Palma e Brendshme Rritja II

Siç kemi përmendur më parë, palmat janë bimë të jashtëzakonshme që mund të mbillen si në kopshte, si patio dhe madje edhe brenda shtëpive tona.

Palmat në vazo kërkojnë më shumë vëmendje dhe kujdes sesa ato të rritura në tokë dhe jashtë. Duhet të jemi shumë më të kujdesshëm me ujitje, me plehrash, me lagështinë që ata marrin, me tenxheren dhe ndryshimin e saj, etj.

Sot ne ju sjellim këshilla të tjera që duhet t'i marrim parasysh kur rritni palma brenda shtëpisë tonë.

Ujitja Isshtë një tjetër nga faktorët më të rëndësishëm dhe vendimtar kur rritet një bimë në ambiente të mbyllura, pasi që megjithëse bimët tona kanë nevojë për ujë të mjaftueshëm për të jetuar, ne nuk mund të bëjmë gabim t'i lotojmë tepër pasi që mund të kalbim rrënjët e tyre dhe t'i bëjmë të vdesin. Për këtë arsye, është e rëndësishme që të marrim parasysh llojin e palmës që kemi pasi ujitja do të varet nga ajo. Në përgjithësi, shumica e palmave kërkojnë midis 1 dhe 2 lotim në javë gjatë verës, ndërsa gjatë dimrit mund t'i ujitim çdo 10 ditë. Sigurohuni që kullimi i tenxheres të jetë në gjendje të përsosur, për të shmangur që të mos ketë tokë që mbyll vrimën dhe uji të kullojë në mënyrë të përsosur. Mos harroni se është më mirë të qëndrojmë të shkurtër kur bëhet fjalë për ujitje sesa të tejkalojmë vetveten.

Përveç faktorëve të përmendur më lart, është gjithashtu e rëndësishme që t'i kushtojmë vëmendje të madhe pajtimtarMeqenëse palmat kërkojnë një lloj plehërie me çlirim të ngadaltë sesa plehra të lëngshëm që kanë efekte të shpejta. Mbani në mend se megjithëse kërkohet një lloj i veçantë i plehrave, palmat e brendshme rriten shumë pak, kështu që një sasi e vogël plehrash do të jetë e mjaftueshme për zhvillimin e tyre.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.