Sëmundjet e Pachira ujore dhe trajtimi i saj

pachira ujore: sëmundje

Na thuhet gjithmonë se Pachira ujore është rezistente ndaj dëmtuesve dhe sëmundjeve. Por realiteti është se më shumë se një herë mund ta keni blerë një të tillë dhe, pas disa muajsh, duhet ta hidhni sepse ka ngordhur. Dëshironi të dini sëmundjet e pachira ujore?

atëherë Ne do të flasim me ju për dëmtuesit dhe sëmundjet që zakonisht ndikojnë negativisht në bimën tuaj. Ne do t'ju tregojmë se çfarë do të gjeni dhe si të përpiqeni ta zgjidhni atë për të shpëtuar jetën e tij. Të fillojmë?

Dëmtuesit e zakonshëm në Pachira ujore

Gjethet e Pachira aquatica

Ne do të fillojmë me dëmtuesit, sepse ata janë një nga sëmundjet e Pachira-s ujore që e prekin më shumë atë. Midis tyre, duhet të jeni veçanërisht të kujdesshëm me sa vijon:

Bollëku i butë pambuku

Mishi i pambukut është një nga dëmtuesit që Mund ta zbuloni me sy të lirë dhe prek shumë bimë. Në rastin e Pachira-s ujore mund ta gjeni në gjethet e saj. Sidomos në anën e pasme. Do ta shihni sikur të kisha njolla të bardha disi të fryra.

Kur të jetë më i avancuar, çimkat e miellit do të shfaqen edhe në pjesën e trungut dhe madje edhe në gjethet nga të dyja anët.

Çfarë të bëni nëse ju ndodh? Nëse rezulton se Pachira aquatica juaj ka një miell pambuku, gjëja e parë është të mos bëni panik. Duhet ta heqësh qafe dhe gjëja më e mirë është kjo Merrni një top pambuku dhe lagni me alkool. Me këtë pastroni secilën nga gjethet dhe trungun e bimës. Në këtë mënyrë ju do të largoni të gjithë murtajën.

Tani, kjo nuk do të thotë se keni mbaruar me të. Në fakt, gjëja më e mirë, pasi ta pastroni, është që të përdorni disa produkt kimik kundër grimcave të miellit në rast se ka mbetje.

Si këshillë ju japim gjithashtu që ta ndani pak nga bimët e tjera për dy arsye: në rast se infektimi i dëmtuesit ka ardhur nga një bimë tjetër; ose në rast se është ende aktive në Pachira-n tuaj ujore dhe prek bimët e tjera që keni.

Marimangat

Një tjetër nga dëmtuesit që Pachira juaj ujore mund të paraqesë është ai i marimangave. Këto janë insekte të vogla që do të bredhin bimën tuaj dhe mund të jenë ose jo të dukshme. Por herët a vonë do t'i shihni sepse ato kanë tendencë të zvogëlojnë shëndetin e bimës dhe kur të afroheni për ta vëzhguar atë, mund t'i shihni duke ecur nëpër të.

Për të bërë? Përsëri, ju duhet të lani të gjithë bimën me një shtupë pambuku me alkool ose sapun kaliumi. Opsione të tjera janë vaji i neem ose piretrinat natyrale. Ndryshe nga dëmtuesit e tjerë, kjo nuk i eliminon plotësisht marimangat, në vend të kësaj ju duhet të aplikoni disa insekticid që synojnë dëmtuesin dhe të përsërisni procesin e pastrimit çdo 5 ditë për t'u siguruar që ai me të vërtetë është zhdukur.

Afidet

As me afidet nuk do ta keni problem t'i shihni, sepse ato shihen me sy të lirë. Do t'i shihni si insekte të vogla që kalojnë nëpër bimë, gjethe, trung... Nuk janë veçanërisht të dëmshme, por as nuk duhen lënë aty. Pra, trajtimi më i mirë që mund të bëni është të aplikoni një insekticid i fokusuar në këtë dëmtues.

Merimangë e kuqe

Arritëm te merimanga e kuqe. Dhe e vërteta është se, nga të gjitha sëmundjet e murtajës që mund të ketë Pachira ujore, kjo është më e dëmshmja që do të ketë. Me të vërtetë kur do të kuptoni se ka një merimangë të kuqe do të jetë kur të shihni që gjethet zverdhen dhe se mbi to shfaqen edhe njolla të verdha dhe kafe. Nëse kjo ndodh dhe nuk ka asnjë arsye për atë që po ndodh, ka shumë të ngjarë që ta keni këtë arachnid në shtëpinë tuaj. Dhe edhe nëse nuk e shihni atë, ose shihni rrjetat e kaurmetit, ajo do të jetë aty.

Çfarë duhet bërë nëse kjo ndodh? Gjëja e parë që duhet të bëni është të lani bimën, domethënë të merrni një pambuku me alkool dhe lani të gjitha gjethet, një nga një, si dhe degët, trungu etj. Një tjetër mundësi është përdorimi i sapunit, pasi marimangat e merimangës nuk e tolerojnë atë.

Më poshtë është rrisin mjegullimin. Kjo do të thotë, përpiquni të keni një lagështi prej të paktën 60% pasi, në atë gjendje, merimanga e kuqe nuk ndikon në të. Nëse nuk mundeni, provoni ta spërkatni shpesh.

Pachira aquatica: sëmundje, simptoma dhe trajtime

Pachira aquatica (lulëzim)

Tani që kemi parë dëmtuesit kryesorë të një Pachira ujore, sëmundjet janë gjëja tjetër për t'u shqetësuar. Dhe është se, po, është rezistent, por jo i pavdekshëm. Dhe ndonjëherë mund të vuajë nga sëmundje që, nëse nuk kujdeset mirë, do të ndikonin në rezistencën e tij dhe, bashkë me të, do të ishte më afër vdekjes.

Meqenëse nuk duam që kjo të ndodhë me ju, ja ku po ju lëmë disa me simptomat e tyre dhe trajtimin që mund të jepni për të shmangur problemin.

Kërpudhat për shkak të lagështisë së tepërt të mjedisit

Përpara se t'ju themi se Pachira ujore pëlqen të jetë në mjedise me lagështi 60%, është një nga gjërat që ju thonë në. Kujdesi për Pachira. Dhe kështu është. Por kur është e tepruar, nuk është mirë, krejt e kundërta. Bima fillon të vuajë sepse shfaqen kërpudhat. Dhe problemi me këto është se ato veprojnë në rrënjë dhe në trung në atë mënyrë që, derisa të mos jetë shumë keq, bima nuk paraqet probleme.

Për këtë arsye ju këshillojmë që vitin e parë të mësoheni me klimën tuaj, me stinët... Normalisht nëse e kalon vitin e parë e keni mirë, mund të thuhet se është përshtatur me kushtet që jepni. atë. Me fjalë të tjera, është në rregull të merren parasysh nevojat e tyre, por kjo bimë e veçantë mund t'u përshtatet të tjerëve me kujdes.

Në rast se vuani nga myku për shkak të lagështirës së tepërt, provoni zhvendoseni në një vend tjetër me më shumë dritë dhe më pak lagështi. Në këtë mënyrë ju u jepni atyre mjetet për të luftuar kundër këtyre kërpudhave.

nënshtresa e kulluar dobët

Çdo bimë ka nevojë për një substrat me shumë lëndë ushqyese. Por nëse bëhet e ëmbël, problemi që keni është se bima nuk mund të marrë lëndët ushqyese dhe as ujin kur bëhet fjalë për ujitje. Prandaj, kjo mund të shkaktojë shfaqjen e kërpudhave. Këto janë përgjegjëse për bllokimin e kanaleve të lëngut dhe për të filluar kalbjen e kërcellit të poshtëm.

Për të shmangur këtë, sigurohuni që toka që përdorni të jetë e përzier mirë me perlit ose me pak drenazh. Preferohet që pak nga pak të jetë shumë i oksigjenuar.

pemë e madhe pachira

lotim i tepërt

Brenda sëmundjeve, të shpenzoni shumë lotim në Pachira ujore është gjëja më e keqe që mund të bëni. Bima preferon thatësirën në vend të ujitjes së vazhdueshme. Dhe të bën ta shohësh sepse gjethet palosen në vetvete, marrin ngjyrë kafe dhe bien. Me fjalë të tjera, është sikur është tharë.

Dhe kur shohim që e bën këtë, ne ujitim më shumë. Me çka në fund e vramë.

Nëse vëreni se toka është shumë e lagësht dhe se bima ka filluar të kalbet ( trungjet që po i bien lëvorja, janë të buta...) pastaj ju tregon se rrënjët po kalben dhe bima po vdes.

Për të bërë? E para, ndryshojeni tenxheren dhe tokën. Më shpejt. Më pas, zhvendoseni në një zonë shumë të ndritshme (që nuk do të thotë diell i drejtpërdrejtë). Dhe nuk mund të bësh më shumë. Tashmë varet nga momenti kur e keni zbuluar për të ditur nëse do të mbijetojë apo jo.

Njohja e thellë e Pachira Aquatica dhe sëmundjeve të saj është një gjë e mirë sepse në këtë mënyrë mund t'i shmangni ato dhe t'i kundërshtoni ato në rast se ju prekin. Por mbani mend se ndonjëherë nuk mund ta shpëtoni veten, mund të përpiqeni ta bëni atë. A jeni përballur ndonjëherë me një sëmundje në Pachira-n tuaj?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.