Përdorimet e ndryshme të tokës diatomace

tokë diatomace

Toka diatomatike Mund të përdoret si një insekticid shtëpiak, për kafshët, në kopsht dhe disa përdorime të tjera. Ky produkt është mjaft i dobishëm dhe i gjithanshëm në shumë aspekte siç do ta shohim më poshtë dhe më e mira nga të gjitha është se është një produkt ekologjik mjaft efektiv.

Një nga përparësitë e tij të mëdha është se nuk prek kafshët ose njerëzit dhe ka shumë zbatime të tjera përtej kopshtit. Çfarë aplikacionesh dhe përdorimesh ka toka diatomike?

Toka diatomatike

toka diatomace si insekticid

Së pari, për të shpjeguar përdorimet e tokës diatomace, duhet të shpjegoj se çfarë është. Diatomat janë alga të qelizave të fosilizuara që kanë një shtresë silici. Në atë që na ndihmon diatomi, është se duke pasur këtë shtresë silicë, kur bie në kontakt me insektin që përpiqet të sulmojë të korrat tona, shpon shtresën e tyre të keratinës që i mbulon dhe shkakton vdekjen e tyre nga dehidrimi.

Për ta njohur atë, toka diatomace është një pluhur i bardhë shumë i ngjashëm me pluhur talk, i cili zakonisht aplikohet i pluhurosur. Gjithashtu mund të hollohet në ujë për të bërë më të lehtë aplikimet e caktuara.

Përdorimet e tokës diatomace

përdorimi i tokës diatomace në agrumet

Ne kemi përmendur tashmë se është një insekticid i mirë për të gjitha llojet e insekteve. Duke qenë një insekticid që vepron mekanikisht, pasi thyen mburojën e keratinës, insektet nuk mund të përshtaten dhe gjenerojnë rezistencë ndaj tij. Kjo ndodh me insekticide të tjera kimike, të cilat me kalimin e kohës bëhen më pak efektive.

Një nga avantazhet më të mëdha në përdorimin e tokës diatomace si një insekticid është se pasi që është e përbërë nga alga, ajo është plotësisht e biodegradueshme, nuk lë asnjë lloj mbetje toksike, kështu që mund të përdoret në mënyrë perfekte në kopshtet urbane, hapësirat publike zonat dhe rrugët e kalimit për njerëzit dhe kafshët, pasi që është një insekticid i padëmshëm.

Mund të përdoret gjithashtu për të krimbuar disa kafshë.

Përdorimi i tokës diatomaceous si një kontrollues i dëmtuesve

Një gjë e mirë që kam gjetur në lidhje me tokën diatomace është se lufton dëmtuesit me të cilët shumë insekticide të tjerë kanë probleme, të tilla si kërmijtë ose nematodat. Jo vetëm që vepron pothuajse menjëherë, por duke e spërkatur atë mbi zonën në rritje, ju merrni një efekt afatgjatë dhe parandalues.

Shtë shumë efektiv kundër insekteve të caktuara si afidat, mollëzat, merimangat, mizat e bardha, kërmijtë dhe kërmijtë, milingonat, nematodat dhe shushunjat.

Përdorimi i tokës diatomaceous si një pleh

zbatimi i tokës diatomace

Një avantazh tjetër i madh i përdorimit të tokës diatomace është se duke qenë i përbërë nga alga, ajo vepron si një pleh i mirë. Ka shumë lëndë ushqyese dhe minerale që gjenden në plehrat e tjerë që bazohen në azot, kalium dhe fosfor. Kjo është baza ushqimore për shumë bimë.

Përdorimi i tokës diatomaceous për të parandaluar sëmundjen

Në serrat e fidanëve, sëmundjet e shkaktuara nga lagështia dhe kushtet e temperaturës mund të parandalohen duke spërkatur tokën diatomace mbi fidanë. Temperaturat e larta dhe lagështia mund të jenë një fokus i madh për kërpudhat dhe bakteret.

Përdorimi i tokës diatomace për të dewormuar macet dhe qentë

Për të krimbuar macen ose qenin tuaj, duhet të holloni një lugë gjelle tokë diatomace në një litër ujë dhe ta vendosni atë në lëkurën e kafshës. Kjo ndihmon në parandalimin e pranisë së pleshtave pa rrezikuar shëndetin e kafshës pasi është e padëmshme.

Përdorimi i tokës diatomaceous si një aromatizues

Përdoret për të hequr erërat e këqija nga vende të tilla si një kuti për mbeturina mace. Do të mbajë pastruesin e rërës për më shumë kohë dhe do të mbajë larg bakteret.

Së fundmi, mund të përdoret për përdorime të tjera të tilla si parandalimi i dëmtuesve në shtëpitë e pulave dhe stallat, kundër morrave dhe për kontrollin e pleshtave. Në këtë mënyrë ne mund të ruajmë shëndetin e mirë të pulave tona. Për më tepër, kundër morrave është e nevojshme vetëm të shtoni 1% të shishes së shamponit tokësor diatomaceous për të pasur një trajtim efektiv kundër morrave.

Siç mund ta shihni, toka diatomace është një produkt ekologjik që është shumë i dobishëm dhe për shumë zona.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Alfredo Sanchez A. dijo

  Mirëmëngjes, e kam shumë interesante të përdor tokën diatomace për kontrollin e dëmtuesve dhe të tjera, tani pyetja është: si mund ta gjej tokën diatomace dhe ku? Unë do ta vlerësoja shumë informacionin, faleminderit për pranueshmërinë tuaj.

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Alfredo.
   Mund t’i gjeni për shitje në amazon dhe dyqanet online.
   Një përshëndetje.

 2.   Jezu dijo

  Përshëndetje, nuk tregoni dyqane të besueshme në internet që nuk janë të amazon?
  Ju faleminderit.

  1.    Monica Sanchez dijo

   Pershendetje Jezus.
   Nëse nuk ju pëlqen amazona, mund ta gjeni edhe në centromascotas.es
   Një përshëndetje.

 3.   Veronikë dijo

  Mirëdita, mendoj se kjo tokë diatomace është fantastike për të gjitha kafshët dhe nuk është tostike.Pyetja ime është nëse është kaq e pabesueshme sepse ato vazhdojnë të përdorin insekticide dhe plehra tostike dhe të rrezikshme për shëndetin publik. Faleminderit dhe gjithë të mirat

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Veronica.
   Sipas mendimit tim personal, nuk përdoret ose sepse nuk dihet ende mirë, ose sepse nuk shitet aq shumë sa insekticide dhe plehra kimikë / përbërës.

   Në fund, paraja është bosi.

   Përshëndetje.