtu.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   MIGUEL ILIJA FISTAR dijo

  Fotoja e parë mund të jetë konfuze kur lexoni karakteristikat, të cilat vijnë pas fotos së tretë. Fotoja e parë është, në të vërtetë, patatja e ëmbël (siç e quajmë ne këtu në Venezuelë), ose patate e ëmbël, ose patate e ëmbël. Diku tjetër ata do t'ju tregojnë ndonjë emër tjetër, por për këtë janë emrat e nomenklaturës së binomit.
  Mundësia e konfuzionit vjen nga fakti që fotoja e parë korrespondon me pjesën që hamë, pataten e ëmbël, por në fund të fotos së tretë thuhet madhësia e frutit (4-5 cm). Për njerëzit që nuk dyshojnë, ose laik, ose neofit, mund të interpretohet që patatja e ëmbël në foto është fruta dhe nuk duket të jetë 5 cm, aq sa nuk është. Fruti prodhohet sipër, pas lules, dhe patatja e ëmbël prodhohet më poshtë, varroset dhe është shumë më tepër se 5 cm. Patatja e ëmbël është një zhardhok, dhe fruti i vogël është ajror.