Palma e mrekullueshme trekëndore

Dypsis decaryi

Sot ne do t'ju prezantojmë me një të bukur pemë palme vendas në pyjet e shiut të Madagaskarit. Njihet si: palmë trekëndore, ose në anglisht pëllëmbë trekëndëshi. Emri i saj shkencor është Dypsis decaryi.

Isshtë një nga palmat më të suksesshme me pamje tropikale në klimat e freskëta.

Përkundrazi me rritje të ngadaltë, ajo mund të arrijë një lartësi prej afërsisht dhjetë metra, me një trashësi trungu jo më shumë se 40 cm. Gjethet e saj janë pendore, jeshile të errët, tre metra të gjatë dhe pak të harkuar.

Pasi të keni arritur moshën e rritur, mundeni lulëzim gjatë gjithë vitit nëse kushtet e motit janë të përshtatshme.

Në kultivim nuk është një bimë shumë e kërkuar, gjithmonë duke pasur parasysh se klima nuk është tepër e ftohtë. Ai mbështet ngricat e lehta (deri në -3º), për sa kohë që ekzemplari është ambientuar në mënyrë adekuate dhe është i rritur.

Nëse temperatura bie nën zero gradë, ekzemplarët e rinj në vazo mund të pësojnë dëme në gjethe. Ata nuk do të përballojnë mirë temperaturat e ftohta derisa të kalojnë disa vjet.

Nënshtresa e përshtatshme për palmën trekëndore do të përbëhet nga 60% torfe e zezë, 30% perlit dhe 10% lëndë organike (humusi i krimbit të tokës, për shembull).

Dypsa

Ata mund të jenë në vazo për shumë vite, sepse është një nga ato palma që marrin kohën e tyre për tu rritur dhe zhvilluar.

Më në fund do të duhet të kontrollojmë rreziqet pasi, megjithëse është me origjinë nga pyjet e shiut, klima që ata kanë në habitatin e tyre është e ndryshme nga ajo që mund të kenë në kopshtin tonë. Nënshtresa duhet të mbahet e lagur, por jo e përmbytur. Mos harroni se është shumë më e lehtë për të shpëtuar një bimë që po etet, sesa një që është mbingarkuar.

Në kopshtari përdoret si një ekzemplar i izoluar, në rreshtime ose në grupe.

Isshtë një palmë shumë e bukur që meriton të ketë një vrimë në kopshtin tuaj.

Më shumë informacion - Palmat më rezistente ndaj dimrave të ftohtë


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Fabiola dijo

  Pëllëmba ime trekëndore është e madhe, trungu i tij është rreth tre metra i lartë ... por tani që dimri ka mbaruar të gjitha gjethet i janë tharë, por trungu i saj është i gjelbër, nuk di çfarë të bëj ...

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Fabiola.
   Mund të ketë qenë pak ftohtë.
   Filloni ta fekondoni atë me një pleh për palmat duke ndjekur udhëzimet e specifikuara në paketim dhe do të shihni se sa bukur bëhet.
   Një përshëndetje.