Ku gjendet Boletus pinicola dhe kur mblidhet?

Boletus pinophilus

A jeni nga ata që kënaqen të shkojnë në fushë për të mbledhur kërpudha? Nëse është kështu, me siguri ju e dini (dhe nëse jo, unë tashmë ju thashë ...), se një nga më të popullarizuara është boletus pinicola Oneshtë një nga ato që shfaqet i pari gjatë pranverës dhe i fundit që zhduket në vjeshtë.

Gjithashtu, është e lehtë të identifikohet, por vetëm kështu që nuk ka vend për dyshim, Ne kemi përgatitur këtë skedar për ju që mund të jetë shumë i dobishëm ne daljet tuaja.

Cilat janë karakteristikat e tij?

Biletë Pinicola

El boletus pinicola, quhet edhe kërpudha pishe, boleto sofër, kungull, sureny (në katalanisht), corvall de pi (në valencian), madeirudo (në galishte), ose onddo beltz kaskagorri (në baskisht), dhe emri shkencor i të cilit është Boletus pinophilus, është një boletus i ngrënshëm me madhësi plus. Arrin 20 deri 30 cm në lartësi dhe ka një mbajtje shumë të fortë.

Kapelja në fillim është sferike, por më vonë fiton një formë të rrafshuar dhe konveks. Marzhi është i lakuar duke u kthyer i plotë. Kutikula është e lëmuar, disi e butë, jo e ndashme, me sofër të errët ose me ngjyrë të kuqërremtë, dhe e pandryshueshme (nuk bëhet kaltërosh).

Këmba është e trashë, me një qendër të gjerë, me ngjyrë të verdhë të bardhë që merr kafe të kuqërremtë. Mishi është i bardhë, i dendur dhe i trashë, me erë dhe shije aromatik dhe shumë të këndshëm.

Ku ndodhet?

Boletus pinophilus

El boletus pinicola Mund ta gjejmë në pyjet me pisha, në shqopë dhe në pjesën e poshtme të pyjeve të ahut gjatë gjithë vitit përveç në dimër. Në Spanjë gjendet në pyjet me pisha të Soria-s dhe në Sierra de Gata (Caceres). Sigurisht, duhet ta dini që është ngatërruar me të boletus edulis, por kjo ka një kapelë me ngjyrë më të çelët dhe një këmbë me ngjyrë krem ​​me rrjetën e bardhë, u me boletus aereus, e cila ka një këmbë shumë të ngjashme, por kapela është shumë më e errët. Nëse ju ndodh, mos u shqetësoni pasi ato janë të ngrënshme.

Kujdes nga Boletus felleus

Boletus felleus

Kjo është shumë, shumë e ngjashme. Në fakt, duket njësoj në gjithçka përveç himeni që është rozë. Aroma e tij, megjithëse nuk është toksike, është shumë e hidhur dhe nëse keni një stomak të ndjeshëm mund të ndihet pak keq, por nuk do të jetë serioze.

Shijoni kapjen boletus pinicola! 🙂


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.