Rhizoktonia

Rhizoctonia është një sëmundje kërpudhore

Imazh - Flickr / Scot Nelson

Bimët, dhe veçanërisht bimët e buta siç janë fidanët ose ato shumë të reja, mund të preken nga kërpudhat. Ata, të cilët nuk janë as bimë, as kafshë, por përbëjnë një mbretëri të tyre, të quajtur Kërpudhat, zakonisht mbijetojnë duke u ushqyer me lëndë organike që zbërthehen, por ka disa që janë parazitë, siç janë ato të gjinisë Rhizoctonia.

Rhizoctonia janë, së bashku me Pythium dhe Phytopthora, kërpudhat që shkaktojnë më shumë sëmundje tek bimët. Kështu që, është e rëndësishme t'i njihni ata për të ditur se çfarë të bëni për t'i kontrolluar ato.

Origjina dhe karakteristikat e Rhizoctonia

Hifet e rizoktonisë janë të bardha

Imazh - Wikimedia / Tashkoskip

Një nga problemet me këtë kërpudhat është se gjendet në të gjithë botën, dhe përdor shumë bimë si mikpritës. Por kjo mund të na sjellë dobi, sepse edhe nëse unë shkruaj nga Spanja dhe ju jap këshilla për t'i trajtuar ata në këtë vend, ka më shumë gjasa që ato që ju them t'ju ndihmojnë edhe nëse jeni në Kinë apo diku tjetër.

Pra, me sa u tha, le të flasim për tiparet e tij. Meqenëse nuk prodhon spore, Ajo mund të njihet vetëm nga miceli; domethënë, ai grup hifesh që njerëzit më vonë i shohin si "pluhur", i cili është i bardhë në kafe të errët.. Ata jetojnë në tokë, dhe si të gjithë kërpudhat, lagështia e lartë stimulon rritjen e tyre. Speciet më të zakonshme janë Rhizoctonia solani, e cila prek si bimët zbukuruese (përfshirë lëndinat) ashtu edhe bimët e kopshtit.

Cilat janë simptomat dhe dëmtimi që shkakton?

Meqenëse është një kërpudhat e tokës, pjesët që do të preken së pari do të jenë rrënjët dhe pastaj kërcelli. Shumica dërrmuese e bimëve, pasi të jenë pa rrënjë, vdesin dhe gjëja më e keqe është që nga koha kur ndodh infeksioni derisa ta kuptojmë atë (domethënë derisa rrjedhjet të shfaqen keq) kalon një kohë. Kjo është arsyeja pse shpesh është shumë e vështirë për të zbuluar problemin, dhe aq më tepër për të marrë masa që përndryshe mund të ndihmojnë për ta kontrolluar atë.

Përveç kësaj, simptomat dhe dëmtimet që shkakton janë:

 • Rrënjët bëhen kafe dhe pastaj të zeza, duke i bërë ato të padobishme. Nëse bima ka zhardhokë, ne do të shohim cankers kafe.
 • Rrjedha gradualisht bëhet kafe gjithashtu, dhe mund të jetë 'e hollë' dhe / ose të ketë fundosje kafe paksa të fundosura.
 • Rënie gjethesh dhe / ose frutash.
 • Rritja e tyre ngadalësohet gjithnjë e më shumë.
 • Në raste të rënda, bima vdes.

A ka ndonjë trajtim efektiv për Rhizoctonia?

Rhizoctonia është një sëmundje e rëndë

Imazh - Wikimedia / Ninjatacoshell

Unë do të jem i sinqertë me ju: përgjigja është jo. Nuk ka asnjë produkt që mund t'ju ndihmojë të kuroni bimën dhe të eleminoni kërpudhat, jo 100%. Çfarë ekzistojnë janë produktet që ndihmojnë në parandalimin dhe kontrollin e sëmundjes (në fazat e hershme të saj). Gjithashtu, ekzistojnë një sërë masash që mund të merrni në mënyrë që të korrat tuaja të mos preken (ose të paktën, për të minimizuar rrezikun e infektimit sa më shumë që të jetë e mundur).

Por, para se të flasim për këtë, le të shohim se çfarë të bëjmë nëse kemi ose dyshojmë se kemi një fabrikë me Rhizoctonia:

Çfarë të bëj nëse kam një bimë në vazo me Rhizoctonia?

Gjëja e parë është merre atë dhe mbaje larg bimëve të tjera në vazo për të shmangur infeksionin. Duhet ta çoni në një vend të ndritshëm, por atje ku nuk ka skica të forta.

Tjetra, duhet ta nxirrni atë nga tenxherja dhe ta mbështjellni topin rrënjë me letër thithëse. Në këtë mënyrë, ajo do të humbasë lagështinë, e cila është pikërisht ajo që i duhet kërpudhës për të mbijetuar. Diten tjeter, mbillni atë në një tenxhere të re dhe trajtojeni atë me fungicid sistemik, si Moncut. Dhe për të pritur.

Shënim: Nëse bima e prekur është një kaktus ose me lëng, hiqni të gjithë tokën dhe lani rrënjët e saj me ujë dhe pak fungicid të holluar. Prisni ato që janë të zeza me gërshërë të pastër dhe të dezinfektuar, dhe më pas mbillini në një tenxhere të re me një shtuf ose të ngjashme.

Çfarë të bëj nëse kam një bimë në kopsht me Rhizoctonia?

Kur është një bimë në kopsht që është e sëmurë, situata është e komplikuar. Prandaj, unë ju rekomandoj që të bëni një hekura e pemës, për shembull me tokë, dhe trajtojeni atë me të fungicid sistemik (ne shitje këtu) Por në vend të spërkatjes së bimës, Hidhni dozën e treguar në enë në ujin e ujitjes, dhe pastaj ujiteni tokën, rreth kërcellit në mënyrë që rrënjët të ngjyhen mirë.

Nëse është barishtor (zinnia, ciklamen, etj.), Fatkeqësisht gjëja më e mirë për të bërë është ta shkulni dhe ta digjni. Gjithashtu, është e rëndësishme të trajtohet zona ku është rritur, me fungicid.

Masat parandaluese kundër Rhizoctonia

Shkurre trëndafili mund të ketë rizoktoninë

Edhe pse ndoshta nuk besoni, ky është një kërpudhat që mund të bëjë shumë dëm por kaq mund të mbahen në gji mjaft lehtë. Ne nuk mund ta ndalojmë atë të jetë në tokë, por mund ta ndalojmë atë të veprojë. Dhe si? Epo, duke e mbajtur parasysh këtë në çdo kohë:

Prek vetëm bimët e dobëta.

Në thelb kjo do të thotë se Veryshtë shumë e vështirë që një bimë e hidratuar mirë, e fekonduar, në një vend ku mund të rritet pa vështirësi dhe ku klima favorizon zhvillimin e saj, të ndikohet nga kërpudhat.

Prandaj, masat parandaluese janë:

 • Bast për bimët vendase. Ata përshtaten pa probleme me klimën dhe kushtet në zonën tuaj, kështu që ata mund të jenë të shëndetshëm që nga dita e parë.
 • Nëse preferoni bimë ekzotike, zgjidhni ata që e dinë se ata do të jetojnë mirë në vendin ku dëshironi t'i vendosni. Shikoni të shihni se cila është rezistenca e tyre ndaj të ftohtit, nëse janë me diell apo me hije, nëse preferojnë tokat acide o argjilor, ... e gjithë kjo është e rëndësishme të dihet, pasi që është ndryshimi midis të pasurit një kopsht (ose Patio) me mirëmbajtje të ulët, nga ai me mirëmbajtje të lartë.
 • Njihni nevojat e bimës suaj. Ujiteni, fekondoni dhe transplantoni sa herë që i nevojitet.
 • A ju pëlqen të mbillni fara? Përdor substrate (si p.sh. kjo) që kullojnë ujin shpejt, dhe sipër tyre me bakër pluhur çfarë mund të blini këtu (Nëse është verë, përdorni një fungicid më të mirë spërkatës në mënyrë që të mos digjeni ato). Mbani trajtimin të paktën derisa fidanët të nxjerrin 2-3 palë gjethe të vërteta, megjithëse këshilloj që të zgjatet deri në vitin e dytë të jetës nëse ato janë pemë dhe palma.
 • Trajtojini prerjet edhe me fungicid. Në këtë mënyrë ju shmangni ndërmarrjen e rreziqeve të panevojshme. Përzierja e bakrit me substratin do të mjaftojë. Përsëriteni trajtimin një herë në 15 ditë.
 • Mos përdorni nënshtresa që janë përdorur tashmë, pasi mund të përmbajë mbetje të Rhizoctonia dhe të infektojë bimën që dëshironi të vendosni atje.
 • Tenxheret që kishin bimë të sëmura duhet të lahen tërësisht me ujë të nxehtë dhe pjatalarëse. Pastaj thani ato në diell.

Shpresojmë që me këto këshilla bimët tuaja të mos shqetësohen shumë për Rhizoctonia.


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.