Nematodat

Kur kemi të korra si në kopshtin urban ashtu edhe në kopshte, bimët tona mund të sulmohen nga dëmtuesit dhe sëmundjet. Përveç dëmtuesve tipikë, kërpudhave dhe viruseve që ndikojnë në të korrat tona, ne gjithashtu duhet të marrim pjesë nematodat. Ata konsiderohen vulgarisht si krimba të vegjël që nuk njihen aq shumë sa dëmtuesit e tjerë. Problemi me këto insekte është se ka disa që janë të dobishme, megjithëse shumica e tyre janë të dëmshme. Jo të gjithë e dinë se çfarë janë nematodat ose çfarë përfaqësojnë ato në bujqësi.

Prandaj, ne do të kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar gjithçka që duhet të dini në lidhje me nematodat dhe afeksionin e tyre në bujqësi.

Cilat janë nematodat

ekzistenca e nematodave

Ato janë kafshë që bëjnë pjesë në grupin e krimbave. Ato klasifikohen si pseudokoelomata. Për tu sqaruar pak dhe për të pasur një pamje më të thjeshtë të këtyre kafshëve, ato mund të dallohen si krimba me forma të ndryshme të lëvizshme. Brenda grupit të nematodave që sulmojnë bimët dhe, për këtë arsye, janë të rrezikshme për të korrat tona, ne kemi sa vijon:

 • Endoparazitet: Ato janë ato që janë brenda bimës dhe po zhvillohen brenda. Vezët futen gjithashtu brenda.
 • Gjysmë-endoparazitet: një pjesë e krimbës qëndron brenda bimës dhe një pjesë tjetër qëndron jashtë. Bastet e vezëve bëhen jashtë.
 • Ectoparasites ulur: Ektoparazitet janë ato që hyjnë në kokë vetëm brenda bimës dhe derdhen prej saj vetëm kur të arrijë sezoni i shumimit.
 • Ectoparasites vëzhgim: ata thjesht vizitojnë uzinën përmes majë shkruese. Pjesën tjetër të kohës ata shkojnë nga një fabrikë në tjetrën.

Sulmi i bimëve dhe simptomat e dukshme

nematodat

Një nga pyetjet më të përhapura se si këto krimba sulmojnë bimët është se cilat simptoma mund të shohim për të identifikuar. Në shumicën e rasteve zakonisht gjejmë nematoda në tokë. Sulmi i saj kryhet ekskluzivisht në rrënjët. Siç pritet, ky është një problem serioz për fermerët. Somewshtë disi e vështirë të parashikohet ose të parandalohet një sulm nematode në një kulturë.

Në mënyrë që të identifikojmë sulmin e një nematode ndaj ndonjë prej bimëve tona duhet të theksojmë vizualizimin e saktë të simptomave. Këto janë si më poshtë:

 • Paraqitja e sythat shumë më vonë se normalja.
 • Dobësimi i përhapur i bimës për paraqitjen e saj dhe mungesën e rritjes.
 • Zhvillim i dobët në rrënjë. Kjo nuk perceptohet lehtë nga fermeri.
 • Njollat ​​e gjetheve

Pasi të kemi identifikuar simptomat kryesore që zakonisht kanë të lashtat e sulmuara nga nematodat, duhet të sulmojmë. Trajtimi për këto lloj kafshësh është mjaft i ndërlikuar. Kjo sepse një trajtim i ndryshëm duhet të kryhet në varësi të llojit të specieve dhe klasifikimit të tyre. Meqenëse ato kryejnë ciklin e tyre të jetës brenda uzinës, është mjaft e vështirë të eliminohen.

Produkte për të eleminuar nematodat

Ka shumë produkte që shiten dhe klasifikohen si nematostatikë. Këto produkte do të ndihmojnë të korrat të zhvillohen edhe nëse ato preken gjithmonë nga këto organizma. Produktet shiten në treg për të trajtuar këto kafshë dhe kryesisht ndahen në produkte të llojit organik dhe integral. Disa nga lëndët që të përdorura në këto produkte zakonisht punojnë si nematicide. Disa prej tyre janë të zbatueshëm vetëm kur toka është zhveshur plotësisht. Kjo do të thotë që, për të dezinfektuar tërë tokën nga prania e nematodave, na duhet toka pa asnjë lloj mbjelljeje.

Një nga produktet kryesore të shitura për të eleminuar këto organizma është oksamili. Autorizimi juaj duhet të kontrollohet paraprakisht pasi ka shumë zona ku nuk lejohet përdorimi i tij. Isshtë një përbërës aktiv shumë i dobishëm kundër llojeve të caktuara të nematodave. Ajo përfshihet përmes ujitjes me pika për të rritur gradualisht përqendrimin e saj. Ajo vepron përmes një veprimi sistemik që fillon nga rrënjët tek gjethet.

Për ata njerëz që marrin një trajtim ekologjik për të kontrolluar këtë dëmtues, përdoren disa spore të kërpudhave. Një nga këto spore vjen nga kërpudhat Paecilomyces lilacinus. Këto spore veprojnë në gjendje fiziologjike. Kur ka bimë të kultivuara, hipokloriti i natriumit mund të përdoret gjithashtu si dezinfektues për tokat. Sasitë prej një litri në mijë metra katrorë duhet të rregullohen në mënyrë që të korrat të mos dëmtohen. Nëse shkojmë përtej aplikimit dhe e bëjmë atë me ujitje me pika, mund të gjenerohen fitotoksitete që nuk na interesojnë.

Nematodat e dobishme

Siç kemi përmendur më parë, jo të gjitha nematodat janë të dëmshme për të korrat tona. Ka disa që janë të sigurta apo edhe të dobishme. Ky lloj i krimbave përfshihet në grupin e entomopatogjenëve. Ato janë ato kafshë që janë aq të detyrueshme për insektet. Këtu vijnë nga përfitimet që mund të marrim nga këto organizma.

Nuk është se ato janë një zgjidhje e menjëhershme për kontrollin e disa dëmtuesve më të shpeshtë të të korrave, por ka studime premtuese në këtë drejtim. Disa nga këto studime tregojnë se ekziston një efikasitet i provuar kundër dëmtuesve të caktuar. Kjo e bën entomopatogjenët konsiderohen si bioinsekticide për kontrollin biologjik të disa dëmtuesve.

Këto kafshë presin detyrimisht insekte, megjithëse vetë nematoda nuk është ajo që vret insektin dëmtues. Procesi shumë më kompleks. Ekziston një lidhje simbiozë nematode-bakter në altea nematoda është vektori i bakterit që infekton organizmin e insektit. Ne njohim si vektor biologjik çdo qenie të gjallë që shërben si transport dhe mund të transmetojë çdo agjent infektiv në një organizëm tjetër. Kjo bën që nematoda të shërbejë si një vektor për të qenë në gjendje të transferojë bakteret që infektojnë trupin e insektit dhe ndalon përhapjen e dëmtuesit. Për të aplikuar këtë lloj nematode mund të përdorni spërkatës tradicionale ose edhe me ujë vaditës.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth nematodave dhe rëndësisë së tyre në bujqësi.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.