Çfarë është pikimi i vetë-kompensuar?

Drippers vetë-kompensuar

Ujitja me pika është sistemi më i mirë për ujitje të bimëve, veçanërisht nëse jetoni në një zonë ku thatësira është një problem i shpeshtë, pasi do t'ju lejojë të përfitoni nga më shumë ujë dhe kështu të siguroni që të korrat tuaja të rriten shëndetshëm. Por ka lloje të ndryshme, dhe një prej tyre është pikoj vetë-kompensuar.

Meqenëse është krijuar për të lehtësuar detyrën e ujitjes për të gjithë ata që mbjellin dhe / ose mbjellin në tokë të pjerrët ose të pjerrët, ju do të jeni në gjendje të shijoni një kopsht apo kopsht pavarësisht nga karakteristikat e parcelës.

Cilat janë karakteristikat e tij?

Isshtë një sistem i ujitjes me pika që është shumë i lehtë për tu vendosur në tuba (pikim i vetë-kompensuar) që barazon presionet e ndryshme të të gjithë sistemit. në këtë mënyrë, arrihet që të gjithë pikuesit të kenë rrjedhën e njëjtë, pavarësisht nga vendndodhja dhe distanca e tij nga pika e marrjes së ujit.

Për më tepër, në rastin e fluksit të trazuar, këto do të mbeten të ekuilibruara dhe të moderuara falë këtyre pikave më «moderne».

Çfarë avantazhesh dhe disavantazhesh ka?

avantazh

Këto janë:

 • Shtë një mënyrë e sigurt për të ditur që të gjitha bimët do të marrin të njëjtën sasi uji, pavarësisht nëse janë në tokë të rrafshët ose të pjerrët.
 • Toshtë shumë e lehtë për t'u instaluar, pasi ju duhet t'i futni ato vetëm në vrimat e tubave të pikave vetë-kompensuese.
 • Ekzistojnë lloje të ndryshme në varësi të rrjedhës së ujit (2l / orë, 4l / orë, 8l / orë, 30l / orë, etj.).
 • Përmirëson efikasitetin e ujitjes.
 • Veryshtë shumë e lirë. Në dyqanet në internet, për shembull, mund të gjeni paketa me 10 njësi për 3 deri në 4 euro, ose për 12 euro me një kunj (madje edhe më lehtë për tu vendosur).

meta

Ka disa të meta. Ndoshta është ajo tubat mund të bllokohen nga papastërtitë, gjë që padyshim mund ta bëjë të vështirë daljen e ujit. Por kjo rregullohet duke e çmontuar dhe drejtuar ujin nën presion brenda.

Sistemi i ujitjes

Çfarë mendonit për pikimin e vetë-kompensuar?


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.